29-07-2014 

Тешко повреден кошаркарот Предраг Даниловиќ

од НОВА | објавено на: 18-05-2013 10:07:40

Познатиот кошаркар и претседател на кошаркарскиот клуб "Партизан" Предраг Даниловиќ, е тешко повреден, ноќеска, по два часот по полноќ во еден ресторан на Кошутњак, јавува српски „Блиц“.

Даниловиќ бил префрлен на Ургентниот центар, каде се констатирани повреди од нож на стомакот, рацете и главата. Тој е опериран и е во стабилна состојба.

Сепак, Даниловиќ не сакал да објасни како е повреден, ниту пак да го каже името на лицето кое го нападнало, одбивајќи да даде изјава на полицијата која дошла на местото на настанот.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останато од Свет

Жените не треба да се смеат во јавноста, вели турскиот вицепремиер Аринч

Говорејќи за време на средбата по повод Фитер-Бајрам вчера Аринч го опиша својот идеал за чист маж или жена, велејќи дека тие двајцата треба да имаат чувство на срам и чест

прочитај повеќе

Падот на МХ17 можно е да се поврзе со масакрот на 3.000 Босанци во 1992

Во време кога авионот на Малезија ерлајнс се урна, Стрелков објави соопштение на „Вконтакте“, што е руска верзија на фејсбук, преземајќи ја одговорноста за нападот. - Ние ги предупреди да не летаат во"нашето небо", пишува тој.Ваквата објава подоцна беше избришана од социјалната мрежа.

прочитај повеќе

Се пожестоки напади во Појасот Газа

Девет израелски војници се убиени вчера во борби во Појасот Газа, со што бројот на загинати Израелци достигна 52, соопшти денеска израелската армија. Бројот на загинати Палестинци од почетокот на израелската операција во Појасот Газа достигна околу 1.100 лица

прочитај повеќе

Лавров: Русија нема да му плати отштета на Јукос од 50 милијарди долари

Судот после десет години донесе пресуда според која руските власти ја прекршиле Енергетската повелба на ЕУ при експлоатација на имотот после банкротот на Јукос 2003

прочитај повеќе

Северна Кореја им се закани на САД со нуклеарен напад

“Ако американските империјалисти и се закануваат на нашата сувереност и нашето живеење... нашите трупи ќе испукаат нуклеарни ракети врз Белата куќа и Пентагон кои се изворот на сите зла”, рече Хуанг Пионг-Со, директор на политичкото биро во говор пренесуван на телевизија.

прочитај повеќе

Фејсбук има намера да ги наплаќа пораките

Според Марк Цукерберг, претседателот на Фејсбук, треба да се најде алтернативна формула која ќе биде долготрајна и која нема да ги избрка корисниците од социјалната мрежа.

прочитај повеќе

Михаил Миков - нов лидер на бугарските социјалисти

Претседателот на Народното собрание на Бугарија, Михаил Миков синоќа е избран за нов лидер на владејачката Бугарска социјалистичка партија (БСП), јавува МИА.

прочитај повеќе

ООН: трагедијата на авионот MH17 може да се смета за воено злосторство

Авионот на Малезија Еарлајнс, кој беше погоден од ракета во Украина во зона која ја контролираат проруските сепаратисти, може да биде ставен во редот “воено злосторство”, изјави комесарката за човекови права на Обединетите Нации Нави Пилеј.

прочитај повеќе

Утре нови санкции за Русија од кои и ЕУ ќе биде погодена

Руските фирми ќе имаат загуба која може да изнесува 744 милијарди евра. Но, истовремено и ЕУ ќе биде погодена од овие санкции, јавува порталот ЕУОбзервер.

