03-03-2015 

Демант на премиерот Никола Груевски за прес - конференциите на лидерот на СДСМ

од НОВА | објавено на: 17-04-2014 20:01:00

Адвокатската канцеларија Никола Додовски која е ополномоштена од премиерот Никола Груевски испрати демант до медиумите за информациите објавени на прес конференции од страна на лидерот на опозицијата Зоран Заев во изминатите три дена, а во кои тој обвини дека Груевски земал поткуп од продажбата на Македонска банка во износ од 1.5 милиони евра. Демантот е упатен од сите медиуми кои ги пренесувале конференциите на СДСМ, а адвокатот бара истиот да биде објавен на истото место каде што биле објавени и текстовите. НОВА го пренесува демантот во целост.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останато од Македонија

Собрание: Изгласани гумени куршуми, електрични парализатори и шок – бомби

Со 59 гласа за и три против, Собранието го донесе законот за полиција. Со овој закон, полицијата доби зелено светло да користи нови средства за присилба при растурање на насилни протести

прочитај повеќе

Заев: Ставрески бил совесен, тој реагирал и за изборните манипулации

Првиот човек на СДСМ, Зоран Заев, вечерва во интервјуто на телевизија „Телма“ рече дека од многуте снимени телефонски разговори коишто ги поседува, а каде е главен актер Зоран Ставрески во многу малку од нив министерот за финансии се согласувал со неговиот претпоставен, премиерот Никола Груевски

прочитај повеќе

Ставрески не ја негиреше автентичноста на снимките

Министерот за финансии Зоран Ставрески на попладневната прес-конференција во Владата коментираше дека денешните снимки од телефонските муабети меѓу него и министерката Гордана Јанкуолска имале за цел да внесат раздор во економскиот тим на Владата и дека биле од селективна природа

прочитај повеќе

Заев ќе објави снимки во кои се договара прислушување

Првиот човек на СДСМ, Зоран Заев, на денешната прес-конференција најави дека во иднина ќе објави телефонски разговори во кои властодршци се договараат некого да „проверат“ преку телефон

прочитај повеќе

(Транскрипт) Ставрески: Америка да бевме немаше да издржиме, ние сме лудаци

Толку многу трошоци и обврски да не постои нормална земја у светов, Америка да бевме па ќе, немаше да издржиме. Патеки околу ова, патеки околу она, аква паркови...Не знам што праиме. Мислам, ние сме лудаци. Ние сме лудаци. Ова што го правиме е ненормално

прочитај повеќе

(Видео) Интегрално денешната прес-конференција на Зоран Заев

Денешната прес-конференција на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во која тој објави снимени разгвори меѓу министерите Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески во кои тие говорат за одредени непринципиелни и сомнителни постапки на државната и на локалните власти

прочитај повеќе

ИНТЕГРАЛНО: Разговорите Ставревски-Јанкуловска кои денеска ги објави Заев

АУДИО од телефонските разговори помеѓу министерката Гордана Јанкулоска и министерот за финансии Зоран Ставрески во кој говорат за буџетскиот и финансиски хаос, објавен денеска од опозицијата

прочитај повеќе

Заев: Фокусирајте се на содржината од снимките, ќе стане јасно кој прислушувал

Во однос на тоа каква разврска би имала политичката криза, која Заев ја карактеризираше како најголемата од осамостојувањето на Македонија до денес, а Груевски се подлабоко ја задлабочувал земјата во кризата, тој напомена дека случајов мора да има политичка разрешница

прочитај повеќе

Разговор од #бомба6:„Ние сме лудаци, трошиме на чоколадо, а немаме леб“

Во последниот пакет од три разговори кои лидерот на СДСМ Зоран Заев ги објави денеска се слуша како наводно министерот за финансии Зоран Ставрески и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска ја коментираат економската состојба на земјата и претераното трошење

прочитај повеќе

(#бомба6) Заев: Груевски нарачувал Ставрески да подигне кредит преку ноќ

За втората снимка која во моментов се објави на Бихаќка, лидерот на СДСМ Заев вели дека вицепремиерот Ставрески среде ноќ примал наредби од Груевски за подигнување на милионски кредит

