21-09-2014 

Демант на премиерот Никола Груевски за прес - конференциите на лидерот на СДСМ

од НОВА | објавено на: 17-04-2014 20:01:00

Адвокатската канцеларија Никола Додовски која е ополномоштена од премиерот Никола Груевски испрати демант до медиумите за информациите објавени на прес конференции од страна на лидерот на опозицијата Зоран Заев во изминатите три дена, а во кои тој обвини дека Груевски земал поткуп од продажбата на Македонска банка во износ од 1.5 милиони евра. Демантот е упатен од сите медиуми кои ги пренесувале конференциите на СДСМ, а адвокатот бара истиот да биде објавен на истото место каде што биле објавени и текстовите. НОВА го пренесува демантот во целост.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останато од Македонија

Груевски:Не постои можност за загрозување на здравјето на дијабетичарите

„Ова е реакција на тие што досега добивале на тендерот и сега го сензибилизираат населението, тоа се моќни куќи кои имаа свои соработници што шират страв меѓу граѓаните. Станува збор за компанија која со години, децении добивала на тендерот за инсулини“, рече премиерот Груевски во интерју за Канал 5 телевизија

прочитај повеќе

СДСМ: ВМРО ДПМНЕ нека ги види солзите на учениците

Наместо ВМРО-ДПМНЕ да го прашува СДСМ кои проекти во образованието им се лоши, нека ги видат солзите на учениците, нервозата на родителите, маката на наставниците, намалувањата на бројот на ученици. Таму ВМРО-ДПМНЕ ќе го најде одговорот на нивната дилема што во нивните политики е лошо и зошто се соочуваат со штрајк, се вели во соопштението на СДСМ

прочитај повеќе

Министерство за здравство:СДСМ креира лажна слика за жолтицата во Шуто Оризари

Надлежните институции континуирано преземаат мерки за заштита на населението од жолтица, а во таа насока се и преземените засилени мерки за превенција од жолтица на подрачјето на град Скопје, вклучувајќи ја и општина Шуто Оризари

прочитај повеќе

ВМРО ДПМНЕ: На СОНК не му е ускратено правото на штрајк

„Доколку намерите на СОНК се искрени и без било каква заднина, а најмалку политичка, синдикалното раководство конечно треба да прекине со повиците за штрајк и да се врати на постојниот социјален дијалог, кој и досега одлично функционираше и заедно придонесувавме за унапредување на состојбите“, се вели во соопштението на ВМРО ДПМНЕ

прочитај повеќе

Во Охрид 50-професори протестираат, други обвинуваат дека протестот бил наместен

Превирарања се случија во регионалната канцеларија на СОНК во Охрид, откако педесеттина професори на мирен протест како што велат дошле за да го изразат својот револот од наводната одлука на претседателот на СОНК, Јаким Неделков да го разреши претседателот на СОНК Охрид, Ацо Речковски

прочитај повеќе

СДСМ:Власта врши притисок врз членовите на СОНК за да не излезат на штрајк

Груевски наместо да се сврти кон проблемите што го создаде, тој посегна по притисоци врз членовите на синдикатот. Ова е само доказ дека Владата е таа што се плаши од штрајкот и се труди по секоја цена штрајкот да го спречи, реагираат од СДСМ

прочитај повеќе

СДСМ: Се повеќе заболени со жолтица во Шуто Оризари, власта да го реши проблемот

Во отсуство на сериозност од надлежните институции, излеговме овде да ги поддржиме со право вознемирените граѓани во Шуто Оризари и да побараме итни и издржани мерки за жолтицата којашто пламти во оваа општина, се вели во реакцијата на СДСМ која се однесува на ситуацијата со жолтицата во општина Шуто Оризари каде има над 130 заболени

