23-08-2014 

(ГАЛЕРИЈА)Бурна ноќ во Ѓорче Петров – што се случуваше вечерва

од Сашка Цветковска, НОВА | објавено на: 21-05-2014 00:56:57

18:00
толпата се собира во близина на црквата и продолжува да маршира по главната улица долж Ѓорче Петров

Забележливо е присуство на малолетници

18:30
Маршираат кон домот на починатото момче Ангел каде што палат свеќи на оградата19:00
Толпата почнува да се движи кон мостот кон населбата Сарај. Луѓе попат им се придржуваат во се поголем број. Пред мостот ги пречекува полиција и ги спречува да тргнат кон мостот
20:00
Толпата навидум е разбиена. Поголемиот дел од специјалните единици го напуштаат местото. Веќе во 20:30 почнуваат нови немири и судири од другата страна на Ѓорче Петров кај трговскиот центар „Планет“. Судирите се случуваат на повеќе места долж улицата.
Судир – полицијата со т.н. флеш бомби се обидува да ја растера толпата

Граѓанин држи во рака флеш бомба која останала на улицата по фрлањето

Специјалци во кордони среде судир
Граѓани од другата настрана во расправија со полицијата. Жителите во текот на ноќта се расправаа со полицијата и обвинија за насилство врз приведените, како и за негрижа кон населението на Ѓорче Петров. Загрижени родители си ги бараа децата стравувајќи дека се во толпата.

21:00
Полицијата приведува. По овие фотографии полицајци насилно ги бриеша материјалите на репортерите на НОВА, Фокус и Радио Слободна Европа. НОВА успеа да ги сочува фотографиите, но не и видео материјалите кои полицаец ги избриша.21:30
Полицијата почнува да ги растерува насобраните, по што и самата почнува да се повлекува од главната улица.

Соседи набљудуваат од прозор

21:45
На влезот во Ѓорче Петров се појавува возило на пожарната. Возилото набргу се враќа назад. Толпа дивее кај казиното Сенатор чиј што инвентар се вади и се фрла во дузина запалени контенјери. Толпата го спречува возилото на пожарната. Полицијата е на 200 метри од настанот, но во многу мал број. Интервенција нема речиси половина час.
Возилото на пожарната пред влезот

Полиција пристигнува кај казиното Сенатаро. Судир со демонстрантите


Некаде кон 11 часот вечерта полицијата ја разби толпата. Во Ѓорче Петров засега е мирно, иако улицата останува затворена, а полицијата е присутна во огромен број.
По улиците остануваат да лежат безброј превртени и запалени контејнери


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останато од Актуел

Многудетно семејство од Драчево на работ на егзистенција

Семејството се обратило за помош директно и до претседателот Ѓорѓе Иванов. Оттаму експресно добилe одговор во кој се вели: „Имаме разбирање за вашата ситуација и најискрено се надеваме дека во најскоро време ќе се создаде можност за решавање на вашето станбено прашање. Ве охрабруваме да ги следите јавните огласи и да аплицирате“, се вели во одговорот од кабинетот на претседателот Иванов

прочитај повеќе

Епидемиолошка анкета: Заболените и починатите не јаделе свински врат

Ниту еден од заболените и починатите од листерија не јаделе свински врат, покажува документот на Институтот за Јавно здравје до кој дојде НОВА, а се однесува на периодот до 16 јули. Нема ниту епидемиолошка поврзаност меѓу регистрираните случаи, се вели во овој документ,  што значи дека анкетата покажала дека заболените не јаделе од ист вид на храна

прочитај повеќе

Екстра меин е затворена, месото од Бразил слободно влегува во државата

Додека заразеното месо од Бразил од кое наводно се правеле производите во Екстра меин, слободно се увезува во државата, надлежните кои до пред два дена се препукуваа која метода е валидна , а која промашена, на денешната прес конференција се смееја на новинарски прашања. Станува збор за сериозна тема, за бактерија која одзема пет животи, а десет луѓе заболеа

прочитај повеќе

Хронологија на случајот листерија: Два месеца се бара изворот на бактеријата

Мистериозноста околу изворот на листерија од која 10 лица се заразија, а пет се починати продолжува, граѓаните наместо да добијат конечен став околу случајот со листерија, остануваат неми пред низа препукувања ...

прочитај повеќе

Истражување на БИРН: Смел бизнис на Фазлиќ и Лазаревиќ со гас од шкрилци

Мрежа на таинствени офшор фирми, ги поврзуваат енергетскиот магнат, Војин Лазаревиќ, и бизнисменот, Дамир Фазлиќ, со смелиот обид да ја трансформираат Албанија во центар за гас од шкрилци од САД, открива БИРН. Автори: Линдита Цела и Лоренс Марзоук

прочитај повеќе

СДСМ: Што сé кријат Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ?

СДСМ: Прво, затоа што доаѓа моментот кога ќе треба да се открие што договорил Никола Груевски во врска со спорот со Грција и името на држвата. Второ, затоа што се појавија информации за вртоглави суми на пари за престојот на Никола Груевски и групата околу него во Турција.