прочитај повеќе

(#Бомба6) ЗАЕВ: Јанкуловска и Ставрески признаваат дека буџетот е празен

Лидерот на СДСМ Зоран Заев штотуку ја објави првата снимка од разговорите помеѓу министерката за внатрешни разговори Гордана Јанкуловска и вицепремиерот Зоран Ставрески. Заев најави објавување на четири разговори на денешната прес-конференција, во кој самите министри признаваат дека приходите на државата се катастрофални

прочитај повеќе

НОВА во ЖИВО: Во 14:30 часот Заев ја објавува #бомба6

Лидерот на опозицијата, Зоран Заев ќе одржи прес конференција на која се очекува #бомба6, односно објавување на прислушкувани телефонски разговори на власта. Прес-конференцијата на Заев НОВА ја пренесува во ЖИВО од „Бихаќка“

прочитај повеќе

Иванов: Идентитетот и јазикот се дел од човековата личност

Обединетите нации не можат и не смеат да си дозволат да бидат рамнодушни на кршењето на човековите права и правата на човечкото достоинство, порача претседателот на Македонија Ѓорге Иванов во обраќањето на Високиот сегмент на Советот за човекови права на ОН

прочитај повеќе

#БОМБА 6: НОВА и денеска во живо од прес-конференцијата на Заев на Бихаќка

Социјалдемократскиот сојуз најави нова прес-конференцијата за денеска во 14:30 часот. Се очекува лидерот на СДСМ - Зоран Заев да ја соопшти шестата т.н. „бомба“, односно објавување на прислушкувани телефонски разговори на власта. Прес-конференцијата на Заев НОВА ќе ја пренесува во ЖИВО од „Бихаќка“

прочитај повеќе

Јаковлевски: Груевски нека си оди од партијата што ја основавме со Богданoвски

Гојко Јаковлевски, македонски емигрант и основач на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за Фокус од 29-ти ноември 2013-та година, говори за формирањето на ВМРО-ДПМНЕ, за основачите, за Груевски, за Љубе Бошкоски

прочитај повеќе

ЛП: МАНУ треба да им се придружи на сите кои бараат оставка од Груевски

- Одговорност на секоја елита, вклучително интелектуалната, е да го врати владеењето на правото и спроведувањето на Уставот и законите, се вели во соопштението на Либералната партија

прочитај повеќе

Сопственикот на „Фиком“ пронајден обесен во затворот во Штип

Сопственикот на градежната фирма „Фиком“, Никола Николиќ, утрово во 5 часот и 20 минути се обесил во затворот во Штип кадешто ја одлежуваше казната поради скандалот со повеќекратна продажба на станови којшто се случи пред околу девет години

прочитај повеќе

(ВО ЖИВО) Илјадници граѓани маршираат во Москва во чест на Борис Немцов

Над 10 илјади поддржувачи на опозицијата присуствуваат на маршот во Москва посветен на убиениот опозициски лидер Борис Немцов

прочитај повеќе

Прентовиќ: Пченицата од стоковите резерви се продава на фирми блиски до власта

Три пати се зголемени трошоците за репроматеријали, за семенски материјали, минерални ѓубрива, нафта, заштитни средства, амбалажа и друго. Земјоделците кромидот го продаваат за 5 денари, а ги чини 6 денари за килограм. Од вкупното производство се откупени само 25%, велат од СДСМ

прочитај повеќе

Белели: Може да пратиме олеснувач, ама кризата треба да ја решите сами

-Ние сме спремни да испратиме европски олеснувач, доколку е потребно, но сопствеништвото треба да биде македонско, ние не можеме да ви кажеме што е најдоброто, ние можеме да ви кажеме дека ако сакате да бидете дел од ЕУ, треба да почитувате одредени правила и тогаш вие ќе одлучувате што ќе правите, вели италијанскиот амбасадор Ернесто Масимо Белели во неделното интервју за РСЕ

прочитај повеќе