27-04-2015 

Во МРТВ ќе се расправа за дисциплинските против новинари

од Сашка Цветковска, НОВА | објавено на: 23-05-2013 15:40:01

Заменик – претседателот на Советот на МРТВ, универзитетскиот професор Агим Лека вели дека позитивно ќе одговори на барањето на член на Советот за да се одржи седница на која ќе се разгледуваат дисциплинските постапки поведени против повеќе новинари во јавниот сервис, а за кои пишуваше дневниот весник “Вест”. Лека за Нова вели дека деновиве е во жалост, но многу скоро ќе одговори на барањето и ќе закаже седница.

-Го примив барањето и го прочитав, но за жал, во истиот ден примив и една тажна вест за смрт на мој близок и поради тоа овие денови сум во жалост. Но, јас ви гарантирам дека штом закрепнав, веднаш ќе одговорам и ќе одржиме седница, рече Лека за Нова.

Освен ова барање, Советот на МРТВ треба да го разгледува и финансискиот извештај на куќата. Работите доцнат бидејќи претседателот на Советот Слободан Чашуле беше назначен за амбасадор во Шпанија и замина за Мадрид, а заменикот Агим Лека бил на студиски престој во странство, а тие двајца се и единствените кои можат да закажат седница.

Скандалот со поведените дисциплински постапки го објави дневниот весник “Вест”
"Колегите во МРТ тврдат дека неоснованите дисциплински постапки против нив имаат цел да ги замолчат и слепо да ја следат уредувачката политика. Има драконски и неосновани казни на платите до 30 проценти и преместувања од едно на друго работно место, не почитувајќи ја процедурата утврдена со законот, и без никакво образложение. Новинарите мораат секој ден да поднесат извештај како го потрошиле работното време од осум часа, со кого се виделе, што разговарале, за што пишувале и други слични детали", изјавуваше за “Вест” претседателот на ЗНМ Насер Селмани.

Реагираше и раководството на МРТВ кое иако призна дека постојат дисциплински постапки против новинари, негираа дека тоа се прави од политички притисоци, а го обвинија ЗНМ дека постапувале мотивирани од лични интереси.
-По подолг период МРТ понуди програма атрактивна за гледачите и ја возобнови сопствената продукција. Потади ова не можеме како ништо друго освен како притисок да го протолкуваме атакот од страна на ЗНМ. Сметаме дека Здружението реагира исклучиво поради лични интереси, а не во заштита на новинарските права за кои треба да се грижи, пишуваше во соопштението на МРТВ.
Каков ќе биде исходот од седницата на Советот на МРТВ останува да се види откако заменик претседателот ќе ја закаже и реализира. Во меѓувреме, и Советот за радиодифузија треба да одржи расправа за извештајот на ОБСЕ за работата на јавниот сервис. Според извештајот од мониторингот врз медиумите на ОБСЕ за време на изборната кампања јавниот сервис бил пристрасен во корист на владејачката партија и не обезбедил еднаква застапеност на сите политички субјекти во кампањата.
ки субјекти во кампањата.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останато од Македонија

„Рејтинг“: Лага е дека сме прогнoзирале излезност од 83 % на референдумот за ГТЦ

„Рејтинг“ никогаш не прогнозирала излезност од 83 проценти на референдумот за ГТЦ, реагираше денеска агенцијата на, како што велат оттаму, невистините изнесени од некои медиуми

прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ до Жерновски: Доста со вашите кампањи, изработете некој проект

Веднаш по завршувањето на референдумот за зачувување на автентичноста на ГТЦ, кој не доби цензус, владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ изрази благодарност до организаторите на референдумот што изборниот ден поминал во мирна атмосфера, но на градоначалникот на Жерновски му порачаа да престане со кампањите

прочитај повеќе

(ВИДЕО) Жерновски: Референдумот не доби цензус, битката за ГТЦ продолжува

Референдумот на општина Центар за зачувување на автентичниот изглед на Градскиот трговски центар не успеа. Не се доби цензус бидејќи од вкупниот број гласачи, само 40 отсто го оствариле правото на глас денеска. Од граѓаните кои се одважиле, според општина Центар, најмалку 95 отсто гласале ЗА зачувување на автентичниот изглед на ГТЦ, што според Жерновски е јасна порака дека граѓаните не сакаат барок

прочитај повеќе

Неуспешен референдумот за ГТЦ, со 40.7 проценти излезност

НОВА дознава дека за помалку од 10 проценти пропадна референдумот за и против автентичниот архитектонски изглед на на ГТЦ

прочитај повеќе

Граѓани:Референдумот се практикува во секоја нормална земја, a за нас е исклучок

Дел од граѓаните кои се одважија на референдумот велат дека ваквата демократска алатка треба да се практикува во секоја нормална земја. Погледнете ги коментарите на жителите на Центар кои денес гласаа на првиот локален референдум во историјата на Република Македонија

