30-08-2014 

(ФОТО)Инсект од Нов Зеланд голем колку зајак се појави во Штип

од Виoлета Кожинкова, НОВА | објавено на: 20-03-2014 15:35:40

Климатските промени донесоа нов вид инсект во Штип. Инсектот е сличен на штурец или скакулец, но речиси е голем како помал зајак. Прв го забележал штипјанец додека се шетал во природа.

-Видов инсект кој изгледаше многу необично, и тоа не по форма, туку по големина. Формата изгледа на штурец, но ме изненади големината бидејќи е голем како зајак или поголем стаорец. Детално ако би требало да го опишам би рекол дека има форма на штурец, со кафеава боја, члеконогог и на крај завршува со опашка долга околу 10-15 сантиметри што изгледа како одбранбен механизам, раскажува Кирил Панајотов, што инсектот го фотографирал во близина на штипската населба Сујтлак, а кои што фотографии ги сподели со НОВА, но и со експертите.


Ентимолозите велат дека иако изгледа застрашувачки, сепак, не е опасен за луѓето. Она што според нив е интересно е како се нашол во Македонија бидејќи станува збор за ендемски вид на инсект карактеристичен за островите околу Нов Зеланд.

-Вообичаено големината на телото му е колку десет сантиметри. Тоа се само главата и трупот. Не е опасен и не содржи никакви токсични материи за луѓето, се храни од растенија. Според литературата се смета за ендемски вид на островите околу Нов Зеланд. Порано бил многу застапен, но поради стаорците што биле пренесени од Европа сега е редок вид, вели д-р Душан Спасов,универзитетски професор.Претпоставка е дека во Штип се нашол поради климатските промени и зголемувањето на темепературите во поледниве години. Според експертите ова веројатно нема да биде првиот нов вид на инсект, и претпоставуваат дека зголемувањето на температурите во Македонија ќе донесе и други нови видови кои што досега ги немало.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останато од Република

Македонски триатлонци: Сами си го плативме патот до Турција на Балканијадата

Стружанецот Никола Кутаноски на последното балканско првенство во триатлон- Bаlkan Triathlon Grand prix Elazig кое се одржа во Турција, го освои 4-то место во силна конкуренција на спортисти од цел Балкан. Но, бил дисквалификуван поради несоодветната опрема која ја носел. Тој вели дека државата воопшто не води грижа и нема интерес за овој спорт и покрај големите резултати и неговата се поголема популарност

прочитај повеќе

Градот Струмица во иднина ќе се поврзе со трамвајска линија до „Цареви Кули“

Промовирана физибилити студијата за изградба на панорамска трамвајска линија „Цареви Кули“, во рамките на проектот „Грантова шема за поддршка на Југоисточниот плански регион“ финансиски поддржан од програмата за регионален економски развој на ГИЗ -РЕД

прочитај повеќе

Алармантно: Во Струга 50% а во Охрид 25% помалку првачиња од лани

Една од причините за тоа е иселувањето на граѓани на Струга во странство во Западно Европските држави. Овде треба да се вкрстат нашите размислувања и идеи, треба да се направи СТОП на поделбите и треба сите заедно советниците од позиција и опозиција , да се вклучиме во креирање заедничка стратегија за спасување на животот во Охрид, вели советничката Лазарова.

прочитај повеќе

Поради неплатени сметки, исклучена струјата во прилепскиот Катастар

Поради неплатени сметки за електрична енергија, прилепското Одделение за катастар на недвижности во Прилеп вчера остана без струја. Раководителот на прилепскиот катастар, Живко Самарџиоски, вели дека не му се познати причините за исклучувањето на струјата

прочитај повеќе

Првите анализирани мостри не ја открија причината за жолтицата во Штип

Беа земени примероци од осум места, дел се од градскиот водовод, еден од бушен бунар во двор и еден примерок од техничка вода. Анализите покажуваат дека освен водата од бунарот сета друга вода е исправна, вели за НОВА Владо Спирковски, зам. директор во Институт за јавно здравје.

прочитај повеќе

Новинарскиот бенд „Репортерс“ во среда настапува во Струмица

Во рамките на заедничката акција “Солидарност за слобода”, заедно со синдикатот на новинари ССНМ и Здружението на новинари на ЗНМ, бендот го заврши снимањето на својот прв албум, а ја започнаа и турнејата низ градовите во Македонија

прочитај повеќе

Реакција на Агенцијата за млади и спорт до Општина Струга

Небулозната констатација дека е инвестирано во спортска сала во селото Октиси и дека станува збор за инвестиција на општината, само говори за елементарното непознавање на состојбите и инфраструктурата во сопствената општина од страна на надлежните локални власти, реагира Агенцијата за млади и спорт

