30-08-2014 

Минчо Јорданов го отпуштил главниот уредник на весникот „Нова Македонија“

од НОВА | објавено на: 13-02-2014 13:34:53

Зоран Димитровски, главниот и одговорен уредник во дневниот весник „Нова Македонија“ утрово добил отказ.

Според вработените кои инсистираана анонимност, отказот бил врачен лично од сопственикот Минчо Јорданов.

НОВА го контактираше Димитровски преку СМС порака. Тој само кусо одговори дека „согласно изјавата на Дуња Мијатовиќ се спроведуваат законите од медиумската област“.

Оваа изјава на Димитровски реферира на неколкудневната посета на Скопје специјалната претставничка за медиуми на ОБСЕ, која вчера ја заврши посетата со прес-конференција, каде упати пораки на доследна имплементација на законската регулација на медиуми.

Директорот на весникот закажал состанок со новинарите во 14.30 часот. Извори за НОВА во „Нова Македонија“ велат дека очекуваат да им биде соопштено името на новиот уредник.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останато од Македонија

Протестите за „Монструм“продолжуваат како сенародна петиција

„Во петицијата ќе се вклучат сите градови во Македонија, но и во странство. Апелирам до сите граѓани, интелектуалци, аналитичари и публицисти да нè поддржат бидејќи ние бараме правда“,изјави организаторот Бедри Ајдари.

прочитај повеќе

СДСМ: Берлин потврди дека Македонија заостанува

СДСМ: На Никола Груевски во Берлин лично му е испорачана пораката дека мора да седне на разговори со опозицијата, за решавање на политичката криза во Македонија.

прочитај повеќе

Се подготвува тендер за гасификациска мрежа во источна и централна Македонија

Приватниот партнер ќе има обврска во рок од 4 години од стапување на сила на договорот да изгради најмалку 71% од предвидената дистрибутивна мрежа. Вредноста на инвестцијата за регионот 2 е околу 28 милиони евра, а за регионот 3 е 23 милиони евра

прочитај повеќе

Груевски: Берлин и Брисел со јасна намера за решавање на проблемите на регионот

Груевски не ги коментираше конкретните активности за наредните четири години кои се барани на Самитот а кои се однесуваат и на Македонија-„Спорот за името меѓу Македонија и Грција мора да се реши ургентно со подготвеност да се направи компромис од сите страни“, стои во документот

прочитај повеќе

Острени: Во Ратае и Жилче имаше српски паравојници

Началникот на Генералштабот на ОНА, Г’зим Острени во својата книга „ОНА-причините, војната и мирот во Македонија во 2001-та“ ги потврдува информациите на српските медиуми дека во одредени единици на македонската полиција, оние во Ратае и Жилче имало околу 400 доброволци од Србија

прочитај повеќе

Берлин: Договорено е ургентно решавање на спорот за името

Спорот за името меѓу Македонија и Грција мора да се реши ургентно со подготвеност да се направи компромис од сите страни“, стои во документот. Натаму се бара подобрување на владеењето како нов прдизвик за демократиите на Балканот, се нагласува дека мора да и се овозможи на опозицијата да ја одигра својата улога во Парламентот

прочитај повеќе

ДПА не донесе конечна одлука за напуштање на Собранието

Иако сме многу блиску до одлуката да не се враќаме во Собранието, ни треба дополнително време за внатрепартиски консултации и консултации со меѓународниот фактор, по што ќе донесеме конечна одлука, изјави лидерот на ДПА Мендух Тачи, по денешниот состанок на претседателството.