прочитај повеќе

Израел ги запира „активните дејствија“ во Газа

Новиот формат на операцијата на израелските воени сили предвидува само интеракција на евентуални напади од „Хамас", како и продолжувањето на потрагата и уништувањето на подземните тунели на палестинските исламски екстремисти на границата меѓу Израел и Појасот Газа

прочитај повеќе

ОН бараат прекин на огнот во Газа- веднаш и безусловно

Со прекинот на огнот на народот во Појасот Газа треба да му се даде можност да примат итно неопходни прехранбени производи и помош. Истовремено, страните во конфликтот се повикуваат да вложат напори да постигнат одржлив прекин на огнот, до кој ќе се придржуваат сите страни

прочитај повеќе

Киднапирана сопругата на камерунскиот вицепремиер

Припадници на нигериската исламистичка група Боко Харам киднапираа неколку лица во северен Камерун, меѓу кои е и сопругата на камерунскиот вицепремиер Амаду Али. Грабнат е и локален верски лидер, кој е градоначалник на градот Колофата. Како што соопшти претставникот на камерунската армија, полковник Феликс Нџи Формекон, членовите на Боко Харам ја преминале нигериско-камерунската граница и го нападнале пограничниот град Колофата во северен Камерун. „Луѓето на Боко Харам се‘ уште се во градот и водат борби со нашите војници, изјави Формекон. Тој соопшти дека сопругата на вицепремиерот Али била киднапирана од нивниот дом заедно со домашните помошнички. При нападот, телохранителите успеле да го извлечат и вицепремиерот Али од домот, каде со семејството го прославувал Рамазан Бајрам, и да го пренесат во соседниот град Мора. Формекон истакна дека при судирите во Колофата сигурно има и загинати и ранети, но дека засега нема податоци за конкретни бројки на жртви.

прочитај повеќе

Хамас го прифати 24-часовното примирје

Портпаролот на групата, Сами Абу Зухри, вели дека "како одговор на интервенцијата на ОН и со оглед на состојбата на нашиот народ и по повод празникот, договорено е меѓу фракциите на отпорот да го поддржат 24-часовното хуманитарно примирје, почнувајќи од 02:00 по локално време во недела

прочитај повеќе

Израел продолжува со напади врз Газа откако Хамас го одби примирјето

Повеќе од 1.000 жители на Газа, претежно цивили, загинаа во 19- дневните борби. Четириесет израелски војници и тројца цивили се убиени

прочитај повеќе

Крај на примирјето: Израел продолжува со нападите по ракетирањето на Хамас

Израел го прифати барањето на ОН за 24-часовен прекин на огнот, но предупреди дека ќе делува ако е прекршено од Хамас, кој пак соопшти дека нема да прифати примирје освен ако израелските сили ја напуштат Газа и на раселените им биде дозволено да се вратат дома

прочитај повеќе

Дванаесетчасовен прекин на огнот во појасот Газа

Дванаесетчасовниот прекин на огнот меѓу Израел и Хамас во појасот Газа стапи на сила во 8 часот денеска, 19-ти ден од конфликтот во кој загинаа стотици лица

прочитај повеќе

Нови санкции од ЕУ за Русија

Директорот на Федералната безбедносна служба на Руската Федерација , Александер Бортников, и шефот на Странската разузнавачка служба на Руската Федерација , Михаил Фрадков, се само некои од имиња на листата од 15 лица на кои им е забранет влез во ЕУ

прочитај повеќе

Нова Газета: Холандијо прости ни!

Критичарите на Путин јавно и се изивинуваат на Холандија во име на руската нација. Весникот Нова Гзаета на насловната страна објави јавно извинување до Холандија на руски и холандски јазик. Овој весник е познат по неговите критички ставови кон власта на Путин.

прочитај повеќе

Битки во Појасот Газа- ЕУ бара истрага за гранатирањето на училиштето на ОН

Припадниците на военото крило на Хамас убиле 10 израелски војници во градот Баит Ханоун, јави Анадолија. Според израелските медиуми, израелскиот владин кабинет го разгледува предлогот на американскиот државен секретар Џон Кери за 12 часовен прекин на огнот во Газа

прочитај повеќе

Ќерката на Путин ја напуштила Холандија по барањето за депортација

По повикот да си оди од Холандија, Марија Путин наводно го напуштила, домот кој чини повеќе од 3.300.000 долари, во близина на Амстердам

прочитај повеќе