25-04-2014 

Нов закон за кривична постапка- шанса за интегритет на судиите

од НОВА | објавено на: 14-12-2013 20:54:34

Проф. Гордан Калајџиев и Проф. Богданчо Гогов: За новиот закон за кривична постапка, со кој се имплементира модерниот концепт за човековите права. Со тоа се става крај на судирот на интереси на судиите кои се рака под рака со обвинителството, но и на истражниот монопол на полицијата


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останато од Студио

(ВИДЕО)Парламентарна дебата - СДСМ, ДУИ, ДПА

Погледнете ги двете парламентарни дебати организирани од Националниот демократски институт во кои учествуваат носителите на листи на СДСМ, ДУИ, ДПА. Како и на истата претседателска дебата, ВМРО ДПМНЕ не одговори на поканата

прочитај повеќе

Институциите да ги проверат тврдењата на Заев за митото на Груевски

Бујар Османи, ДУИ и Алберт Муслиу, аналитичар, со коментар за обвинувањата на Заев за корупција на Груевски. Дали ДУИ ја извојува победата на Иванов во првиот криг со бојкотот? Дали ќе добијат претседател во Собранието и дали покрај се ќе коалицираат со ВМРО-ДПМНЕ?

прочитај повеќе

ПРОЦЕС: Кој ги штити интересите на медицинските сестри кои останаа без работа

Над 80 медицински сестри останаа без работа како резултат на реформите кога матичните лекари од јавното здравство станаа концесионери. Тие обвинуваат дека тогаш на лекарите им беа дадени сите права, а тие добиле само обврски. Осум години подоцна, дел од нив останаа на улица

прочитај повеќе

Героски и Арсовски: Дали СДСМ треба да ги бојкотира изборите?

Дебата на Бранко Героски, новинар и Петар Арсовски, ПР стратег: Кои треба да бидат следните потези на СДСМ, кои се причините за водството на Иванов над Пендаровски, зошто воопшто се согласиле СДСМ за избори ако предупредуваа за нерегуларности и злоупотреби?

прочитај повеќе

"Нерегуларните избирачки листи, стравот и поткупувањето носат победа за власта"

Дебата на Рамадан Рамадани и Никола Гелевски, аналитичари: "Без попис, ниту едни избори не се демократски ниту ја покажуваат вистинската избирачка волја, се е во рацете на власта и граѓаните се плашат но и се корумпирани на разни начини. Албанските партии помагаат во победата на власта"

прочитај повеќе

(ВИДЕО)Претседателска дебата - Пендаровски, Халими и Поповски

Погледнете ја видео дебата организирана од Националниот демократски институс со поддршка на британската влада и УСАИД. Ѓорѓе Иванов ја одби поканата, во студиото дебатираат Пендаровски, Халими и Поповски

прочитај повеќе

Кој ќе победи на претседателските?

Две истражувања на јавното мнение, два различни резултати. Едните во корист на Пендаровски другите за Иванов. Дебата со Владимир Божиновски ИПИ и Никола Спасов „Рејтинг“

прочитај повеќе

Златко Ориѓански за уметноста и политиката

Во интервју за НОВА Златко Ориѓански зборува за неговата одлука да му подари песна на претседателскиот кандидат Пендаровски, за кризата на идентитетот и влијанието на политиката врз културата и уметноста

прочитај повеќе

ПРОЦЕС: Рекорд за Гинис- судски спор долг цели 17 години

Штипјанецот Славчо Митевски води судски спор цели 17 години. Неодамна Судот во Стразбур донесе одлука, Македонија да му исплати оштета на Митевски заради судење во неразумен рок. Каде затаиле институциите? Зошто државата ги троши парите на граѓаните, наместо да ги санкционира институциите?

прочитај повеќе

Арсим Зеколи: ДУИ и ДПА ги маргинализираат Албанците

Аналитичарот Арсим Зеколи во интервју за НОВА го коментира судирот на Тачи со струшкиот огранок на ДПА и влијанието на кампањата на ДУИ за претседателските избори

прочитај повеќе

По македонската поддршка на Украина, како ќе реагира Русија?

Интервју на Уукраинскиот амбасадор Јуриј Гончарук: Кој е следниот чекор на Русија, каква е иднината на Украина, како се одвивале средбите на македонската власт со амбасадорот?

прочитај повеќе

Дали на изборите ќе победат Пустец и мртвите гласачи?

Спротивставени ставови на Нано Ружин и Сашо Клековски: За листите на СДСМ со промоција на нова генерација, за разликите меѓу Ѓорѓе Иванов и Стево Пендаровски, за Ахмети и дали му припаѓа местото со ВМРО-ДПМНЕ?

прочитај повеќе

Поповски: Спремен сум да иницирам ослободување на политички затвореник во Р.М

Интервју со претседателскиот кандидат на ГРОМ, Зоран Поповски: Зошто немаат заеднички кандидат со СДСМ, зошто Албанците би гласале за него, колку има познавања од надворешната политика, дали некогаш имал средба со странски претседател?

прочитај повеќе

Со фалсификати и списоци со мртви гласачи, СДСМ треба да се повлече од избори

Студио на НОВА со Ким Мехмети и Тито Петковски - Што знача пораките на Заев кон Тачи? Дали Заев треба да ги смени Макрадули, Ивановски и Станковиќ со нови лица и какви се шансите на Пендаровски и Иванов. Разговара Биљана Секуловска

прочитај повеќе

ПРОЦЕС: Каде затаија институциите во случајот со Самедин Неби

НОВА започнува со нова емисија, ПРОЦЕС во која ќе ги реконструираме случаите, ќе анализираме дали институциите затаиле, дали имало причина за жалба или не. Самедин Неби две години не може да си ги добие парите од Министерството за здравство, за операција на неговата сега почината сопруга

прочитај повеќе

Шилегов:Се сомневаме дека Груевски знаел за криминалните афери

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов за аферата Актор, зошто го поврзува Груевски, но и со бизнисите на Сашо Мијалков и Орце Камчев, како и за неговата имотна состојба.

прочитај повеќе

Патриотите од ДПМНЕ се согласиле за промена на името без никого да консултираат

Интервју на претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски: Зошто е оптимист ако опозицијата обвинува дека власта ги заплашува и корумпира граѓаните, што ќе се случи со албанските гласови, зошто ВМРО-ДПМНЕ се согласиле за географска одредница, за несреќата на Трајковски

прочитај повеќе

Љубчо Георгиевски ќе бара „Европа сега“

Македонија мора што поскоро да го реши проблемот со името и да ја напушти „антиквизацијата“, вели за НОВА, Љубчо Георгиевски. За избор на претседател тој би се определил за Кекеновски но не и за Иванов, кој како што вели, потекнува од најгркоманското село во Македонија

прочитај повеќе

Кој е сигурниот победник на изборите

За бојкотот на ДУИ, дали оваа власт го подобри квалитетот на живот и демократија, може ли да наштети апсењето на Субрата Рој на власта, дебатираат екс-вицепремиерот Ивица Боцевски и новинарот Ацо Кабранов

прочитај повеќе

Дали ќе ни се случи пак Пустец?

Интервју со директорот на МОСТ Дарко Алексов: За непрочистените списоци, за мртвите души кои гласаат, корупцијата и стравот на гласачите

прочитај повеќе