06-03-2015 

Репортери без граници: Пресудата ќе го затвори последниот независен неделник

од НОВА | објавено на: 21-01-2014 09:35:12

Репортери без граници силно го осудуваат судското малтретирање на Фокус, една од последните независни публикации во Македонија.

- Уште еднаш судот во Скопје го осуди Фокус на несразмерно висока парична казна што, се чини, дека има за цел да се затвори последниот независен неделник во Македонија.

- Ако правда мора да биде спроведена, и нормално е дека клевета треба да биде санкционирана со закон, судијата мора да има на ум за што тука станува збор: за правото на јавноста да биде информирана од страна на независни извори на информации, кои се сѐ поретки во земјата.

- Во овој случај, ваквиот баланс не е почитуван и слободата на печатот повторно ќе страда. На земја рангирана на 116 место во последниот индекс на слободата на светскиот печат, не и треба уште една деградација, се вели во реакцијата на Репортери без граници, меѓународна организација фокусирана на заштита на слободата на медиумите за последната пресуда за клевета против новинари на неделникот Фокус по тужба на шефот на ДБК Сашо Мијалков.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останато од Македонија

На Јанакиески му нуделе избирачки список за да види кој гласал, а кој не

Непозната соговорничка му дава идеја на министерот Миле Јанакиески да притиснат одредено лице од избирачкиот одбор во Центар, кој работи во Генералниот секретаријат во Владата, за да им обезбеди избирачкиот список кадешто е заокружувано кој гласал, а кој не гласал

прочитај повеќе

Сопартиец на Јанакиески се заканувал со метла оти „лајкнале“ статус на Жерновски

„Им отидов вчера со метла им реков од другиот понеделник со метлава надвор ќе идете сите. Јас им викам ако тепаме на улица ќе ве пратам да чистите, да метите, со циганите, и Сашо ќе ви биде шеф“

прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ за бомбата на Заев: Имавме јасна, чиста и убедлива победа на изборите

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата имаше имаше огромна поддршка на народот, пред се заради остварените ветувања, остварените дела и неуморното работење, поле на кое СДСМ е инфериорен и затоа се обидува со конструкции и манипулации да создаде поинаква перцепција во земјата од реалната

прочитај повеќе

Портпаролот на Владата Ѓорѓиев: Ја споделуваме загриженоста на ОБСЕ

Ја споделуваме загриженоста сo OБСЕ и цениме дека треба да се дискутира заеднички на принципиелни основи, врз основа на аргументи повеќе, а помалку на интуиција за прашањата околу кои можеби понекогаш имаме различни погледи.

прочитај повеќе

(ВИДЕО) Седма бомба на Заев: Кражба на избори

-Зборувавме дека Никола Груевски ги краде изборите, дека со фалсификат изборни циклуси се одржува на власт, дека за таа цел противуставно и противзаконски ги користи сите државни институции, дека употребува неуставни и незаконски механизми за контрола на гласачкото тело. Денеска почнуваме да ги разобличуваме изборните грабежи што го прави Никола Груевски со неколкумина негови соработници, посочи Заев на денешната седма по ред прес-конференција на која објави сет аудио разговори за кои тврди дека се автентични гласови на луѓе од власта

прочитај повеќе

ИНТЕГРАЛНО- AУДИО и ТРАНСКРИПТ: Разговори помеѓу функционери на власта

Зоран Заев, лидерот на опозицијата изјави дека се гледа на кој начин биле спроведувани изборните процеси и како се правеле малверзациите.

прочитај повеќе

СДСМ: Протуѓер- Претседателот на ФФМ во ендек ќе ги најде жената и децата

СДСМ на денешната прес -конференција објави и телефонски разговор меѓу, како што посочија, Протуѓер со ликвидации се заканува дека претседателот на Фудбалската федерација ќе ги најде во ендек жената и децата

прочитај повеќе

АУДИО: Интегрално телефонските разговори кои денеска ги објави Заев

ИНТЕГРАЛНО телефонските разговори помеѓу функционерите од власта, според кои, рече лидерот на опозицијата, се гледа на кој начин биле спроведувани изборните процеси и како се правеле малверзациите