прочитај повеќе

ДИК: До 18 часот гласале 36 отсто од граѓаните на Центар

Државната изборна комисија информираше дека излезноста на референдумот за ГТЦ до 18 часот е 36, 29 проценти. Ова се податоци од 72, од вкупно 78 избирачки места, велат од ДИК

прочитај повеќе

МОСТ за ГТЦ референдум: До 17 часот 34,55 отсто одзив

Според податоците на МОСТ за референдумот за ГТЦ, одзивот на гласачите до 15 часот е 29,61%, до 16 часот е 32,21%, а до 17 часот е 34,55%

прочитај повеќе

Жерновски и Георгиевски гласаа, засега бојкот од политичарите на власт

Поранешниот претседател на ВМРО ДПМНЕ и актуелен претседател на ВМРО Народна Љубчо Георгиевски го искористи своето право на глас за референдумот за ГТЦ во општина Центар

прочитај повеќе

Претседателот Иванов на осветување на конаците во Св. Јован Бигорски

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска присуствуваше на свечениот чин на осветувањето на конаците Горни и Источен Палат во манастирот Св. Јован Бигорски, а на церемонијата беше присутен и претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов

прочитај повеќе

Полициска акција на МВР во реонот на Гошинце, пронајден дел од украденото оружје

Во голема акција на МВР, полицијата во близина на северната граница со Косово кај Гошинце, Брест и Малина Маала пронашла дел од оружјето и муницијата кое беше украдено од караулата

прочитај повеќе

Деловен објект во парк и катна гаража до владата со одлука на премиерот

Општината Центар е заобиколена во одлучувањето бидејќи владата донесе одлука за утврдување на градби од посебен интерес на овие две локации. Тоа значи дека ДУП-от се менува на сила, без стручна расправа, јавна анкета и другите вообичеани процедури

прочитај повеќе

Над 26 % излезност на референдумот за ГТЦ според резултатите на МОСТ до 14 часот

Според податоците на МОСТ добиени од ПВТ програмата (паралелно пребројување на гласовите), одзивот на гласачите до 12 часот е 15,85%, до 13 часот е 21,74%, а до 14 часот е 26,15%

прочитај повеќе

Хелсиншки комитет за референдумот: Повреди на избирачко право

До набљудувачите на Комитетот од изборните места во Дом на градежните работници, ОУ „Коле Неделковски“, ОУ „11 Октомври“, ОУ „Ј.Х. Песталоци“ гласачи се пожалиле дека членовите на избирачките одбори не можеле да ги најдат на избирачкиот список и ги препраќале на други локации иако граѓаните се убедени дека се упатиле на точно изборно место

прочитај повеќе

ДИК: До 13 часот 20,76% излезност на референдумот за ГТЦ

Според статистиката на Државната изборна комисија (ДИК) до 13 часот на референдумот за ГТЦ излегле 9.043 граѓани на Центар или 20,76% од гласачкото тело

прочитај повеќе

Новинарски пленум: За МРТ не е важен референдумот

Рецензија на вестите на МРТ на Новинарскиот пленум: МРТ во вчерашните вести ни оддалеку не го запази принципот на балансирано известување. Вестите наликуваа на маркетинг на политиките на власта, со сосема кратко и недоволно известување за референдумот во Центар

прочитај повеќе

МОСТ: Неправилности на гласачките места, 10 отсто излезност до 11 часот

Според податоците добиени од ПВТ програмата (паралелно пребројување на гласовите), која претставува математичко-статистичка научна метода, одѕивот на гласачите до 9 часот е 2,83%, до 10 часот е 5,95%, а до 11 часот е 10,29%, соопштуваат од граѓанската асоцијација МОСТ

прочитај повеќе

Средношколците од утре ќе кампуваат пред МОН, бараат средба со министерот Адеми

Тие велат, четвртата недела од бојкотот ја продолжуваат и со 24-часовно присуство пред зградата, по што очекуваат дека министерот Абдулаким Адеми што поскоро ќе ги повика на разговор

прочитај повеќе

ЦИВИЛ: Притисоци и закани на рефендумот за ГТЦ

На улица Мирослав Крлежа објектот е во изградба, а таму се заведени пет лица кои треба да дојдат да гласаат. Притисоци и закани има на набљудувачите на Цивил. Од таму велат дека на некои им се одземаат овласувањата, а еден од нив на улица Ѓуро Ѓоновиќ, добил закани, по што и физички бил нападнат

прочитај повеќе

(ВИДЕО) ДИК: Излезноста за ГТЦ 5,5 проценти до 10 часот

Државната изборна комисија (ДИК) според првичните резултати соопшти дека до 10 часот на референдумот за ГТЦ излегле 2.420 граѓани на Центар или 5,56 проценти од гласачкото тело кое изнесува преку 43.000 во оваа скопска општина

прочитај повеќе

Заев: И Путин ќе ви каже дека местото на Македонија е во НАТО и во ЕУ

Лидерот на СДМС, Зоран Заев во неделното интервју за Радио слободна Европа вели дека и да го прашаме рускиот претседател Владимир Путин, тој ќе каже дека местото на Македонија е во ЕУ и во НАТО

прочитај повеќе