29-11-2014 

Филмот на Младен Крстевски забранет во Велес?

од Александра Бубевска, НОВА | објавено на: 21-02-2013 15:07:04

Познатиот актер Младен Крстевски, кој е режисер на играниот филм "Старо купуем" вели дека е забранета премиерата на неговиот нов филм која била планирана за во библиотеката „Бели мугри“ во Велес.

Тој тврди дека зад бирократскиот лавиринт, стои политичка одлука неговиот филм да не се прикаже во Велес.

Од општината Велес соопштија:

"Младен Крстевски бараше од 24 февруари до 1 март, во шест врзани дена да ја користи салата што не беше можно, бидејќи според донесената одлука од страна на Советот на општината тоа е и единствената сала која може да се користи за одржување на трибини за време на изборните кампањи. Со него постоеа само преговори за нејзино користење, но немаше ниту одговор од наша страна на барањето, ниту пак воопшто постои договор. Ако му е важен токму тој датум, Крстевски може да ја користи и салата во велешкиот театар".

Филмот "Старо купуем" во Скопје ќе ја има својата премиера на 23 февруари во Домот на АРМ.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останато од Култура

ГЕМ: Промоција на книга на Славчо Димитров

Во Клуб ГЕМ, четврток, 27, 11, во 19 часот се одржува промоција на книгата „Невозможни исповеди: Субјект, моќ и етика“ од Славчо Димитров

прочитај повеќе

Дела на Никола Маџиров објавени во Исланд, Холандија, Шведска и Мексико

Стихови на македонскиот поет се објавени во мексиканското списание „Ла Отра“, како и во антологијата на меѓународниот фестивал Којакан кој се одржа минатата недела во Мексико Сити во чест на 100-годишнината од раѓањето на мексиканскиот нобеловец Октавио Паз

прочитај повеќе

Три дена изложби и дебати „Читаме: Луѓето ко книги, зградите ко луѓе“

Настанот насловен „Читаме: луѓето ко книги, зградите ко луѓе“ е обид за едно заокружување на подолгорочен истражувачко-кураторски процес насловен „Живи библотеки: архиви на граѓанска непослушност“, продуциран во земјава, кој имаше за цел да произведе простор за споделување знаење, мислење, анализирање и дискутирање, велат организаторите

прочитај повеќе

Промоција на „Невозможни исповеди: Субјект, моќ и етика“ од Славчо Димитров

За книгата ќе говорат проф. Јелисавета Блогојевиќ, филозоф и квир и родова теоретичарка, од Факултетот за медиуми и комуникации -СИНГИДУНУМ во Беград, и проф. Јасна Котеска, книжевна теоретичарка и теоретичарка на културата од УКИМ

прочитај повеќе

Шеста серија од поетска едиција ЕваТас

Во повеќејазичната поетска едиција ЕваТас, Блесок ја објави новата шеста по ред, серија на книги

прочитај повеќе

Петти интернационален „Мобил фестивал 2014“

Петтото јубилејно издание на Интернационалниот фестивал за филмови снимени со мобилен телефон, „Мобил Фестивал“, што започна на 19-ти ноември, продолжува со својата програма од 27-ми до 29-ти ноември

прочитај повеќе

Боб Дилан одржа концерт пред само еден човек

Боб Дилан пред неколку дена одржа концерт за една личност во Академијата на музиката во Филаделфија. Се работи за ексклузивен концерт кој е дел од шведската филмска серија „Експериментирај сам“

прочитај повеќе

Новиот албум „Dog Show“ на Летечки Пекинезери ја доживува промоцијата во среда

Албумот на кој се наоѓаат 11 композиции е снимен, миксан и продуциран од страна на Ален Хаџи-Стефанов и Летечки Пекинезери. Дизајнот на обвивката е на Руки. Промоцијата на „Dog Show“ ќе биде збогатена со настап на групата во живо

прочитај повеќе

ДПМ во среда одбележува 80 години од раѓањето на Петре М. Андреевски

Друштвото на писателите на Македонија со свечен собир во среда (26 ноември) во 12 часот, ќе ја одбележи 80-годишнината од раѓањето на големиот македонски писател Петре М. Андреевски

прочитај повеќе

Изложба на светскиот фотограф Стефан Лупино вечерва во „Галерија 8“

Во Галеријата 8 – Безистен во Старата скопска чаршија вечер ќе се отвори изложба на 30-тина фотографии од Стефан Лупино од Хрватска, еден од најпознатите естрадни и модни фотографи од поранешните југословенски простори кој е познат и на светско ниво

прочитај повеќе

Бесплатен концерт на Фолтин во рамките на „Скопје креатива“

Во петок 21.ноември, бендот „Фолтин“ ќе одржи целовечерен концерт по повод третото фестивалско издание на проектот „Скопје креатива“. Концертот ќе започне во 20 часот, а ќе се одржи во Универзална сала

прочитај повеќе

Вечерва промоција на „Мојот маж“ на Румена Бужаровска

Вечерва со почеток во 20 часот во Клуб ресторанот МКЦ ќе биде промовирана најновата книга раскази на Румена Бужаровска - „Мојот маж“ под организација на Блесок

прочитај повеќе

Амбасадата на САД организира Саем на универзитети

На Саемот ќе бидат претставени 19 американски универзитети, за кои ќе зборуваат алумни од Амбасадата на САД, како и советниците за образование во САД при Американските катчиња на Амбасадата

прочитај повеќе

Ѕвезда за Метју Меконахју на познатиот холивудски булевар

Американскиот актер,оскаровецот Метју Меконахју доби своја ѕвезда на холивудскиот „Булевар на славните“

прочитај повеќе

Авалон ги носи One Republic во Скопје

Една од најактуелните американски поп-рок групи - „One Republic“ на 1. јуни ќе одржи голем концерт во „Метрополис арена“ во Скопје, во организација на „Авалон продукција“

прочитај повеќе

Солистички концерт на пијанистката Дуња Иванова вечерва во МОБ

На програмата се дела кои прв пат ќе прозвучат на македонскиот концертен подиум, меѓу кои „За Алина“, „Варијации за закрепнувањето на Аринушка“, „Партита за пијано“, „Музика за детски театар“

прочитај повеќе

Со филмот „Споменик на Мајкл Џексон“ денеска започнува Синедејс

Со прикажувањето на филмот „Споменик на Мајкл Џексон“ во кино Милениум од денеска започнува фестивалот на европскиот филм „Синедејс“. Филмот е на режисерот Дарко Лунгулов

прочитај повеќе

Изложба на уметникот Ѓорѓе Јовановиќ: Изуми за вас, прекрасни луѓе!

Изложбата е на 14 ноември, во 19 часот во Мала станица. Ѓорѓе Јовановиќ со својот најнов проект продолжува да ги истражува формите на социјални структури, создавани во специфичен транзициски период, процес неоправдано долг и длабоко заглавен, со збунувачки идеолошки продукти

прочитај повеќе

Почина филмскиот режисер и сценарист Зоран Чалиќ

Деновите кога тој ги издаваше неговиот филмови беа едни од најпродуктивните во Србија. Добитник е на повеќе награди и признанија меѓу кои и највиското признание за придонес во националната култура на Република Србија

прочитај повеќе

Во продажба влезниците за големото затворање на проектот „Македонско девојче“

Влезниците за големото затворање на најуникатниот македонски проект „Македонско девојче“ со Каролина Гочева, кое ќе се случи на 13-ти декември во арената Борис Трајковски, од денес се пуштени во продажба

прочитај повеќе