25-04-2015 

Репортери без граници: Пресудата ќе го затвори последниот независен неделник

од НОВА | објавено на: 21-01-2014 09:35:12

Репортери без граници силно го осудуваат судското малтретирање на Фокус, една од последните независни публикации во Македонија.

- Уште еднаш судот во Скопје го осуди Фокус на несразмерно висока парична казна што, се чини, дека има за цел да се затвори последниот независен неделник во Македонија.

- Ако правда мора да биде спроведена, и нормално е дека клевета треба да биде санкционирана со закон, судијата мора да има на ум за што тука станува збор: за правото на јавноста да биде информирана од страна на независни извори на информации, кои се сѐ поретки во земјата.

- Во овој случај, ваквиот баланс не е почитуван и слободата на печатот повторно ќе страда. На земја рангирана на 116 место во последниот индекс на слободата на светскиот печат, не и треба уште една деградација, се вели во реакцијата на Репортери без граници, меѓународна организација фокусирана на заштита на слободата на медиумите за последната пресуда за клевета против новинари на неделникот Фокус по тужба на шефот на ДБК Сашо Мијалков.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останато од Македонија

Груевски: Каква мизерија од луѓе

Груевски денес во Охрид ги уверуваше своите поддржувачи дека Борјан Јовановски сам си го испратил венецот: "Па уште глумат демек лути се, па носат венец во владата, па Заев држи прес за медиумите, па завршува дека ќе имало венец на слободата и слично".

прочитај повеќе

Блиц: Власта сама го огранизирала нападот во Гошинце

Српскиот "Блиц" тврди дека нападот на полицијата во македонското село Гошинце е исцениран за да се пренасочи вниманието од шпионската афера во чиј центар е премиерот Никола Груевски. „Блиц“ се повикува на информации на српските безбедносни служби.

прочитај повеќе

Груевски: Опозицијата го удави Охрид во криминали

Според Груевски опозицијата го заглавила Охрид во над 35 милиони евра долгови од кои "глава не можеме да кренеме веќе две години, долг кој го враќа локалната самоуправа и кој досега е намален за 3 милиони евра, а исплатени се над 8 милиони евра камати".

прочитај повеќе

(ИНТЕГРАЛНО) Транскрипти и аудио од разговорите во „бомбата“ од Гостивар

СДСМ со најновата бомба, која ја објави денеска од Гостивар обелодени аудио снимки за наводно пазарење помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за локалните избори но и за партиските вработувања, за тоа како премиерот го чувал Законот за бранители, но и снимки во кои коалиционите партнери се нарекуваат со погрдни зборови

прочитај повеќе

СДСМ: Груевски го чувал Законот за бранители за пазарење со ДУИ

СДСМ на денешната прес-конференција од Гостивар објави сет од разговори за кои велат дека го докажуваат лажниот патриотизам на Груевски. Според СДСМ, Груевски го чувал Законот за бранители за пазарење со ДУИ

прочитај повеќе

(Бомба на СДСМ од Гостивар) За министерката Јанкулоска, Албанците се диво племе

СДСМ во најновата бомба од Гостивар, објави снимка на разговор меѓу министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска и шефот на ДБК Сашо Мијалков, во која Јанкулоска Албанците од нивниот коалиционен партнер ДУИ, ги споредува со диво племе и Индијанци

прочитај повеќе

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се пазареле со ДУИ за избори и вработувања во Гостивар

-Денеска јавноста ќе слушне за злоупотребите на државните компании во Гостивар за партиските интереси на ВМРО-ДПМНЕ. Ќе слушне за пазарот помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за локалните избори но и за партиските вработувања, вели Трпески

прочитај повеќе

ВО ЖИВО: СДСМ со „бомба“ од Гостивар

Претседателот на СДСМ од Гостивар Благојче Трпески денеска ќе ја објави најновата „бомба“ на опозицијата од Гостивар. Прес-конференцијата во живо можете да ја следите тука

прочитај повеќе

Нова несреќа на македонските пруги: Тешко повреден Авганистанец од удар на воз

Маж од Авганистан е нова жртва на македонските пруги. Меѓународниот воз што сообраќал на релација Скопје-Солун-Белград удрил во човекот, при што тој се здобил со тешки телесни повреди и е префрлен во Ургентниот центар во Скопје.

