20-08-2014 

„Златен објектив“ за Кирил Ценевски

од Александра Бубевска, НОВА | објавено на: 29-04-2013 13:35:15

Режисерот и сценарист Кирил Ценевски е добитник на наградата „Златен објектив“ за 2013 година, која Кинотеката на Македонија ја доделува за исклучителен придонес во македонската кинематографија. Одлуката ја донел одборот за наградата, а беше соопштена денеска, кога Кинотеката одбележува 37 години постоење.

Наградата на Ценевски ќе му биде врачена на 27 октомври, на Светскиот ден на аудиовизуелното наследство, кога ќе биде прикажана ретроспектива на негови филмови. Тој е автор со голем број филмски награди, меѓу кои и тие за неговиот најнаградуван филм „Црно семе“ од 1971 година (на фестивалите во Пула, Москва, Авелино, југословенски кандидат за Оскар во 1972 и награда „11 Октомври“). Со „Црно семе“ Ценевски е влезен во листата на УНЕСКО „Спомени на светот“. Ценевски (1943) е режисер и на играните филмови „Јад“, „Оловна бригада“, „Јазол“..., и на документарци, меѓу кои и тие посветени на неколку добитници на „Златниот венец“ на Струшките вечери на поезијата, како и за самиот поетски фестивал.

- Имаше повеќе предлози за наградата и е многу тешко да се направи дистанца за заслугите, квалитетот и придонесот на секој од предложените филмски автори, но сметам дека одборот направи правилен избор зашто Кирил Ценевски е еден од најреномираните филмски режисери, рече директорката на Кинотеката Мими Ѓоргоска-Илиевска.

Од денеска до 2 мај во Кинотеката ќе бидат прикажани четири играни филма на годинашниот лауреат на „Златниот објектив“ Ценевски.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останато од Култура

Пет стихозбирки влегоа во потесен круг за наградата „Браќа Миладиновци“

Пет книги од пријавените 34 автори влегоа во потесен круг за наградата „Браќа Миладиновци“ за најдобра поетска книга од македонски автори издадена меѓу две изданија на Струшките вечери на поезијата

прочитај повеќе

Избрани музичарите кои ќе добијат субвенции од државата

Елвир Мекиќ и Елена Петреска со државни пари ќе ги афирмираат семејните вредности, или многудетните семејства, а Ѓорѓи Крстевски и Јован Јованов се промовираа како композитори на народна песна- и двајцата познати музичари на домашната поп-сцена

прочитај повеќе

Писателот Александар Прокопиев ќе учествува на фестивал на Светската книжевност

Една од оригиналностите на овој фестивал е што за време на неговото траење, неколку хрватски ликовни уметници ќе ги портретираат писателите и ќе создаваат цртежи и слики инспирирани од нивните книги

прочитај повеќе

Поезијата на Никола Маџиров објавена и на арапски и грузиски јазик

Според најавите, македонскиот поет наскоро треба да биде објавен и во превод на исландски и на летонски јазик

прочитај повеќе

Охрид: Промоција на „Избраните дела“ од Тодор Чаловски

Утре вечер во 20 часот, во Домот на културата „Григор Прличев“ во Охрид ќе бидат промовирани „Избраните дела“ во пет тома од истакнатиот македонски поет, есеист, литературен критичар, преведувач и издавач Тодор Чаловски

прочитај повеќе

Битола живее во знакот на културата

Од денес па сe до петок, културната понуда на градот под Пелистер ќе биде збогатена со Фестивалот на фолклорни игри и песни „Илинденски денови“

прочитај повеќе

Блесок: „Годината на смртта на Рикардо Реиш“ од нобеловецот Жозе Сарамаго

Романот „Годината на смртта на Рикардо Реиш“ Жозе Сарамаго го објавил во 1984 година; за ова дело ја добил Независната награда за странска фикција во Англија и наградата на меѓународниот ПЕН

прочитај повеќе

ДПМ: Прва Книжевна работилница „Ракувања“ за почит и толеранција

Од 26 до 30 септември петмина писатели ќе создаваат во Центарот за едукација и рекреација „Солферино“, на брегот на Охридското Езеро, во Струга. Новите творби на писателите треба да бидат уметнички прилог во артикулирањето на заедничката порака за вредностите во животот со подадена рака за меѓусебно разбирање