прочитај повеќе

Се зголемува бројот на заболени од жолтица

Лекарите апелираат да се одржува личната и колективната хигиена. Откако започна алармантно да се зголемува бројот на заболени, надлежните започнаа со препораки за учениците и граѓаните. Учебната година ќе започне со предавање за заразувањето пренесувањето и превенцијата за заштита од жолтица

прочитај повеќе

Штајнмајер со порака до Западен Балкан: Земјите да продолжат со реформите

Ќе дискутираме за прашањата кои се клучни за темпото и успехот на приближувањето на Западен Балкан кон ЕУ. Притоа, сигурно ќе стане збор и за тоа како земјите може да продолжат со неопходните реформи и во рамки на регионалната соработка- вели шефот на германската дипломатија

прочитај повеќе

Распишана потерница по осомничениот за убиството во Охрид

На 21 август 2014 година околу 23 часот и 20 минути во Охрид, во хотелот „Император“, осомничениот Бојан П. се товари дека ги застрелал сопственикот на хотелот Васил Р. и Ромео Ѓ.

прочитај повеќе

Пожар на македонско-албанската граница

Од Дирекцијата за заштита и спасување велат дека стихијата почнала во атарот на пограничното македонско село Горни Татеш.Екипите на терен од двете страни се обидуваат да го локализираат пожарот

прочитај повеќе

Самит Германија - ЕУ - Западен Балкан во Берлин

На иницијатива на германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Берлин се одржува Самит Германија-ЕУ-Западен Балкан- цел е реафирмирање на поддршката на европските перспективи на земјите од регионот со поттикнување на поголема регионална соработка

прочитај повеќе

"Дојче веле": Од голем реформатор до „мал диктатор“

Полни осум години откако дојде на власт во Македонија, од реформскиот имиџ на премиерот Груевски во западните медиуми не остана ништо. Напротив. Аналитичарите велат дека авторитарните трендови се шират во целиот регион, анализира Борис Георгиев од Дојче веле на македонски

прочитај повеќе

Албанец од Скопје загина на боиштето во Сирија

Со смртта на Беслими, бројот на убиени Албанци од Македонија на боиштата во Сирија се искачи на девет. Минатата недела беше убиен стружанец, кој пред заминувањето во Сирија живеел во Австрија, а пред повеќе години се откажал од македонското државјанство

прочитај повеќе

Собранието ги утврди седумте нацрт- амандмани на Уставот

Нацрт - амандманите по изгласувањето во Собранието ќе одат на триесетдневна јавна дисксуија, по која Владата повторно до Собранието треба да достави предлог-амандмани во кои би биле вградени забелешки од дисксуијата

прочитај повеќе

Месната канцеларија во Сингелиќ како хорор филм!

Ова не е објект од Втората светска војна или објект за снимање хорор филм. Напротив, ова е Месна канцеларија „Алија Авдовиќ“, во скопската населба Сингелиќ, која што издава изводи, уверенија и други документи од матичните книги на родени, венчани и умрени

прочитај повеќе

Отворен нов спортски комплекс во Општина Аеродром

Инвестицијата е на рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко, изнесува 15 милиони и 200 илјади евра. Во рамки на комплексот има и хотел. Со отворањето на спортскиот комплекс, премиерот најави и отворање на нови работни места

прочитај повеќе

Тодоров најави слободни здравствени зони во кои ќе забрани лекување за Македонци

Освен што македонските граѓани нема да имаат право да се лечат во новите болници, владата планира да ги ослободи инвеститорите од еден куп даноци и царини, а ќе им помага и да во изградбата на објектите, обуките на вработени

прочитај повеќе

СДСМ: Нема амнестирање од одговорност за инцидентот во Собранието

Вчерашниот инцидент е резултат на политиките на насилие, конфликтност и поделби. Тоа што по втор пат се случува инцидент при дебата околу Буџетот е силен сигнал колку е голема нервозата на власта кога се работи за злоупотреба и трошење на парите на граѓаните, велат во СДСМ

прочитај повеќе

Тодоров: Нема да одговарам на други прашања, има време и утре и задутре

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска не одговори зошто е затворена болничката кујна во Гостивар и зошто се дозволува храна на пациентите да им се носи од дома. Затоа пак, на прес конференцијата пред новинарите зборуваше за развивање на здравствен туризам, концепт кој ќе започнел да се реализира после три години- во првите 10 години македонските пациенти нема да имаат право да се лекуваат во овие болници

прочитај повеќе