прочитај повеќе

Општина Струга- Владата краде и ни ги присвојува инвестициите

Срамно е за еден Премиер да краде пари и да го присвојува трудот на граѓаните на Струга, велејќи дека го реконструирал спортскиот терен додека во реалност само помогнал во оградувањето на теренот, велат од Општината

прочитај повеќе

Расте бројот на заболени од жолтица во Штип

Епидемијата на жолтица во Штип не запира. Вчера се хоспитализирани четворица нови пациенти со што бројката се искачи на 30 заразени лица. Епидемилозите се уште не ја утврдиле точната причина за заразата, иако се претпоставува дека можен извор на заразата се природните чешми

прочитај повеќе

По жестока дебата- кејот во Охрид преименуван во Кеј Македонија

Тито ги скара охридските советници, кои со мнозинство гласови донесоа одлука за промена на името на градскиот кеј во Охрид, од Кеј Маршал Тито во Кеј Македонија. Градоначалникот Никола Бакрачески ги праша од СДСМ како можат да го бранат името на човекот кој во светот бил прогласен за диктатор

прочитај повеќе

Дивите чешми можен извор на заразна жолтица во Штип

Денеска штипските заедно со епидемиолозите од Институтот за јавно здравје лоцираа неколку критични точки во градот, каде што има најмногу диви чешми кои не се приклучени на градскиот водовод. Од таму доаѓаат најголемиот број заболени од жолтица

прочитај повеќе

Охрид: Еден од убиените е лидерот на Демохристијанската партија од Македонија

Полицијата го потврди идентитетот на еден од убиените во ресторанот „Император“ во Охрид- се работи за сопственикот Васил Ристески, кој беше и претседател на Демохристијанската партија од Македонија (ДХПМ) и кандидат за градоначалник на последните локални избори

прочитај повеќе

Општина Штип: Водата за пиење од водовод е безбедна, но не и на градските чешми

„ Водата од градските чешми е забранета за пиење. Водата во селските водоводи се контролира на секои 15 дена и за сега мала бактериолошка неисправност покажува една чешма во село Пиперово“, вели Захариев

прочитај повеќе

Прогласена епидемија на жолтица уште пред 2 дена ама јавноста не мора да знае

Во телефонски разговор за Нова, директорот на Центарот за јавно здравје во Штип Велик Грков вели дека епидемија од хепатит А прогласиле уште на 19-ти Август, но не даде одговор зошто не е информирана јавноста. За епидемијата не знае ниту штипскиот градоначалник

прочитај повеќе

На Охридско лето му е потребен поголем буџет за уште поголеми успеси

На Охридско лето му е потребен поголем буџет велат одговорните на фестивалот. Никогаш не треба да бидеме задоволни со буџетот и секогаш треба да бараме повеќе рече Елизабета Јанкуловска директорка на Охридско лето, на завршната прес конференција

прочитај повеќе

Чаир се „дави“ во ѓубре, а урбан хаос поддржан од властите го „јаде“ зеленилото

Ѓубришта, згради кои никнуваат како печурки на дожд од ден на ден и џамии со звучници чија децибилања ги вознемирува сите граѓани на населбата - а згора на се, општина која не се грижи за граѓаните - вака чаирчани ги опишуваат проблемите

прочитај повеќе

Во три штипски села два месеци никој не им кажал дека водата не се пие

На жителите од три штипски села два месеци никој не им кажал дека водата поради голема загаденост не смеат да ја пијат. Иако анализите покажале дека водата не е безбедна за консумирање ниту една надлежна институција досега не ги известила дека водата не смее да се користи

прочитај повеќе

Апелација ја потврди пресудата од три години за Слободан Даневски

Штипска Апелација ја потврди пресудата од три години затвор за поранешниот градоначалник на Свети Николе и екс пратеник Слободан Даневски. Осуден е за злоупотреба на службената положба и овластување. Освен казната затвор, Апелацискиот суд од Штип му наложи на Даневски да врати нешто над пет милиони денари

прочитај повеќе

Струмица опен фестивал: Над 80.000 луѓе пееја три часа со Здравко Чолиќ

Ова беше трета среќа за мене во третата година од фестивалот и ви благодарам што ме поканивте, рече денеска балканската звезда Здравко Чолиќ, во кабинетот на градоначалникот на Струмица, Зоран Заев

прочитај повеќе

Еколошка катастрофа среде Куманово

Деценискиот проблем со дивата депонија која се наоѓа помеѓу месноста Стара Кланица и населбата Банево Трло оди на штета на семејствата од околу 2 000 куќи кои секојдневно дишат неподнослива миризба, газат преку смет и стравуваат од заразни болести. Граѓаните велат дека доколку во најскоро време проблемот не се актуелизира кај надлежните, тие остануваат осудени да живеат живот во смрдеа, со отпад до гуша и под ризик на зараза

прочитај повеќе