31-03-2015 

Филе во нова мисија во Скопје

од Борјан Јовановски, НОВА | објавено на: 21-01-2013 12:49:34

Еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, во Брисел чека сигнал од неговите дипломати за да дојде во Скопје, дознава Нова.

Целта е Филе да го финализира договорот помеѓу власта и опозицијата, на кој деновиве интензивно се работи во ЕУ. Овој договор предвидува двете страни да се согласат дека опозицијата се враќа во Собранието.

Европската комисија е заинтересирана да најде начин инцидентот од 24 Декември да не го загрози вонредниот извештај за напредок кој комисијата го најави за Март годинава. Крајната цел на ЕК е до јуни да се постигне решение за името, да се добие датум за почеток за преговори и потоа да се оди на локани и предвремени парламентарни избори.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останато од Македонија

Иванов: Секој ќе си ја понесе одговорноста за моменталната политичка ситуација

Според претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов сега е периодот кога сите институции треба да го покажат својот капацитет и подготвено да се справуваат со своите предизвици

прочитај повеќе

Средношколски пленум се формираше и во Прилеп, на 1.април прв Марш во градот

Средношколски пленум е формиран и во Прилеп а ќе дејствува по јасните цели и интереси на Пленумот дефинирани од страна на сите средношколци ширум Македонија

прочитај повеќе

Објавен лустрацискиот документ за новинарката Јадранка Костова

Комисијата утврдила дека во Државниот архив на Македонија, во личното досие бр. 7451, постојат документи за соработка на Костова со органите на државната безбедност

прочитај повеќе

Во Брисел СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ закажаа нова средба во април

Успехот на денешната средба помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во Брисел е во тоа што двете македонски партии се договориле да се видат повторно. Но денес тие не успеале да ги доближат своите спротивставени позиции.

прочитај повеќе

ДУИ: Прислушувањето да се реши со посредство на меѓународни експерти

ДУИ оценува дека највисоките правни органи треба одговорно да се однесуваат кон чувствителноста на ситуацијата и да дејствуваат со цел да се отвори пат за институционално решавање на политичката криза во земјата

прочитај повеќе

СДСМ: Агенцијата за медиуми е тело кое го контролира канцеларијата на Груевски

- Срамна и недозволива е денешната одлука што ја донесоа членовите под контрола на Груевски, со којашто е отфрлен предлогот да се побара од МРТВ објективно и професионално известување, реагира СДСМ

прочитај повеќе

Нов средношколски марш во Тетово на 2.април

Средношколскиот Пленум ги повикува средношколците, родителите, студентите и граѓаните на на Втор средношколски марш во Тетово на 2.април (четврток), во 12:15 пред Центарот за Култура „Иљо Антески - Смок“ - Тетово, на кој ќе го изразат незадоволството од, како што велат, лошите реформи во средното образование

прочитај повеќе

ОБНОВЕНО: Европската комисија засега нема да праќа експерти за „Пуч“

Европската Комисија во моментов нема да врши надворешна експертиза во содржината на било која поединечна кривична постапка, се вели во одговорот на ЕК до македонското Јавно обвинителство

прочитај повеќе

Белизе: Тајната страна на инвеститорите во Македонија

НОВА со ексклузивна галерија од седиштето во Белизе каде што се регистрирани многу македонски компании, вклучително и компанијата на кумот на премиерот којашто купи илјадници хектари земја во најелитната населба во Македонија

прочитај повеќе

Агенцијата за медиуми нема да и укаже на МРТВ објективно да известува

Агенцијата за медими не ја прифати идејата да се испрати барање до МРТВ со кое ќе се укаже дека е неопходно објективно и професионално известување од јавниот сервис. Само новинарот Зоран Фидановски гласаше за предлогот, другите членови на Агенцијата застанаа против таквата идеја

прочитај повеќе

СПМ: "Енергично" против ангажирање на странски експерти за решавањето на кризата

- Во своето 70 годишно постоење како држава, Република Македонија ги има сите капацитети за решавање на проблемите во својот развој. Ангажирањето на било кој од страна значи загрозување на суверенитетот и на државноста на Република Македонија, смета партијата на Љубисав Иванов Ѕинго

прочитај повеќе

Центар изгласа референдум за ГТЦ

Со 12 гласа „За“, Советот на општина Центар, одлучи да се распише референдум на кој граѓаните ќе одлучуваат за изгледот на ГТЦ. 11-те советници на ВМРО ДПМНЕ гласаа воздржано

прочитај повеќе

АПМ: Вонредни избори и непартиска техничка влада - Македонија е во длабока криза

Според раководството на Алијансата за позитивна Македонија државата е во длабока политичка криза, која не може да се надмине без сериозен ангажман на Меѓународната заедница, пред сè на ЕУ и на САД

прочитај повеќе

(ВИДЕО) Протест против лустрација на новинарите

Група новинари од различни редакции и членови на Новинарскиот Пленум денеска одржаа мирен протест пред Комисијата за верификација на факти поради информациите за лустрирање на новинарката Јадранка Костова, која е прва прогрласена за соработник на службите

прочитај повеќе

Три "тројки" во Брисел бараат начин за излез од политичката криза

Состанокот не е отворен за јавноста. Во 11.30 претставниците на ВМРО-ДПМНЕ ќе се сретнат насамо со европските пратеници во текот на еден час а потоа на ред е СДСМ. На овие одвоени средби се очекува македонските партии да ги кажат своите ставови а потоа се очекува заедничка средба на трите "тројки".

прочитај повеќе

Општина Центар денеска одлучува за референдум за ГТЦ

Општина Центар, на седницата закажана за денеска во 13:00 часот, ќе одлучува за граѓанската иницијатива за распишување референдум за изгледот на Градскиот трговски центар

прочитај повеќе

На 1 април средношколците маскирани одат на протест пред МОН

Средношколците в среда излегуваат на втор марш за укинување на екстерното тестирање и враќање на стариот концепт на полагање државна матура.Од Пленумот навестуваат креативен марш на Денот на шегата. Имено, дел од средношколци кои ќе маршираат од Собранието на РM до министерството за образование ќе одржат перформанс под маски

прочитај повеќе

Новинарски Пленум бара прием кај претседателот на лустрациска Томе Аџиев

Членовите на неформалната иницијатива на група новинари „Новинарски Пленум“ денеска во 12 часот ќе побараат прием кај претседателот на Комисијата за верификација на факти Томе Аџиев за да го изразат својот револт поради информациите за лустрирање на новинарката Јадранка Костова и најавите за лустрација на други новинари

прочитај повеќе

Политички дијалог во Брисел меѓу ВМРО ДПМНЕ и СДСМ

Станува збор за првиот официјален обид за преговори меѓу двете партии за да се надмине политичката криза во земјата

прочитај повеќе

ЗНМ се надева дека Агенцијата за медиуми ќе расправа за МРТВ

Членот на Советот на Агенцијата предложен од ЗНМ, новинарот Зоран Фиданоски, минатата недела доставил писмен предлог до Агенцијата за дополнување на дневниот ред. Фидановски предлага Советот да расправа за случувањата околу МРТВ

прочитај повеќе