прочитај повеќе

Министерство за здравство:Тендерот за инсулини не се мести за никого

Во реакцијата до НОВА, Министертвото за здравство прашува дали истражувачкото новинарство на НоваТВ завршува пред да се прочита Законот, дали се сведува на гласини во кулоарите од луѓе со директен финансиски интерес. НОВА потсетува дека во нашите истражувања секогаш на прво место се пациентите, а во случајот станува збор за 10 000 дијабетичари кои се принудени да го сменат инсулинот што го употребуваат со години

прочитај повеќе

Солидарност:Фондот за здравство да ги повлече кривичните пријави кон граѓаните

Ако некоја законска одредба ја прекршиле 15.000 лица, тогаш проблемот не може да биде кај граѓаните, туку во законот! Во 2011 година власта направи упад во социјалниот карактер на државата, прокламиран со Уставот на оваа земја, и го укина правото на бесплатни сини картони за сите невработени лица

прочитај повеќе

Основачот на Телекабел, Роберт Димитров-Роби е во затвор

Основачот на кабелскиот оператор Роби, Роберт Димитров, е во затвор. Тој ќе мора да одлежи шест месеци за инцидентот, кој го предизвика пред две години со напад врз синот на сопственикот на компанијата Нико Петрол

прочитај повеќе

Стразбур: 324 тужбени барања од македонски граѓани чекаат разрешница

Изминатата година биле разгледани 289 вакви барања и донесени шест пресуди

прочитај повеќе

Јавниот обвинител на Крит се вклучи во истрагата за исчезнатата Дениса Маркоска

Јавниот обвинител на Крит се вклучува во истрагата за исчезнатата прилепчанка Дениса Маркоска е најновото што го соопштуваат од македонската амбасада во Атина

прочитај повеќе

Дијабетичарите бараат писмена гаранција за новиот инсулин

Не добиле шанса да ги соочат аргументите, бидејќи министерот упорно им повторувал дека сите лекари стојат зад неговото тврдење

прочитај повеќе

Македонија земја на сигурно потекло

Ова е мерка со која Германија преку заострување на законот за азил сака да се одбрани од барателите од Западен Балкан пишува Дојче Веле

прочитај повеќе

СДСМ: Јанкуловска и Груевски со филмска акција го кријат патот на тутунот

СДСМ ги повикува Јанкулоска и Груевски, да не се кријат зад земјоделците, туку да признаат: Дали и со чија помош од врвот на власта, тутунот од Могила преку нелегален пат, завршува спакуван во цигари надвор од Македонија?

прочитај повеќе

Србија ќе крати и плати и административци, Македонија ќе им ги зголемува платите

Српскиот премиерот Александар Вучиќ вчера ги објави економските мерки со кои планира да ја менаџира кризата. Ќе се кратат платите на вработените во администрацијата, во истиот сектор ќе има и отпуштања, а ќе се намалат и пензиите

прочитај повеќе

РЕКОМ: Владите од Западен балкан имаат обврска да гарантираат мир

Коалицијата за РЕКОМ ги повикува сите земји, наследнички на некогашна СФРЈ, да ја покренат постапката за основање на Регионална комисија за утврдување на фактите за воените злосторства и другите тешки кршења на човековите права, сторени во периодот од 1991 до 2001 година (РЕКОМ)

прочитај повеќе

Потрагата по исчезнатата Дениса Маркоска е сопрена

Потрагата по исчезнатата прилепчанка Деница Маркоска чија последна трага се губи сред море на рутата од Карпатос до Касу во заливот Мирабело е сопрена, но истрагата продолжува велат од грчката крајбрежна стража за грчките медиуми

прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ го осудува прогласувањето на Илирида

Владеачката партија најостро го осудува т.н. прогласување на Илирида, се вели во соопштенето од партијата

прочитај повеќе

Самопрогласена Република Илирида кај Скендер-бег во Скопје

Пред чинот на прогласувањето на независноста на Илирида, десетици собрани граѓани се потпишуваа на барањето за собирање на потписи, кои ќе бидат доставени до Собранието за распишување на референдум

прочитај повеќе