07-03-2015 

Нов закон за кривична постапка- шанса за интегритет на судиите

од НОВА | објавено на: 14-12-2013 20:54:34

Проф. Гордан Калајџиев и Проф. Богданчо Гогов: За новиот закон за кривична постапка, со кој се имплементира модерниот концепт за човековите права. Со тоа се става крај на судирот на интереси на судиите кои се рака под рака со обвинителството, но и на истражниот монопол на полицијата


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останато од Студио

Фрчкоски: Груевски ќе биде силно притиснат од меѓународниот фактор

Интервју со проф. Љубомир Фрчкоски: Кои ќе бидат потезите на премиерот Груевски после објавувањето на новите, посилни бомби на Заев, зошто е мистерија странската земја за која е обвинет Заев од премиерот, доколку има бомба за Никола Младенов, што треба да стори СДСМ, кои се сценаријата за разврска на кризата?

прочитај повеќе

Богоевски: После падот на Груевски со прислушкувањето, имам и јас што да објавам

Екс-потсекретарот за државна безбедност, Слободан Богоевски во интервју за НОВА: Дали шпионирале и прислушкувале странски служби или се е дело на Груевски и Мијалков, кој го снимал разговорот Заев- Груевски, што може да очекуваат Заев и неговите партиски луѓе од власта, какви материјали за Груевски и неговите луѓе ќе објави Богоевски после падот на оваа власт.

прочитај повеќе

Странски служби не прислушкувале затоа што власта нема докази за таков удар

Дебата помеѓу лидерот на НСДП, Тито Петковски и проф. Владимир Пивоваров: Зошто власта не спроведува истрага, а тврди дека прислушкувањето е дел на странски служби, кој би бил навистина мета на странците, дали би ги интересирале 20.000 луѓе, зошто Јанкуловска како министерка за внатрешни дозволила да биде прислушкувана и од кого, како власта ќе и возврати на опозицијата?

прочитај повеќе

Ѓорѓи Спасов: Заев треба на собраниска говорница да ги објави "бомбите"

Екс-министерот за правда, проф. Ѓорѓи Спасов во интервју за НОВА: Дали забраните на Обвинителство за објавување на материјали од случајот "Пуч" можат да доведат до затворање на медиуми, каков расплет е можен по обвинувањата на Груевски кон Заев- кој ќе победи?

прочитај повеќе

Дали Груевски му ги врзува рацете на Заев со случајот „Пуч“?

Новинарот и аналитичар Сашо Орданоски во интервју за НОВА говори за тоа зошто Груевски го обвини Заев за соработка со странски служби, зборува за тоа што треба лидерот на СДСМ да стори следно околу „бомбите“, а Орданоски се осврнува и на дилемата дали македонската јавност ќе дознае за компромитирачките материјали што ги поседува Заев

прочитај повеќе

Власта врши жесток притисок врз наставниците

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков, говори за актуeлниот штрајк на просветарите, зошто албанските наставници се похрабри од македонските колеги и какви пораки добива од Брисел за притисоците од власта и за наставниците-штрајкбрејкери

прочитај повеќе

Зоран Димитровски: Се почна кога Кежаровски пишуваше за Никола Младенов

Интервју со Зоран Димитровски, член на Иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски: За протестот и пораките до Груевски, за улогата на службите за разузнавање, притисоците на директорот и сопственикот на весникот "Нова Македонија", кого се ќе "разнесат" бомбите на Заев

прочитај повеќе

Филмски работници: Со новиот данок за хонорари ќе настане хаос

Дебата- продуцентот Роберт Насков и режисерите Вардан Тозија и Даријан Пејовски: За новиот данок за хонорари и какви последици ќе предизвика во филмскиот свет и индустријата, дали се подготвени да протестираат и да се борат за своите права?

прочитај повеќе

Законот за високото образование е резултат на суетата на Груевски!

Интервју со академик Абдулменаф Беџети во кое професорот зборува за тоа какви последници ќе донесат новините во Законот за високо обравание и ги коментира обвинувањата на Груевски за некредибилноста на професорите. Како член на Професорскиот пленум го прашавме каков вид на граѓанска непослушност следи по донесувањето на законот и дали очекува одмазда од власта

прочитај повеќе

За да се спречи ескалација, да се бараат корените на масакрот во "Шарли Ебдо"

Оџата Рамадан Рамадани и Владиката Климент за злосторството во сатитичниот магазин Шарли Ебдо: Велат дека е тенка линијата помеѓу слободата на изразување и говорот на омраза, за причините зошто религииите не трпат критики кои го толкуваат како исмејување, дали треба на Муслиманите да им се наметнуваат понакви вредности и покрај тоа што ги одбиваат?

