20-04-2015 

Невладините бараат легализација на канабисот во медицински цели

Легализација на конабисот за мединцински цели - бараат од невладината „Зелена Алтернатива“ и „Канабис клуб“.Тие велат дека речиси секаде во светот употребата на канабисот за производство на медицински производи е легализирано поради широкиот спектар на лековити својства

прочитај повеќе

Али Ахмети: ДУИ не е циркус за да правиме акробации

Во ДУИ се почитува слободата на говорот, но нема простор за циркуски акробации во градењето на политиките затоа што ние сме сериозна организација со стратегија за идните генерации на Албанците во Македонија, рече лидерот на ДУИ на изборното собрание на огранокот на ДУИ во Струга

прочитај повеќе

ПРОЦЕС: Загадувањето -тивок геноцид во Македонија

Како индустриските капацитети за високи економски и бизнис интереси вршат тивок геноцид на граѓаните. На Македонија и остана само еден џокер: "Да проработи совеста зашто кога ќе се случи нешто играта е завршена", вели неврологот Арбен Таравари кој заедно со активистите Ангела Илиевска од „ЌЕ дишеме или ЌЕ издишеме“ и Аријанид Џафери од „Еко Герила“ од Тетово зборуваат на оваа тема

прочитај повеќе

ВМРО ДПМНЕ: Никому не бил удрен шамар, ниту пратен во ендек, СДСМ креира и лепи

Оттаму велат манипулацијата на СДСМ била видлива, а СДСМ вадел разговори кои се однесувале на сосема други ситуации и околности, ги монтирала и прилепувала, и потоа ги прикажувала во одреден конктест

прочитај повеќе

Жерновски: Груевски наскоро ќе се одвоиш од граѓаните преку решетки

- Ти си обичен насилник, ти си човек кој што ја срами, ја брука, ја сквернави функцијата претседател на владата на Република Македонија.Т и не си оној политичар кој се претставува во јавноста, ти не си чесен, туку ти си политичар кој само размислува и работи за провизии, за пари, му порача Жерновски на Груевски

прочитај повеќе

АУДИО и ТРАНСКРИПТ: Новата бомба која ја презентираше Богдановиќ од СДСМ

Како што рече денеска Саша Богдановиќ, претседател на ОО СДСМ при објавувањето на најновата бомба, премиерот Груевски бил креаторот на Скопје 2014 проектот, и стои директно зад насилните протести кои се случуваа во општина Центар а за кои сеуште нема полициска и судска разврска

прочитај повеќе

Богдановиќ: Груевски заговарал шамарање на Жерновски

СДСМ објави разговор за кој посочија дека е помеѓу Миле Јанакиески и Никола Груевски, а со кој се открива дека зад протестите на верниците во Центар стои премиерот Груевски. Во разговорот се слуша како премиерот барал да се соберат 2.000 луѓе и да му удрат неколку шамари на Андреј Жерновски

прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Нова бомба, ќе биде презентирана во Центар

СДСМ денеска во 14 часот во Паркот во Капиштец ќе ја објави 23-тата „бомба“ за начинот на кој власта вршела притисоци пред и по локалните избори во 2013 година кога ВМРО-ДПМНЕ ја изгуби општина Центар

прочитај повеќе

Рецензија на Новинарскиот пленум за информативната програма на МРТ

Според рецензијата на Пленумот, Дневникот траел околу 28 минути и во форшпанот се фокусирал на четири пропагандни прилози. Понатаму пленумот издвојува што беше презентирано на МРТ а што можеше да се види на другите медиуми

прочитај повеќе

Заев од Штип: Груевски да каже што е точно, што е делумно точно, а што неточно

- Сé е точно, почитувани граѓани. Готово е. Нема бегање од вистината. Злобата може да ја напаѓа, незнаењето може да ја исмејува, но на крај, вистината секогаш победува. Таа е една и единствена. Готово е Груевски. Не поминува лагата. Заврши твоето владеење, му порача Заев на Груевски од Штип

прочитај повеќе

Трета оставка од ДУИ: Шефик Дураку, потпретседател од огранокот Арачиново

Јас како активист од основањето на ДУИ јавно го изразувам разочарувањето и незадоволството не од политиките и програмите на ДУИ, но од начинот на партиската организација и создавање на различни групи и кланови, вели во обраќањето Дураку

прочитај повеќе

Нова „бомба“ на СДСМ за притисоците врз Жерновски и врз Општина Центар

СДСМ денеска во 14 часот во Паркот во Капиштец ќе ја објави 23-тата „бомба“ за начинот на кој власта вршела притисоци пред и по локалните избори во 2013 година кога ВМРО-ДПМНЕ ја изгуби општина Центар

прочитај повеќе

Димшоски за БГНЕС: Спасот е во преодна Влада

Членот на Амстердамската тројка, неформалната група за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Перо Димшоски денеска за бугарската новинска агенција БГНЕС изјави дека тие ќе продолжат да се борат додека не ја вратат слободата и демократијата во Македонија

прочитај повеќе

И генералниот секретар на ДУИ си даде оставка

По вчерашната оставката на заменик-министерот за одбрана од редовите на ДУИ, Арбен Лабеништа веднаш по него од својата фнкција се повлече и генералниот секретар на партијата на Али Ахмети, Хазби Лика

прочитај повеќе

Заменик министерот за одбрана даде оставка поради несогласувања со ДУИ

Нецивилизирани луѓе, неедуцирана демократија, недостатокот на етички и морални капацитети создава хаос, искористување, обесхрабрување, талог кој ќе ги покрие нашите напори за нашиот национален и општествен живот во иднина, образложува Лабеништа

прочитај повеќе

Латас: За 300.000 евра ќе си купиш по двајца уредници во секоја телевизија

Во еден од разговорите коишто беа пуштени на денешната „бомба“ уредникот на „Сител“ Драган Павловиќ - Латас му се жали на директорот и сопственик Горан Иванов дека министерот за здравство поделил 300.000 евра за пиар на една агенција и на порталот и весник „Република“

прочитај повеќе

ВМРО ДПМНЕ: Заев и неговите клонови по градовите пуштаат креирани материјали

На секој штипјанец, но и секој граѓанин од било кое друго населено место во државата му е совршено јасно и знае како гласал на изборите и зошто ја дал својата доверба

прочитај повеќе

Груевски: Заев не си играј! СДСМ: Груевски се збогува од членството

Груевски денеска од народниот собир во Прилеп на лидерот на опозциската СДСМ Зоран Заев му порача дека нема да му дозволат да направи граѓански конфликт во Македонија.

прочитај повеќе

Аудио и транскрипти oд опозициската бомба во Штип

Продолжува серијалот од таканаречените „бомби“ на опозицијата. Денеска претседателот на општинската организација на СДСМ Штип, Владимир Милошев обелодени снимки од прислушувани разговори. Погледнете ги транскриптите од разговорите

прочитај повеќе

Бомба од Штип: За Јанакиески и Николовски, Захариев е бандит

Во вториот сет разговори, што ги објави опозицискиот СДСМ, меѓу пратеничките Силвана Бонева и Надица Танчева се слуша нивното мислење за поранешниот градоначалник на Штип, Зоран Алексоски

прочитај повеќе