02-09-2014 

Филмот на Младен Крстевски забранет во Велес?

од Александра Бубевска, НОВА | објавено на: 21-02-2013 15:07:04

Познатиот актер Младен Крстевски, кој е режисер на играниот филм "Старо купуем" вели дека е забранета премиерата на неговиот нов филм која била планирана за во библиотеката „Бели мугри“ во Велес.

Тој тврди дека зад бирократскиот лавиринт, стои политичка одлука неговиот филм да не се прикаже во Велес.

Од општината Велес соопштија:

"Младен Крстевски бараше од 24 февруари до 1 март, во шест врзани дена да ја користи салата што не беше можно, бидејќи според донесената одлука од страна на Советот на општината тоа е и единствената сала која може да се користи за одржување на трибини за време на изборните кампањи. Со него постоеа само преговори за нејзино користење, но немаше ниту одговор од наша страна на барањето, ниту пак воопшто постои договор. Ако му е важен токму тој датум, Крстевски може да ја користи и салата во велешкиот театар".

Филмот "Старо купуем" во Скопје ќе ја има својата премиера на 23 февруари во Домот на АРМ.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останато од Култура

Новинарот Тони Гламчески на чело на филмскиот фестивал во Нанси

Со меѓународниот филмски фестивал „Нанси-Лорен“, кој се одржува во францускиот град Нанси од 29 август до 6 септември годинава претседава и го координира долгогодишниот дописник од Франција кој има работено за многу македонски медиуми, Тони Гламчевски

прочитај повеќе

Патувачкото кино на „Македокс 5“ во Слепче и во Смилево

До крајот на патувачкото кино „Македокс“ ќе има проекции и во Сопотница на 27 август и во селото Слоештица на 28 август 2014 година, каде што „Македокс“ ќе учествува во програмата на манифестацијата „Славење на Пирејот“, во Здружение за промоција на документаристика „МакеДокс“ организација на „Артпоинт – Гумно“

прочитај повеќе

Целосно конзервирана црквата „Свети Никола“ во охридското село Косел

Стручните екипи на Заводот и музеј Охрид ја завршија шестата, последна фаза од проектот за конзервација и реставрација на архитектурата и на фрескоживописот на црквата „Свети Никола“ во охридското село Косел

прочитај повеќе

Врачување на Златниот венец на лауреатот Ко Ун

На меѓународниот поетски митинг „Мостови“, што традиционално секоја година се одржува на Мостот на поезијата во Струга, вечер ќе бидат врачени наградите „Златен венец“, „Браќа Миладиновци“ и „Мостови на Струга“ во рамки на 53. издание на Струшките вечери на поезијата

прочитај повеќе

Иванов го прими годинешниот лауреат на Струшките вечери на поезијата

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска во „Вила Билјана" во Охрид, ги прими годинешниот лауреат, јужнокорејскиот поет Ко Ун, кој што се закити со наградата „Златен венец" и организаторите на 53-то издание на Струшките вечери на поезијата

прочитај повеќе

Зијадин Села преку билборди ги бојкотира Струшките вечери на поезијата

Бидете смирени и почитувајте не`, зборувајте aлбански“ пишува на Aнглиски јазик на билбордите кои ги постави Општина Струга на двете страни од Мостот на поезијата, во очи отворањето на 53-то издание на СВП, кои започнаа синоќа

прочитај повеќе

Пет стихозбирки влегоа во потесен круг за наградата „Браќа Миладиновци“

Пет книги од пријавените 34 автори влегоа во потесен круг за наградата „Браќа Миладиновци“ за најдобра поетска книга од македонски автори издадена меѓу две изданија на Струшките вечери на поезијата

прочитај повеќе

Избрани музичарите кои ќе добијат субвенции од државата

Елвир Мекиќ и Елена Петреска со државни пари ќе ги афирмираат семејните вредности, или многудетните семејства, а Ѓорѓи Крстевски и Јован Јованов се промовираа како композитори на народна песна- и двајцата познати музичари на домашната поп-сцена

прочитај повеќе

Писателот Александар Прокопиев ќе учествува на фестивал на Светската книжевност

Една од оригиналностите на овој фестивал е што за време на неговото траење, неколку хрватски ликовни уметници ќе ги портретираат писателите и ќе создаваат цртежи и слики инспирирани од нивните книги