прочитај повеќе

Шкариќ: Претседателот Иванов ќе стави вето на Законот за државен испит

Интервју со проф. Светимир Шкариќ: За обвинувањата на премиерот Груевски кон Професорскиот и Студентскиот пленум, како ќе реагира премиерот ако претседателот Иванов стави вето на Законот за државен испири каков вид непослушност најавуваат професорите ако помине Законот

прочитај повеќе

Котеска и Трајковски: Ни во средниот век не затворале професори

Дебата на професорите Јасна Котеска и Игор Трајковски за Професорскиот пленум, за етикетите дека се сталинисти, за импакт-факторот и обвинувањата на премиерот Груевски дека трудовите на македонските професори не секогаш се прифатливи за странските списанија, како и тоа дека не знае дали би им биле објавени

прочитај повеќе

Марија Грубор: Безобразно е од власта што не сака да разговара со нас

Интервју со студентката Марија Грубор, за која се коментираше дека го одржала најинспиративниот говор и која ја претставуваат како новата Македонија: Какви мерки ќе преземат ако помине законот, за етикетите и дискредитациите дека се организирани од СОРОС, СДСМ, велејќи дека ова студентско движење е нов почеток за граѓанството и за оваа земја

прочитај повеќе

Палиаре: Разочаран сум што не добив одговор од претседателот Иванов

Интервју со претседателот на Адвокатската комора на Канада- Крис Палиаре: За писмото до Иванов и Груевски, изразувајќи силно противење на предложениот уставен амандман со кој ќе се забранат истополовите бракови, граѓански заедници или било која друга форма на животно партнерство за истополовите партнери

прочитај повеќе

Допрва ќе има експлозија на незадоволството

Синдикалниот лидер на новинарите, Тамара Чаусидис и Артан Садику, член на Левичарското движење „Солидарност“ зборуваат за денешниот протест поради законските измени кои предвидуваат работниците да плаќаат придонеси за сите хонорари поголеми од 9.500 денари на месечно ниво. Тие сметаат дека со овие промени работниците дополнително ќе осиромашат и предвидуваат дека незадоволството допрва ќе експлодира.

прочитај повеќе

Учебник по Граѓанско: Лојални граѓани се оние кои се покоруваат на власта

Дебата со Ксенофон Угриновски, еден од авторите на учебникот по Граѓанско општество за 8 одд. и Бранко Геровски, главен уредник на "Слободен печат": Про и контра- Угриновски поднел жалба против новинарката Мирослава Симоновска од "Слободен", за моќта на власта и ставовите дека граѓаните треба да бидат покорни

прочитај повеќе

Петерле: Не сакаме да ги слушаме истите работи во Македонија

Копретседавачот на заедничкиот Комитет на Европскиот паралемент и Собранието на РМ за НОВА зборува за застојот на Македонија во реформските процеси и можностите за деблокада на европскиот интеграциски процес на Македонија

прочитај повеќе

Љубица Буралиева: Ми годеше што СДСМ ме стави на листа за пратеник

Интервју со независната пратеничка Љубица Буралиева, која беше исклучена од СДСМ заради тоа што не ја следеше својата партија во бојкотот на Парламентот: За вандализмот со вулгарната порака кој го пријавила во полиција, за нејзината одлука зошто и го свртела грбот на СДСМ, по што ќе биде запаметена како пратеник

прочитај повеќе

Пивоваров: Ако сака, МВР лесно може да го реши Случајот фалсификувани пасоши

Интервју со Проф. Владимир Пивоваров: За Аферата фалсификување пасоши и видео-снимката која ја објави неделникот и портал "Фокус", министерката Јанкуловска вели дека никој не пријавил случај на фалсификување, каде е јавниот обвинител Зврлевски и зошто воопшто нема истрага

прочитај повеќе

Гошев: Бомбата на Заев може да предизвика експлозија кај народот

Интервју со екс-гувернерот на Народна банка Петар Гошев за екстремната сиромаштија и невработеноста кои власта ги крие, за загрижувачката задолженост и полнењето на буџетот преку казни, и најавените документи и докази на СДСМ, т.н „бомба“, за која Гошев смета дека ќе го покрене народот и ќе го освести за начинот на владеење на Владата на Груевски

прочитај повеќе