25-04-2014 

Филе во нова мисија во Скопје

од Борјан Јовановски, НОВА | објавено на: 21-01-2013 12:49:34

Еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, во Брисел чека сигнал од неговите дипломати за да дојде во Скопје, дознава Нова.

Целта е Филе да го финализира договорот помеѓу власта и опозицијата, на кој деновиве интензивно се работи во ЕУ. Овој договор предвидува двете страни да се согласат дека опозицијата се враќа во Собранието.

Европската комисија е заинтересирана да најде начин инцидентот од 24 Декември да не го загрози вонредниот извештај за напредок кој комисијата го најави за Март годинава. Крајната цел на ЕК е до јуни да се постигне решение за името, да се добие датум за почеток за преговори и потоа да се оди на локани и предвремени парламентарни избори.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останато од Македонија

(Студио)Не чекаат серија безмилосни одмазди кон неистомислениците по изборите

Каков ќе биде исходот од изборите - судбината на Заев и на критичарите на власта; Која е улогата на албанскиот бојкот и странците - студио на НОВА со Сашо Ордановски, разговара Биљана Секуловска

прочитај повеќе

Усеини пуштен на слобода откако Муса Џафери дојде во Охрид

Претседаделот на локалниот огранок на ДУИ во Охрид, Нефи Усеини по неколку часа поминати на распит во Охридската полиција и во Основниот суд во Охрид попладнево е пуштен на слобода. Од СВР Охрид ја потврдија оваа информација. Во Охрид попладнево пристигна и Муса Џафери потпретседателот на ДУИ, по што беше пуштен на слобода и нивниот член и познат охридски бизнисмен Нефи Усеини

прочитај повеќе

Приведен Нефи Усеини, претседател на огранокот на ДУИ во Охрид

Претседателот на локалниот огранок на ДУИ во Охрид Нефи Усеини рано утрово бил приведен во охридската полиција. Оваа вест за НОВА ја потврдија и од СВР Охрид. Од таму велат дека Усеини во текот на денот ќе биде однесен и во Основниот суд во Охрид

прочитај повеќе

Катастрофално ниско ниво на вакцинација на децата Роми

Наместо да се насочи вниманието кон вакцинирање на децата Роми, годинава буџетот за оваа намена е намален за 1, 6 милиони денари. Застрашувачки е фактот, што покриеноста со вакцини кај децата во ромските заедници е само 35 проценти, а дури 65 проценти не добиле никаква покана за вакцинација

прочитај повеќе

Град Скопје: Оградата не се крие во тајност, во тек е нејзината изработка

- Градот Скопје воопшто не ја крие оградата од јавноста, како што и претходно најавивме, туку истата е во тек на изработка, односно лиење, и истата ќе почне да се поставува штом биде целосно готова, реагираат од град Скопје на прес-конференцијата на Андреј Жерновски

прочитај повеќе

Заев: Премолчувањето на криминалот на Груевски е соучесништво

Им се обраќам и на сопствениците, менаџерите, главните и одговорни уредници и програмските уредници на медиумите кои одработувајќи наемна работа за власта, ги игнорираат целосно мега скандалите, посебно последниот, за Македонска банка, зад коишто стои премиерот Никола Груевски

прочитај повеќе

Странски медиуми: Афера Груевски- самрак на власта и медиумите

Виeнскиот весник „Ди пресе“ во напис со наслов „Македонскиот премиер Груевски обвинет за корупција“ ги пренесува тврдењата на опозицијата дека премиерот Груевски примил милиони евра незаконски кеш. Премиерот негира. Во оваа балканска држава во недела се одржуваат избори

прочитај повеќе

Западните дипломати: Се зголемуваат политичките притисоци врз новинарите

Сериозно сме загрижени за состојбите со слободата на изразувањето во Македонија. Авто цензурата е се поприсутна поради растечките политички притисоци врз новинарите изјавил западен дипломат за агенцијата Ројтерс

прочитај повеќе

Жерновски: Милионската ограда за мостот „Слобода“ се чува во тајно депо

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски денеска пред мостот „Слобода“ кај Холидеј Ин, објави фотографии кои ги пронашле во едното од депоата во градот за кои прашуваат дали ова е оградата чија цена во неколку наврати во јавноста беше различно претставена

