28-03-2015 

Минчо Јорданов го отпуштил главниот уредник на весникот „Нова Македонија“

од НОВА | објавено на: 13-02-2014 13:34:53

Зоран Димитровски, главниот и одговорен уредник во дневниот весник „Нова Македонија“ утрово добил отказ.

Според вработените кои инсистираана анонимност, отказот бил врачен лично од сопственикот Минчо Јорданов.

НОВА го контактираше Димитровски преку СМС порака. Тој само кусо одговори дека „согласно изјавата на Дуња Мијатовиќ се спроведуваат законите од медиумската област“.

Оваа изјава на Димитровски реферира на неколкудневната посета на Скопје специјалната претставничка за медиуми на ОБСЕ, која вчера ја заврши посетата со прес-конференција, каде упати пораки на доследна имплементација на законската регулација на медиуми.

Директорот на весникот закажал состанок со новинарите во 14.30 часот. Извори за НОВА во „Нова Македонија“ велат дека очекуваат да им биде соопштено името на новиот уредник.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останато од Македонија

ЕП ја потврди НОВА: ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ на средба во Брисел во понеделник

Како што НОВА објави на 25 март, европските пратеници Ховит, Кукан и Вајлг, денес потврдија дека во понеделник ќе се одржи целодневна средба со претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во Брисел. Оваа средба ја има целосната и безусловна поддршка на Европската унија и нејзините земји членки.

прочитај повеќе

Комисија од Лекарска комора ќе го испитува случајот на Мери Стојаноска

Случајот на прилепчанката Мери Стојаноска  која обвинува за нестручно изведена интервенција за време на нејзиното породување, по што починало и нејзиното новороденче, стигна во Лекарската комора на РМ. ДСЗИ бара од комората да се формира Комисија за стручен надзор која ќе спроведе постапка и ќе го испита случајот

прочитај повеќе

Заев за РТВ Словенија: Преодна влада да ја подготви државата за избори

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за Радиотелевизија Словенија, вели дека излезот од политичката ситуација во земјава е во тоа да си замине оваа власт

прочитај повеќе

Исчезнаа чудните суми за автопатиштата од сајтот на „Синохидро“

Медиумите веќе објавија дека постојат огромни разлики во сумите за автопатиштата што ги објавуваат кинеската компанија изведувач „Синохидро“ и македонската Влада, меѓутоа денеска Кинезите ги избришаа сумите од својот сајт

прочитај повеќе

Дуќанџии од Стара скопска чаршија: Нека се погрижат за чистотата, не за излoзите

Осветлување, чистота, поттикнување за занимавање со старите занаети. Ова се дел од предлозите кои дуќанџиите од Старата скопска чаршија ги посочуваат кон надлежните како неопходни работи со кои би требало да се занимаваат, а не со унифицирањето на излози

прочитај повеќе

(ФОКУС) Нема бегање од нова истрага

Поминаа две години од трагичната, чудна, контроверзна и мистериозна сообраќајна несреќа во која загина основачот и сопственик на „Фокус“, Никола Младенов, најслободоумниот и безмерно најхрабриот новинар, борец за слобода, демократија, вистина и правда. Домашната, но и меѓународната јавност, сѐ почесто и погласно продолжува да бара завршената истрага – да се истражи

прочитај повеќе

„Фокус“ за несреќата на Младенов: Истрагата ги зголеми сомнежите

Денешниот број на неделникот „Фокус“ на насловната страница донесува текст со наслов „Нема бегање од нова истрага“ за сообраќајката на основачот на овој весник, Никола Младенов кој пред две години загина откако, според официјалните информации, излетал од патот со својот автомобил

прочитај повеќе

„Виз Ер“ воведува нова политика - по двајца во кабината во секој момент

Авиокомпанијата Виз Ер, соопшти дека по несреќата на „Герман вингс“, ќе спроведува нова политика, која досега ја прифатиле неколку компании, односно во пилотската кабина да не смее никогаш да има само едно лице