прочитај повеќе

Поезијата на Никола Маџиров објавена и на арапски и грузиски јазик

Според најавите, македонскиот поет наскоро треба да биде објавен и во превод на исландски и на летонски јазик

прочитај повеќе

Охрид: Промоција на „Избраните дела“ од Тодор Чаловски

Утре вечер во 20 часот, во Домот на културата „Григор Прличев“ во Охрид ќе бидат промовирани „Избраните дела“ во пет тома од истакнатиот македонски поет, есеист, литературен критичар, преведувач и издавач Тодор Чаловски

прочитај повеќе

Битола живее во знакот на културата

Од денес па сe до петок, културната понуда на градот под Пелистер ќе биде збогатена со Фестивалот на фолклорни игри и песни „Илинденски денови“

прочитај повеќе

Блесок: „Годината на смртта на Рикардо Реиш“ од нобеловецот Жозе Сарамаго

Романот „Годината на смртта на Рикардо Реиш“ Жозе Сарамаго го објавил во 1984 година; за ова дело ја добил Независната награда за странска фикција во Англија и наградата на меѓународниот ПЕН

прочитај повеќе

ДПМ: Прва Книжевна работилница „Ракувања“ за почит и толеранција

Од 26 до 30 септември петмина писатели ќе создаваат во Центарот за едукација и рекреација „Солферино“, на брегот на Охридското Езеро, во Струга. Новите творби на писателите треба да бидат уметнички прилог во артикулирањето на заедничката порака за вредностите во животот со подадена рака за меѓусебно разбирање

прочитај повеќе

Концерт македонскиот тенор Благој Нацоски во Џенова

Ќе се изведе дело на македонски јазик, но од странски автор, и вториот новитет е што македонските арии ќе ги пејат мои колеги италијанци. Во македонскиот дел од програмата неслучајно ставив и дело од Томислав Зографски, како еден омаж кон него по повод 80-годишнината од неговото раѓање, вели Нацоски

прочитај повеќе

Почина Нобеловката Надин Гордимер

Писателката, која беше еден од најмоќните гласови во книжевниот свет против апартхејдот почина во својот дом по кратко боледување, соопшти нејзиното семејство. Нобеловиот комитет во 1991 соопшти дека и оддава признание на Гордимер за нејзиното "прекрасното епско пишување", кое е од "многу голема корист за човештвото"

прочитај повеќе

Отворање на„Охридско лето“ со италијански оперски ѕвезди

Италијанските оперски ѕвезди, сопранот Барбара Фритоли и баритонот Лео Нучи, во придружба на уметниците на Македонската филхармонија, под диригентско раководство на маестро Луис Горелик, вечер, на сцената на Античкиот театар, ќе го отворат Охридско лето

прочитај повеќе

Никола Маџиров меѓу 50-те поети со најдобри песни на листата на Гардијан

Покрај Маџиров на листата се наоѓаат поети добитници на Нобеловата награда за литература како Дерек Волкот, сè до Тед Хјуз, Назим Хикмет, Маргарет Етвуд, Ружевич, Бонфоа, Маја Ангелоу како и годинешниот добитник на Златниот венец на Струшките вечери на поезијата и сериозен кандидат за Нобеловата награда, корејскиот поет Ко Ун

прочитај повеќе

Нова книга поезија на Блесок: „Будење во трето лице еднина“ од Д.А. Лори

„Будење во трето лице еднина“ од Д.А. Лори е збирка поезија во која на еден лиричен и по малку луциден начин авторката ја отсликува својата внатрешност, чувствата, мислите и мистичното

прочитај повеќе

ТОЧКА НА ТОПЕЊЕ: Уметноста како анти-хегемониска пропаганда

Уметниците кои партиципираат во оваа изложба се Виталиј Комар, ИРВИН, Сантијаго Сиера, Детекст (Раул Мартинез и Валентин Дучеа), Немања Цвијановиќ, Ибро Хасановиќ, Кристина Горовска и Јуре Лаврин, Инес Ефремова, Владимир Лукаш, Никола Узуновски, Филип Јовановски, Ѓорѓе Јовановиќ, Игор Тошевски, ОПА, Владимир Јанчевски

прочитај повеќе