прочитај повеќе

Јанкуловска: Тумбовски е во бегство, осуден е на шест години затвор

Според информациите кои ги имам Загорац Тумбовски е во бегство, осуден е на шест години затвор, изјави министерката Гордана Јанкуловска, за која вчера Тумбовски во телефонски разговор за телевизија Телма изјави дека и дал на рака 500.000 евра, кога таа била генерален секретар на ВМРО - ДПМНЕ

прочитај повеќе

Соколов за аферата "Шпиун": Јас му ги дадов документите на Диневски

Наместо признание за неговите заслуги со кои придонел за партијата, вели Соколов, Диневски е обвинет дека е шпион и работи против интересите на државата.

прочитај повеќе

МПЦ-ОА: Интензивирање на мобилната дипломатија за решавање на спорот со СПЦ

Ќе се работи повеќе на интензивирање на мобилната дипломатија до Вселенскиот собор, кој треба да се одржи во 2016. година, потврдуваат за НОВА извори од Синодот на МПЦ-ОА за решавање на спорот со СПЦ

прочитај повеќе

ВМРО ДПМНЕ: Телефонскиот разговор на Телма со наводен Тумбовски - неетички

„...Зачудува како ТВ Телма наводно стапила во контакт со него, но тоа е работа на самата телевизија и говори за професионалноста или непрофесионалноста и етиката или немањето етика на самата телевизија“, реагираат од ВМРО ДПМНЕ

прочитај повеќе

НСДП: Почна падот на Никола Груевски

- Против него има сериозни обвинувања за примање поткуп, противзаконско посредување и даночно затајување. Да е оваа држава правна...тој досега ќе беше во притвор за злосторничко здружување...ги исполнува сите услови за тоа. Тој тоа добро го знае зашто под тој изговор досега пикна многумина свои противници и неистомисленици

прочитај повеќе

Загорaц Тумбовски за Телма: И дадов на Јанкуловска на рака 500 илјади евра

Тумбовски вели дека не дал 50 или 80 илјади евра на рака, туку 500 илјади евра и тоа на Јанкуловска по налог на Груевски . Од 2004 до 2006 се дадени парите. Во 2007 година ја имал последната средба со Груевски, а потоа тој е осуден, тврди за Телма

прочитај повеќе

Пендаровски одржа предавање во Приштина на покана на Универзитетот „ААБ“

Денеска, кандидатот за претседател на Република Македонија, Стево Пендаровски на покана на Универзитетот „ААБ“ од Приштина, одржа предавање на тема „Надворешната политика на Република Македонија и односите со соседните земји“

прочитај повеќе

На 27.април, граѓаните ќе го казнат Заев, реагира ВМРО ДПМНЕ

Според ВМРО ДПМНЕ наместо Заев и СДСМ да понудат проекти и реална програма за изборите, тие се зафатиле со лаги и конструкции, што било показател за нивната болна желба за власт

прочитај повеќе

Институтот Штул и Универзитетот на ЈИЕ го одбележаа „Штуловиот ден“

Во овој настан учествуваа професори, студенти, раководните органи на универзитетот како и странски дипломати акредитирани во Македонија. Како и холандската амбасадорка Мариет Шурман и шефот на Мисијата на ОБСЕ во Македонија Ралф Брет

прочитај повеќе

СДСМ: Груевски да одговори како за еден ден се стекнува имот од 800.000 евра

Социјалдемократскио сојуз го повикува лидерот на ВМРО ДМНЕ Никола Груевски да се врати, од како што велат, поранешна Југославија во реалноста, и да одговори пред народот, како за само три месеци пред распишување на претседателски избори се стекнува имот од 1.600.000 евра

прочитај повеќе

ДПА достави материјал во Антикорупциска за наводна корупција во ДУИ

Итно бараме од Антикорупциската комисија да ја врши својата работа во согласност законот и да иницира процедури врз сите функционери на ДУИ за кои ние денеска презентираме факти – рече Беким Фазлиу од ДПА

прочитај повеќе