18-12-2014 

Во МРТВ ќе се расправа за дисциплинските против новинари

од Сашка Цветковска, НОВА | објавено на: 23-05-2013 15:40:01

Заменик – претседателот на Советот на МРТВ, универзитетскиот професор Агим Лека вели дека позитивно ќе одговори на барањето на член на Советот за да се одржи седница на која ќе се разгледуваат дисциплинските постапки поведени против повеќе новинари во јавниот сервис, а за кои пишуваше дневниот весник “Вест”. Лека за Нова вели дека деновиве е во жалост, но многу скоро ќе одговори на барањето и ќе закаже седница.

-Го примив барањето и го прочитав, но за жал, во истиот ден примив и една тажна вест за смрт на мој близок и поради тоа овие денови сум во жалост. Но, јас ви гарантирам дека штом закрепнав, веднаш ќе одговорам и ќе одржиме седница, рече Лека за Нова.

Освен ова барање, Советот на МРТВ треба да го разгледува и финансискиот извештај на куќата. Работите доцнат бидејќи претседателот на Советот Слободан Чашуле беше назначен за амбасадор во Шпанија и замина за Мадрид, а заменикот Агим Лека бил на студиски престој во странство, а тие двајца се и единствените кои можат да закажат седница.

Скандалот со поведените дисциплински постапки го објави дневниот весник “Вест”
"Колегите во МРТ тврдат дека неоснованите дисциплински постапки против нив имаат цел да ги замолчат и слепо да ја следат уредувачката политика. Има драконски и неосновани казни на платите до 30 проценти и преместувања од едно на друго работно место, не почитувајќи ја процедурата утврдена со законот, и без никакво образложение. Новинарите мораат секој ден да поднесат извештај како го потрошиле работното време од осум часа, со кого се виделе, што разговарале, за што пишувале и други слични детали", изјавуваше за “Вест” претседателот на ЗНМ Насер Селмани.

Реагираше и раководството на МРТВ кое иако призна дека постојат дисциплински постапки против новинари, негираа дека тоа се прави од политички притисоци, а го обвинија ЗНМ дека постапувале мотивирани од лични интереси.
-По подолг период МРТ понуди програма атрактивна за гледачите и ја возобнови сопствената продукција. Потади ова не можеме како ништо друго освен како притисок да го протолкуваме атакот од страна на ЗНМ. Сметаме дека Здружението реагира исклучиво поради лични интереси, а не во заштита на новинарските права за кои треба да се грижи, пишуваше во соопштението на МРТВ.
Каков ќе биде исходот од седницата на Советот на МРТВ останува да се види откако заменик претседателот ќе ја закаже и реализира. Во меѓувреме, и Советот за радиодифузија треба да одржи расправа за извештајот на ОБСЕ за работата на јавниот сервис. Според извештајот од мониторингот врз медиумите на ОБСЕ за време на изборната кампања јавниот сервис бил пристрасен во корист на владејачката партија и не обезбедил еднаква застапеност на сите политички субјекти во кампањата.
ки субјекти во кампањата.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останато од Македонија

Војниците спијат и се греат во шатор оти кичевската касарна нема струја

Голем шатор, а во него „распослани“ ќумбиња на дрва. Тука се грееме, спиеме, готвиме, вака раскажува војник за НОВА кој што работи во касарната во Кичево. Касарната веќе една недела е без струја

прочитај повеќе

Иванов: Пред 7 месеци ги поканив политичките лидери на разговор, не се одзваа

-Како претседател пред 7 месеци ги поканив политичките лидери, вклучувајќи ги и господинот Заев и господинот Ахмети да разговараме за интересите на државата. Тие се уште не се одзваа на поканата, која е отворена, посочи претседателот Ѓорге Иванов на денешното обраќање во Собранието.

прочитај повеќе

Реакции на политичките партии за годишното обраќање на Иванов во Собрание

Настапот на претседателот Ѓорѓе Иванов пред пратениците во Собранието помина со монопартиско присуство, бидејќи тој е нелегитимен претседател, изјави Артан Груби од ДУИ. Според СДСМ пак, Иванов денеска покажал дека Македонија нема претседател на чело на државата

прочитај повеќе

СДСМ: Иванов денеска потврди дека Македонија нема претседател

- По 5-те години скриен во фотелјата на Водно, изгласан на криминални избори, Иванов денеска пред мнозинството на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се осмели да предава за демократија и дијалог во 2015 година, реагира најголемата опозициска партија СДСМ

прочитај повеќе

Пендаровски: Владата е најголем противник на македонската слобода и демократија

Ниту ќе помага некој од надвор, ниту не’ загрозува некој од надвор. Самите мораме да излеземе од оваа кал во која не’ втурна оваа мала група во Скопје, која ја узурпираше политичката власт, изјави на денешната трибина во Охрид Стево Пендаровски, носителот на столбот Партнерства за демократска Македонија при СДСМ.

