01-10-2014 

МОЗ ја контактирале бремената штипјанка, тврдат - смена на инсулинот безопасно

- Пациентката објасни дека деновиве била уредно прегледана на Универзитетската клиника за ендокринологија, при што и било кажано дека замената на еден тип инсулин со друг нема никакви штетни последици ниту по нејзиното здравје, ниту по здравјето на плодот, информираат од МОЗ

прочитај повеќе

Димова: Груевски да покаже кон себе ако Македонија ја изгуби препораката

- Власта води ситна политика. Доволно е да ги слушнеме комплетно спротивните изјави на Никола Попоски и на Трајко Вељановски и ќе стане јасно зошто Македонија запре на патот кон ЕУ, вели Лидија Димова, претседателка на Комисијата за европски прашања во СДСМ

прочитај повеќе

ЗНМ: Одлуката на Апелациски суд ги одвраќа новинарите да пишуваат за власта

Здружението на новинарите со загриженост констатира дека потврдата од Апелацискиот суд, за осудителната пресуда во случајот на Сашо Мијалков и „Фокус“, е во спротивност со Законот за граѓанска одговорност за клевета и навреда и со праксата на Европскиот суд за човекови права

прочитај повеќе

ДПА: Владеењето на ДУИ засега донесе само бедa кај Албанците

Во 100 дена работа на ДУИ во власта, состојбата е влошена: затворски казни, запалени објекти во сопственост на Албанци, секојдневна институционална дискриминација против Албанци, се само дел од причините поради кои oд ДПА сметаат дека ДУИ донесе беда кај Албанците

прочитај повеќе

Јоханес Хан: Апетитот за реформи во Македонија е намален

Апетитот за реформи е намален и тоа е голема грижа за која треба да најдеме решение ”, рече Хан додавајќи дека ова за него е голем предизвик. Новиот комесар смета дека во Македонија реформите се успорени.

прочитај повеќе

Тодоров се закани – казни за неодговорните лекари

По бројните поплаки на пациентите, за неколку часовно чекање за преглед и покрај закажаниот термин, министерството за здравство им наложи на директорите на болниците да поведат прекршочна постапка за дисциплинска неуредност на неодоговорните лекари

прочитај повеќе

Иванов го формира Советот за безбедност, нема претставник од ДУИ

Освен функционерите кои учествуваат по функција, нови членови се поранешната пратеничка на ДПА и на Нова демократоија, Флора Кадриу, како и Насер Сејдини

прочитај повеќе

Бремена штипјанка во опасност доколку го промени инсулинот

Штипјанка во петтиот месец од бременоста има итна потреба од инсулините „новорапид“ и „левимир“, и доколку не ги добие ќе ги стави во опасност својот живот, и здравјето на бебето кое го носи, предупреди Асоцијацијата за детски дијабет „Баланс МК“

прочитај повеќе

Хелсиншкиот комитет со писмо до Владата: Повлечете ги уставните измени

- Особено загрижувачко е отсуството на демократска атмосфера во процесот на менување на Уставот, измените се спроведуваат со голема брзина, несоодветна консултација со јавноста и со отсуство на опозицијата од Собранието, се вели во писмото на Хелсиншкиот комитет за човекови права испратено до Владата на Македонија

прочитај повеќе

Лавров за Балканот и НАТО: Се работи за провокација

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров објаснува дека официјална Москва, проширувањето на НАТО со земјите од Западен Балкан го доживува како „погрешна политика“

прочитај повеќе

Најстарата населба Пролет доби нов „зелен“ лик

Од општина Центар информираат дека меѓу станбените блокови кај улиците „Мирче Ацев“ и „Цицо Поповиќ“, во завршна фаза е реконструкцијата на тревните површини и садењето на 16 видови садници

прочитај повеќе

Доведено во прашање мнозинството на власта за уставните измени

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ на дебатата во Собранието за измените во Уставот потенцираше дека нема да гласа „за“ доколку не се прифати нејзиниот амандман за бришење на дефиницијата за вонбрачна заедница. Поповска за НОВА: Ќе барам измени и за анти-дискриминација- експлицитно да стои сексуална ориентација и родовата поделба

прочитај повеќе

ВМРО ДПМНЕ: Дијалогот помеѓу Владата и СОНК e демократски

- Владата и СОНК по вчерашните разговори во Министерството за образование и наука, на обострано заводолство, одлучија да продолжат со социјалниот дијалог помеѓу двете страни. Токму ваквиот дијалог е најефективен и најефикасен правен и демократски механизам, реагира владејачката партија

прочитај повеќе

СДСМ: Сериозно да се разгледаат барањата на СОНК, да не се глуми дијалог

СДСМ бара власта сериозно да ги сфати барањата на СОНК, и да ги повлече неуставните измени на законите направени периодов, потенцираше денеска пред новинарите Мила Царовска од СДСМ, претседателка на Комисијата за труд и социјална политика

прочитај повеќе

Лустриран поранешен ректор

Поранешен ректор на Универзитет во Македонија, чиј идентитет нема да биде објавен бидејќи е починат, бил соработник на тајните служби, утврди на денешната седница Комисијата за верификација на факти

прочитај повеќе

Ахмети: Блиску сме до решение за името, се надеваме на позитивна препорака

- Очекуваме целосна поддршка и многу активна ангажираност од новиот состав во институциите на ЕУ, вклучително од г. Јункер, госпоѓата Могерини и г. Јоханес Хан, вели лидерот на ДУИ по прашањето за евроатлантската интеграција на Македонија

прочитај повеќе

Шилегов: Се соочуваме преку тужби, бидејќи власта нема капацитет за јавна дебата

-Наместо да ги решаваме ваквите несогласувања во ставовите низ јавни дебати, тие се обидуваат да го анулираат тоа преку суд. Очигледно е дека власта нема капацитет за јавна дебата, тоа впрочем го покажува и во текот на целото владеење, изјави Шилегов за НОВА

прочитај повеќе

Извештајот на ЕК носи охрабрувачка порака за Македонија

Кукан: Препораката мислам дека ќе биде тука. Верувам и знам дека политичката порака за Македонија ќе биде таа која нема да ја обесхрабри Македонија на реформскиот пат и преговори.

прочитај повеќе

Грција: ФИРОМ во пасошите

Географска одредница пред зборот „Македонија“, а не пред зборот „Република“, за секаква употреба (ерга омнес), за сите намени, домашни и меѓународни, е формирана во текот на многу години, и постојано се повторува во грчкиот Парламент и на меѓународни мултилатерални и билатерални средби

прочитај повеќе

Одложено судското рочиште: Канческа Милевска vs Шилегов

Поради отсуство на судијката, за 5 ноември е одложено денешното рочиште во Основниот суд Скопје 2 по тужбата на министерката за култура, Елизабета Канческа Милевска, против портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, за неговите изјави околу изградбата на барокниот театар во Скопје

прочитај повеќе