прочитај повеќе

Концерт македонскиот тенор Благој Нацоски во Џенова

Ќе се изведе дело на македонски јазик, но од странски автор, и вториот новитет е што македонските арии ќе ги пејат мои колеги италијанци. Во македонскиот дел од програмата неслучајно ставив и дело од Томислав Зографски, како еден омаж кон него по повод 80-годишнината од неговото раѓање, вели Нацоски

прочитај повеќе

Почина Нобеловката Надин Гордимер

Писателката, која беше еден од најмоќните гласови во книжевниот свет против апартхејдот почина во својот дом по кратко боледување, соопшти нејзиното семејство. Нобеловиот комитет во 1991 соопшти дека и оддава признание на Гордимер за нејзиното "прекрасното епско пишување", кое е од "многу голема корист за човештвото"

прочитај повеќе

Отворање на„Охридско лето“ со италијански оперски ѕвезди

Италијанските оперски ѕвезди, сопранот Барбара Фритоли и баритонот Лео Нучи, во придружба на уметниците на Македонската филхармонија, под диригентско раководство на маестро Луис Горелик, вечер, на сцената на Античкиот театар, ќе го отворат Охридско лето

прочитај повеќе

Никола Маџиров меѓу 50-те поети со најдобри песни на листата на Гардијан

Покрај Маџиров на листата се наоѓаат поети добитници на Нобеловата награда за литература како Дерек Волкот, сè до Тед Хјуз, Назим Хикмет, Маргарет Етвуд, Ружевич, Бонфоа, Маја Ангелоу како и годинешниот добитник на Златниот венец на Струшките вечери на поезијата и сериозен кандидат за Нобеловата награда, корејскиот поет Ко Ун

прочитај повеќе

Нова книга поезија на Блесок: „Будење во трето лице еднина“ од Д.А. Лори

„Будење во трето лице еднина“ од Д.А. Лори е збирка поезија во која на еден лиричен и по малку луциден начин авторката ја отсликува својата внатрешност, чувствата, мислите и мистичното

прочитај повеќе

ТОЧКА НА ТОПЕЊЕ: Уметноста како анти-хегемониска пропаганда

Уметниците кои партиципираат во оваа изложба се Виталиј Комар, ИРВИН, Сантијаго Сиера, Детекст (Раул Мартинез и Валентин Дучеа), Немања Цвијановиќ, Ибро Хасановиќ, Кристина Горовска и Јуре Лаврин, Инес Ефремова, Владимир Лукаш, Никола Узуновски, Филип Јовановски, Ѓорѓе Јовановиќ, Игор Тошевски, ОПА, Владимир Јанчевски

прочитај повеќе

Почина актерката Перихан Туна Ејупи, доајен на Турската драма

Перихан Туна во 2005 година е прогласена за актер на годината, добитник е на наградата за најдобро актерско остварување на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ во 1997 година. Комеморативна седница ќе се одржи утре во 10.30 часот во Театар Комедија, а погребот ќе биде на гробиштата Бутел

прочитај повеќе

Започна 13. издание на „Битола Отворен Град 2014“

Од денеска па до сабота, на различни локации во градот под Пелистер, ќе се одржат повеќе концерти на музички групи од земјата и странство, отворени улични журки, изложби, перформанси, како и големиот традиционален музички хепенинг под отворено небо на Широк сокак

прочитај повеќе

Издавачка куќа "Блесок": Поезија од Бранко Чегец- „Полн месец во Истанбул“

Во престижната поетска едиција „Бореа“, Блесок од Скопје ја објави книгата поезија од Бранко Чегец „Полн месец во Истанбул“, а со поддршка на македонското и хрватското Министерство за култура. Преводот од хрватски е на Игор Исаковски

прочитај повеќе

„Види музика, слушни слика, добиј книга“ вечерва во Градски парк

Мултимедијалниот спектакл „Види музика, слушни слика, добиј книга“ денеска ќе се одржи во Градски парк

прочитај повеќе

Вечерва започнува „Скопско лето“

Во Македонската опера и балет вечера, со гала оперски концерт започнува 35-тата летна културна манифестација „Скопско лето“. Наместо на плоштадот „Филип Втори Македонски“ како што првично беше најавено, поради врнежлвото време концертот ќе биде изведен во МОБ

прочитај повеќе

Издавачка куќа "Блесок": "Индиго есен" од Горана Митровиќ

„Индиго есен“ по својата зрелост и тежина може да се смета и за избор на најдоброто од најдоброто во поезијата на Горана Митровиќ – велат од Блесок

прочитај повеќе