прочитај повеќе

НОВА и уште 8 портали усвоија Принципи за фер употреба на туѓа содржина

Принципите први ги прифатија порталите „НОВА“ (novatv.mk), „Плусинфо“ (plusinfo.mk), „А1он“ (a1on.mk), „Фокус“ (fokus.mk), „МКД“ (mkd.mk), „ИТ“ (it.com.mk), „Кумановоњуз“ (kumanovonews.com), „Либертас“ (libertas.mk) и „Порталб“ (portalb.mk)

прочитај повеќе

Уште 50.000 евра за владини спотови за здрава храна

Владата годинава веќе потроши точно половина милион евра за оваа кампања

прочитај повеќе

Креативни постери против новите давачки за хонорарите

Во понеделник ќе има протест насочен кон законските промени кои предвидуваат од 1 јануари 2015 државата да наплаќа придонеси за пензиско и за здравствено осигурување од сите исплатени хонорари

прочитај повеќе

Заев: Ќе укинеме и екстерно и давачки за хонорарците

Сите овие осум и пол години, власта создава хаос и конфилкти во општеството, посочи на трибината во Охрид, лидерот на опозицијата Зоран Заев, зборувајќи за движењето на студентите, за давачките на хонорарците, за оданочувањето на граѓаните

прочитај повеќе

Иванов: Aвтономијата на Универзитетот е загарантирана и мора да се почитува

Претседателот Ѓорѓе Иванов на годишното обраќање пред пратениците, образованието го оцени како една од клучните работи во кои државата мора да инвестира за до 2020 да успее да ги оствари критериумите за зачленување во ЕУ

прочитај повеќе

Дежуловиќ: Работа на новинарот е да ја вознемирува јавноста!

Го видов тој Дизниленд, Лас Вегас, антички тематски парк и ми беше незгодно шетајќи по кејот на Вардар да ги гледам спомениците на сите тие револуционери, свештеници, цареви и пејачи на едно место. Туѓман...осумпати ќе свршеше да можеше го види сегашното Скопје. Тоа е таа иста естетика

прочитај повеќе

Владиката Тимотеј: Одлуките на Стефан и на Петар се неканонски

Екскомуникацијата на Игор Александров за мене значи ништо, и нема да почитувам одлука која е неканонски донесена, рече вчера владиката Тимотеј

прочитај повеќе

Сашко Коцев до функционерите: Си изгласавте закон со кој вие не сте опфатени?!?

Популарниот актер Сашко Коцев денеска на Фејсбук објави коментар во врска со новите законски измени за плаќање придонеси за хонорари, според кој се предвидува, хонорарците да плаќаат здравствено и пензиско осигурување, а ослободени од ваква давачка се функционери, пратеници, судии, поротници, кои Коцев ги нарекува „бели пудлици“

прочитај повеќе

Архитектонскиот факултет во Виена до Студентски пленум: Борбата продолжува!

Студентскиот пленум после поддршката од неколку главни градови во регионот, добија силна поддршка и од студентите од Архитектонскиот факултет во Виена

прочитај повеќе

Кинези сакаат да градат кланица и цементарница во Македонија

Најави на Груевски по денешната билатерлана средба со кинескиот колега Ли Кечијанг во Белград во рамките на Самитот меѓу шефовите на влади на НР Кина и земјите од Централна и од Источна Европа

прочитај повеќе

Жерновски: Трагикомично е ДУП да се носи со 1/3 од гласовите на советниците

Трагикомичен е новиот закон според кој урбанистичките планови од в година ќе можат да се носат и само со една третина од гласовите на советниците во секоја општина и во градот Скопје, коментираше денеска првиот човек на Општина Центар Андреј Жерновски

прочитај повеќе

За ВМРО-ДПМНЕ судска реформа, за СДСМ скандал

Пратеникот од СДСМ, Горан Сугарески денеска на пресконференција обвини дека со предлог-законот власта ја ограничува слободата на одлучување на судиите

прочитај повеќе

Адеми: Локацијата за дебата ја променивме поради дојава дека студенти ќе упаднат

На дваесет минути пред почетокот на дебатата за пакетот мерки во високото образование, министерот Абдулаќим Адеми ја смени локацијата на дебатата. Причината била, како што вели министерот бидејќи добил дојава дека студенти ќе извршат упад, па таа е преместена од безбедносни причини

прочитај повеќе

Георгиевски: Власта преку хонорарците ќе го спасува Пензискиот фонд од банкрот

Синдикалните здруженија се незадоволни што министерот Диме Спасов не ги прими на средба во Министерството за труд и социјална политика, како би разговарале за новиот закон според кој се предвидува, хонорарците да плаќаат здравствено и пензиско осигурување

прочитај повеќе

Именувана првата жена бискуп во Англиската црква

Свештеничката Либи Лејн, која служи од 1994 година, ќе биде новиот бискуп на Стокпорт во северна Англија. Таа на функцијата стапува од 26.јануари следната година

прочитај повеќе