прочитај повеќе

Следната „бомба“ во вторник во Универзална, Заев ги покани сите да присуствуваат

Бомбата 8, лидерот на СДСМ Зоран Заев ја најави за во вторник во Универзална сала во Скопје каде што ќе бидат презентирани, како што рече тој, најзначајните, најдрските и најбезобразните „докази“ за грабеж во изборниот процес од страна на Никола Груевски

прочитај повеќе

Бомба7 разговори:„Секогаш кога има митинг, автобусите им ги праќаме на технички“

-Секогаш кој има митинг, автобусите им ги праќаме на технички. На ДУИ не толку пошо не носат многу луѓе, но СДСМ салата ги правиме, вели женски глас за кој Заев тврди дека е министерката Јанкуловска која зборува со министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески

прочитај повеќе

Разговор од бомба7 на СДСМ: „Шефот на Сител ќе биде гостин до полноќ“

-Ќе слушнете за договарањата со Канал 5, како се реализира интервју на Сител со Груевски и се договараат емисии кои треба да се пуштаат на МРТВ телевизија, вели Заев, кој во моментов од Бихаќка ја објавува седмата т.н, бомба од аудио снимки

прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Зоран Заев - бомба 7

Лидерот на СДСМ на прес-конференција ги објавува телефонските разговори на власта, според кои, ВМРО ДПМНЕ ги договарала изборите нерегуларно

прочитај повеќе

Разговор од бомба7: „Имаме по 50 луѓе во стан од 40 квадрати за избори“

Во првиот сет од петте снимки кои лидерот на Зоран Заев денеска ги објави на Бихаќка, се слуша како министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска признава како во станови од 40 квадрати се сместени по 50 луѓе од Пустец

прочитај повеќе

ВО ЖИВО: НОВА од прес-конференцијата на Зоран Заев - Бомба 7

Денеска во 14:30 часот, во седиштето на СДСМ, лидерот на партијата, Зоран Заев ќе одржи прес конференција на која се очекува #бомба7, односно објавување на прислушкувани телефонски разговори на власта. Прес-конференцијата на Заев НОВА ја пренесува во ЖИВО од „Бихаќка“.

прочитај повеќе

Бомба 7 на Заев: НОВА ТВ денеска во живо на Бихаќка во 14:30

Се очекува Заев денеска да ја објави седмата по ред т.н. „бомба“ од аудио разговорите, во кои како што тој вели, содржат голем број од криминалите и злоупотребите на власта. НОВА и денеска во живо ќе го пренесува пресот на Заев

прочитај повеќе

Студенти со петиција бараат одблокирање на Родовите студии

Студентите на Институтот за родови студии при УКИМ креваат иницијатива за поддршка на родовите студии, и нивно одблокирање од страна на МОН. Родовите студии ставени се во мирување во 2013 година, и веќе две учебни години нема упис на нови студенти

прочитај повеќе

Алтернативните предавања на Правен ставени во мирување

Студентскиот Пленум при Правниот факултет „Јустинијан Први“ – Скопје преку соопшптение на нивната фејсбук страна ги известува студентите дека алтернативните предавања ќе бидат во мирување во наредните три недели, пред сè поради мартовската казнена испитна сесија, но и редовната колоквиумска сесија

прочитај повеќе

Сопругата на Стојанче Ангелов на Фејсбук: Министерке погледнете низ прозорецот

Сопругата на генералот Стојанче Ангелов, Јасминка, која предизвика внимание во јавноста откако нејзиниот сопруг обвини дека власта и се одмаздува, вработена како самостоен инспектор за финансиски криминал во СВР Скопје, на својот ФБ профил и пиша на министерката Јанкулоска

прочитај повеќе

Мистеријата на Могерини

Се јави и Федерика Могерини. Не беше многу убедлива во кусата анализа за нашата чудесна земја но, ни обрна внимание и должна почит и ни покажа дека сме нормални а не забегани. И така, без око да и трепне и без страв од “странските служби”, среде Европска комисија нé нарече со нашето име, онака директно – Македонија!

прочитај повеќе

Американскиот амбасадор во ОБСЕ со порака на загриженост до македонските власти

Ги нотираме сериозните обвинувања кои ги доведуваат во прашање независноста на медиумите и на судството, како и почитта за другите основни демократски вредности кои Владата на Република Македонија се обврза да ги заштити и да ги почитува

прочитај повеќе