прочитај повеќе

Питер Фејт: Владата да престане да ги негира фактите

За да надминување на кризата треба судска истрага и обнова на парламентарен дијалог но и да се избегне било каква тензија на меѓуетнички план.“Владата мора да разбере дека треба да соработува во истрагата и посредништвото на ЕУ и да престане да ги негира фактите”,

прочитај повеќе

ДИК за референдумот во Центар: Гласаа затвореници и притворени лица

Гласаа лица од истражните затвори Шутка, Куманово, Идризово и Штип. Записниците се под надзор и ќе бидат отворени утре по 19 часот. Изборниот материјал со референдумското прашање е веќе доставен во 78 избричаки места на територијата на Општина Центар, соопштува ДИК

прочитај повеќе

СДСМ денеска со „бомба“ во Гостивар

За денеска е најавено ново продолжение од објавувањето на прислушуваните материјали од Гостивар. СДСМ најавува дека новата „бомба“ ќе биде објавена некаде околу 14 часот, а потоа во текот на вечрните часови ќе следува народниот марш низ улиците на градот

прочитај повеќе

Села: Ако се сметаат за Албанци, ДУИ треба да ја напушти Владата

Претседателот на движењето за реформи на ДПА, Зијадин Села, на вонредното собрание за актуелните политички случувања во Тетово, истакна дека правдата во Македонија е суспендирана од актуелната власт, затоа ги повикува луѓето од ДУИ, ако се Aлбанци, веднаш да ја напуштат владата, која, според него, е „целосно неморална“

прочитај повеќе

Заради референдумот, МВР ќе издава лични карти и викендов

„По повод закажаниот референдум што ќе се одржи на 26 април 2015 година во Општина Центар, Министерството за внатрешни работи во наредните два дена на 25 и на 26 април ќе работат на издавање лични карти и тоа в сабота од 08.30 часот до 16.30 часот и в недела од 7 до 19 часот,“ се вели на официјалната веб-страница на МВР

прочитај повеќе

Од Белград "Амстердамската тројка" побара оставка на Груевски

Иницијаторите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Јове Кекеновски, Владимир Лазаревик и поранешниот шеф на УБК, Горан Митевски изјавија дека главниот виновник за ситуацијата е ВМРО-ДПМНЕ на чело со Никола Груевски.

прочитај повеќе

Крајно нечовечки услови за мигрантите-бегалци во Македонија

На фотографиите што ги испрати Хелсиншкиот комитет за човекови права можете да видите како изгледаат тоалетите и мијалниците во Прифатниот центар за странци во Гази Баба каде мигрантите-бегалци, во крајно нечовечки услови, поминуваат по неколку месеци.

прочитај повеќе

Кафулињата во Скопје ќе работат до 23 часот а на викенд до полноќ

Работното време на угостителските објекти кои се наоѓаат во станбени згради да се намали за еден час и тие да работат до 23 часот а за време на неработните денови ќе можат да работа до полноќ. Ова е предлогот за измена на Законот за угостителска дејност.

прочитај повеќе

Јанкулоска: Да не се потценува сериозноста на нападот во Гошинце

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска изјави дека не треба да се потценува сериозноста на она што се случи во Гошинце

прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ:Небитно е колку страници доставил Заев, тој е заглавен до гуша во Пуч

- Не е суштината во тоа дали ќе се поднесат 1000 или 2000 страници хартија, туку дали тие имаат или немаат правна основа и аргументација. За случаите кои се водат пред надлежните инстиутуции против Заев постојат непобитни докази, факти, признанија и правни аргументи, реагира ВМРО ДПМНЕ

прочитај повеќе

СДСМ поднесе 10 илјади страни материјален доказ за „Пуч“ и „Поткуп“ до ЈО

- Нема докази за извршено насилство кон претставници на највисоки државни органи и шпионажа, туку напротив има насилство врз уставниот поредок на Македонија од страна на Никола Груевски, Сашо Мијалков и група лица околу нив, изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев пред новинарите

прочитај повеќе