прочитај повеќе

Над 2.000 граѓани за 4 дена ја поддржале иницијативата на АЈДЕ! за хонорарите

Иницијативата на АЈДЕ! – Платформата за граѓанска политика, за оспорување на уставноста на законите според кои хонорарците се обврзуваат да плаќаат придонеси, за само четири дена, ја поддржале над 2000 граѓани

прочитај повеќе

Алтхаузер: Македонија е во екстремно тешка ситуација

Јас би сакала да обрнам внимание на извештајот за напредокот на Македонија од Европската комисија за 2014 та година, во кој беше наведена загриженоста, сериозна загриженост, дури и во однос на политичкото влијание врз судството

прочитај повеќе

Кинеските партнери за автопатиштата осомничени за корупција

Кина во последните години спроведува робусна антикорупциска акција, а жртви на овој процес биле дел од функционерите кои се поврзуваат со компаниите коишто учествуваат во изградба на македонските автопатишта

прочитај повеќе

По 20 години затвор за убиството на тригодишната Мевљана

Џемаил Браими и неговата сопруга Јасмина Махмуд добија по 20 години затвор за убиството на тригодишната Мевљана. Пресудата денеска ја изрече Основниот суд Скопје 1

прочитај повеќе

ВИДЕО: Макрадули: Како е можно автопат во Србија да чини дупло поевтино!?

Макрадули на собраниската седница на која се расправаше за законите со кои се овозможува ангажман на кинеските компании предупреди дека договорите кои ги прави Р. Србија со кинеските компании чинаат дупло помалку повикувајќи се на податоците од веб страницата на министерството за инфратструктура на Р. Србија

прочитај повеќе

Форумот на слободоумни патриоти бара да се утврди автентичноста на снимките

Форумот на слободоумни патриоти бара од надлежните државни институции со помош на домашни и независни странски стручни лица за аудио снимки, веднаш да пристапат кон експертско утврдување на веродостојноста

прочитај повеќе

„Солидарност“ бара Владата да ги стопира новите измени на законот за придонеси

Со враќањето на максималната основица, повторно се воспоставува радикална регресивност на даночниот систем, кој ги фаворизира екстремно богатите, порачува Левичарското движење „Солидарност“, барајќи власта „да престане да си игра со законите“

прочитај повеќе

Реакција на Миле Јанакевски: Граѓаните треба да се горди

Ние ќе се обидеме да направиме уште еден автопат до следниот период. Повторно ќе нагласам процесот е воден на највисоко професионално ниво и постигнатите резултати се такви на кои ние можеме да бидеме горди

прочитај повеќе

Две години од смртта на великанот на македонското новинарство, Никола Младенов

Една од најзначајните личности во поновата историја на Македонија, новинарот Никола Младенов, загина пред две години на денешен ден. НОВА ви презентира една од неговите колумни, како и песната на Распеани скопјани, кои ја посветија и на Младенов

прочитај повеќе

Реакција на ВМРО ДПМНЕ: Заев одработува за странски центри

прочитај повеќе

Анкeта-фасадата на Министерство за правда: Потемкинови села vs. Браво за Владата

Новата фасада на зградата на Министерството за правда со неокласицизам во црвена боја, денеска предизвика внимание кај граѓаните кои поминуваа оттука. „Градиме Потемкинови села“, „Личи на бордел“, „Фасадата е 5 плус“, „Алал да и е на Владата“ се само дел од коментарите на граѓаните

прочитај повеќе

ЕЦПР: Обвинителот да покрене постапка за уцените врз Ромите

Европскиот Центар за правата на Ромите денеска испрати писмо до Јавниот обвинител на РМ да покрене постапка и да ги испита наводните службени злоупотреби на високите преставници на власта, кои според објавените прислушувани разговори ги злоупотребуваат и присилуваат Ромите да гласаат за определена политичка партија со закани за одземање на нивните биометриски документи, соопштија од ЕЦПР

прочитај повеќе