прочитај повеќе

Институциите си контрираат: Во свинскиот врат има листерија, супер-анализа нема

Квантификацијата(броење на бактериите) не била од пресудно значење за докажување на листерија кога е докажан ист генотип и кај болните и во примерокот од производот, тврдат во Комисијата за заразни болести. Со ова во Комисијата го демантира тврдењето на Факултетот за ветеринарна медицина дека во производите на оваа компанија ја нема опасната бактерија

прочитај повеќе

Екстра меин бара одговорност за пропустите во постапката за испитување

Екстра меин обвинува за пропусти во постапката од страна на Центарот за јавно здравје во Велес при испитувањето на листерија од мострите на свинскиот врат, со што велат дека е нанесена штета на угледот на компанијата. Прашуваат: Зошто се дозволени пропусти во постапката и истите се премолчуваат? Зошто не се бара одговорноста во спроведување на процедурите?

прочитај повеќе

Албанец од Скопје помеѓу „џихадистите“ на Косово

Во акција, полицијата уапси 40 лица со сомневање дека учествувале во редовите на ИСИС и Ал-Нусра во Ирак и Сирија, но и организатори на мрежите на овие терористички групи во Косово и во регионот

прочитај повеќе

Хоризонт: Со најновите законски измени жртви се над 25.000 корисници на нега

Како што предупредувавме дека донесените измени на законот за социјална заштита ќе предизвикаат социјален револт тоа денес на неколку дена од стапување на сила на новиот закон тоа и се случи, реагираат од здружението Хоризинт. Барателите за нега се враќаа од Центрите за социјани работи не им се земаа документите затоа што се уште центрите немаат добиено прецизни насоки

прочитај повеќе

Комисија за заразни болести: Не е направена супер-анализа, примерокот е заклучен

Институтот за јавно здравје демантира дека е извршена супер-анализа од страна на Факулетот за ветаринарна медицина, во која се покажа дека во свинскиот врат на Екстра меин нема листерија, бидејќи примерокот се чувал запечатен во Центарот во Велес. Примерокот ќе се праќа на анализа во странство, а името на лабораторијата се чува во тајност. Од Комисијата за заразни болести соопштуваат дека изјави во Обвинителството ќе дадат сите инволвирани институции и деканот Митрев

прочитај повеќе

Деканот на Факултет за ветеринарна медицина:Промашена е методата за листерија

Сосема е погрешен методот со кој се испитува листеријата во Институтот за јавно здравје, тврди за НОВА Дине Митрев декан на Факултетот за ветеринарна медицина. Тој објаснува дека н е постојат методи за испитување на бактеријата листерија какви што применува Институтот и дека таквите методи воошто не соодвествуваат во праксата

прочитај повеќе

Екстра меин: анализите покажаа -нема листерија во погоните на фабриката

Не е најдена бактеријата листерија во погоните на фабриката Екстра меин, покажале дел од испитувањата на Институт за јавно здравје кои биле завршени доцна попладне. Резултатите од останатиот дел од започнатата анализа до компанијата се очекува во текот на утрешниот ден.

прочитај повеќе

Новиот претседател на Турција, Ердоган, најави почеток на нова ера

Kритичарите на Ердоган сметаат дека земјата под негово раководство се оддалечила од секуларизмот и го обвинуваат за кршење на граѓанските права.Сомневањата се големи дека Турција ќе може под негово раководство да се приближи до ЕУ. Иако набљудувачите генерално немаа забелешки на текот на изборите, воочлива е предноста која му беше давана на Ердоган во медиумите за време на предизборната кампања

прочитај повеќе

Црна Гора се солидаризира со ЕУ во однос на Русија-Македонија молчи

Усогласување со позициите на ЕУ е приоритет на надворешната политика на Црна Гора. Подогорица мерките ги превзема врз основа на почитувањето на принципи и вредности кои оваа земја ги споделува со ЕУ. Макодонското министерство за надворешни работи се уште нема соопштено официјално дали се приклучува кон санкциите кои ЕУ ги презвема против Русија.

прочитај повеќе

Само двајца од заразените јаделе свински врат, за останатите надлежните не знаат

И покрај што беше посочена фирма Екстра меин и нивниот производ- сецкан свински врат како извор на заразата, само двајцата од заболените јаделе од овој сувомеснат производ. За останатите надлежните не знаат кој ја предизвикал заразата со опасната бактерија листерија

прочитај повеќе

Болеста „син јазик“ потврдена во беровско Русиново

Од Агенцијата за храна и ветеринарство преку соопштение потврдија дека болеста син јазик е регистрирана кај осум овци во село Русиново. Агенцијата издаде Решение за преземање на мерки во случај на сомнеж и појава на болест син јазик на територијата на Република Македонија

прочитај повеќе

Екстра меин: Во нашите производи нема листерија

”Не е можно од нашата компанија да излезе термички необработен производ. Сите производи, вклучително и сецканиот свински врат, се термички третирани, на температура од 73 до 79 Целзиусови степени, што загарнатирано ја уништува бактеријата листерија, тврдат од компанијата Екстра меин и најавија дека ќе побараат да се извршат дополнителни анализи во странство

прочитај повеќе

Надлежните знаеле која фирма е извор на листерија, но молчеле

Надлежните одложуваа да ги соопштат резулатите иако мострата од сецканиот свински врат кој се продавал во Гевгелија, на Екстра меин од Куманово, била испитувана во Центарот за јавно здравје во Велес, на Институтот за Микробиологија и на Факултетот за ветерина. Примерокот одбележан со број 2 секаде го покажал истиот резултат

прочитај повеќе

И ова лето езерото Треска нема да ги освежува скопјани

Откако во ноември минатата година надлежностите за Рекреативниот центар Треска преминаа во сопственост на Општина Сарај, сите беа оптимисти дека ова лето езерото Треска ќе ги освежува скопјаните, но локалната самоуправа на Сарај се уште не нашла инвеститори

прочитај повеќе