23-08-2014 

Жител од Пустец: Гласав во Центар

од Сашка Цветковска, НОВА | објавено на: 07-04-2013 19:13:29

Екипата на НОВА разговараше со гласач во Центар кој доаѓа од Пустец. Придружникот на гласачот ја нападна и се заканува на екипата на НОВА.

Не зборува убаво македонски и не ги разбира убаво нашите прашања, не е сигурен за кого гласал, ниту каде гласа, ниту пак, каде точно живее; вака отприлика разговараше со новинарските екипи гласачот од Пустец, односно од општина Центар. Своето гласачко право го искористи во гласачкото место во домот на градежници спорти гимназијата Јосип Броз Тито во центарот на Скопје. Личната карта на Вангел Јанкула му е издадена точно на 30 Јануари.

Признава дека е од Пустец, но твди дека од пред две години, решил сам, без семејството од сиромашниот предел на Преспа, Албанија да се пресели во центарот на македонската метропола.

Откако гласаше, жителот на Пустец, односно Центар, излезе надвор каде го чекаше помлад човек во своите триесетти кој откако го праша Вангел дали гласал и дали е се во ред, заедно тргнаа пеш кон аголот кај книжарницата Матица каде ги чекаше возило кое ги однесе во непознат правец.

Младиот човек забележа дека на новинарот на НОВА го следи гласачот и ја нападна екипата. Од нив бараше да прекинат да снимаат и се закануваше мафатајќи со својот чадор во лицето на новинарот на растојание од 2 сантиметри, а на два пати ја дофати новинарката за рака во обид да и ја земе камерата. Но, набргу дојде возилото кое ги чекаше и заминаа во такво брзање, што стариот гласач речиси и ќе паднеше од колата.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останато од Актуел

Многудетно семејство од Драчево на работ на егзистенција

Семејството се обратило за помош директно и до претседателот Ѓорѓе Иванов. Оттаму експресно добилe одговор во кој се вели: „Имаме разбирање за вашата ситуација и најискрено се надеваме дека во најскоро време ќе се создаде можност за решавање на вашето станбено прашање. Ве охрабруваме да ги следите јавните огласи и да аплицирате“, се вели во одговорот од кабинетот на претседателот Иванов

прочитај повеќе

Епидемиолошка анкета: Заболените и починатите не јаделе свински врат

Ниту еден од заболените и починатите од листерија не јаделе свински врат, покажува документот на Институтот за Јавно здравје до кој дојде НОВА, а се однесува на периодот до 16 јули. Нема ниту епидемиолошка поврзаност меѓу регистрираните случаи, се вели во овој документ,  што значи дека анкетата покажала дека заболените не јаделе од ист вид на храна

прочитај повеќе

Екстра меин е затворена, месото од Бразил слободно влегува во државата

Додека заразеното месо од Бразил од кое наводно се правеле производите во Екстра меин, слободно се увезува во државата, надлежните кои до пред два дена се препукуваа која метода е валидна , а која промашена, на денешната прес конференција се смееја на новинарски прашања. Станува збор за сериозна тема, за бактерија која одзема пет животи, а десет луѓе заболеа

прочитај повеќе

Хронологија на случајот листерија: Два месеца се бара изворот на бактеријата

Мистериозноста околу изворот на листерија од која 10 лица се заразија, а пет се починати продолжува, граѓаните наместо да добијат конечен став околу случајот со листерија, остануваат неми пред низа препукувања ...

прочитај повеќе

Истражување на БИРН: Смел бизнис на Фазлиќ и Лазаревиќ со гас од шкрилци

Мрежа на таинствени офшор фирми, ги поврзуваат енергетскиот магнат, Војин Лазаревиќ, и бизнисменот, Дамир Фазлиќ, со смелиот обид да ја трансформираат Албанија во центар за гас од шкрилци од САД, открива БИРН. Автори: Линдита Цела и Лоренс Марзоук

прочитај повеќе

СДСМ: Што сé кријат Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ?

СДСМ: Прво, затоа што доаѓа моментот кога ќе треба да се открие што договорил Никола Груевски во врска со спорот со Грција и името на држвата. Второ, затоа што се појавија информации за вртоглави суми на пари за престојот на Никола Груевски и групата околу него во Турција.

прочитај повеќе

Институциите си контрираат: Во свинскиот врат има листерија, супер-анализа нема

Квантификацијата(броење на бактериите) не била од пресудно значење за докажување на листерија кога е докажан ист генотип и кај болните и во примерокот од производот, тврдат во Комисијата за заразни болести. Со ова во Комисијата го демантира тврдењето на Факултетот за ветеринарна медицина дека во производите на оваа компанија ја нема опасната бактерија

прочитај повеќе

Екстра меин бара одговорност за пропустите во постапката за испитување

Екстра меин обвинува за пропусти во постапката од страна на Центарот за јавно здравје во Велес при испитувањето на листерија од мострите на свинскиот врат, со што велат дека е нанесена штета на угледот на компанијата. Прашуваат: Зошто се дозволени пропусти во постапката и истите се премолчуваат? Зошто не се бара одговорноста во спроведување на процедурите?

прочитај повеќе

Албанец од Скопје помеѓу „џихадистите“ на Косово

Во акција, полицијата уапси 40 лица со сомневање дека учествувале во редовите на ИСИС и Ал-Нусра во Ирак и Сирија, но и организатори на мрежите на овие терористички групи во Косово и во регионот

прочитај повеќе

Хоризонт: Со најновите законски измени жртви се над 25.000 корисници на нега

Како што предупредувавме дека донесените измени на законот за социјална заштита ќе предизвикаат социјален револт тоа денес на неколку дена од стапување на сила на новиот закон тоа и се случи, реагираат од здружението Хоризинт. Барателите за нега се враќаа од Центрите за социјани работи не им се земаа документите затоа што се уште центрите немаат добиено прецизни насоки

прочитај повеќе

Комисија за заразни болести: Не е направена супер-анализа, примерокот е заклучен

Институтот за јавно здравје демантира дека е извршена супер-анализа од страна на Факулетот за ветаринарна медицина, во која се покажа дека во свинскиот врат на Екстра меин нема листерија, бидејќи примерокот се чувал запечатен во Центарот во Велес. Примерокот ќе се праќа на анализа во странство, а името на лабораторијата се чува во тајност. Од Комисијата за заразни болести соопштуваат дека изјави во Обвинителството ќе дадат сите инволвирани институции и деканот Митрев

прочитај повеќе

Деканот на Факултет за ветеринарна медицина:Промашена е методата за листерија

Сосема е погрешен методот со кој се испитува листеријата во Институтот за јавно здравје, тврди за НОВА Дине Митрев декан на Факултетот за ветеринарна медицина. Тој објаснува дека н е постојат методи за испитување на бактеријата листерија какви што применува Институтот и дека таквите методи воошто не соодвествуваат во праксата

прочитај повеќе

Екстра меин: анализите покажаа -нема листерија во погоните на фабриката

Не е најдена бактеријата листерија во погоните на фабриката Екстра меин, покажале дел од испитувањата на Институт за јавно здравје кои биле завршени доцна попладне. Резултатите од останатиот дел од започнатата анализа до компанијата се очекува во текот на утрешниот ден.

прочитај повеќе

Новиот претседател на Турција, Ердоган, најави почеток на нова ера

Kритичарите на Ердоган сметаат дека земјата под негово раководство се оддалечила од секуларизмот и го обвинуваат за кршење на граѓанските права.Сомневањата се големи дека Турција ќе може под негово раководство да се приближи до ЕУ. Иако набљудувачите генерално немаа забелешки на текот на изборите, воочлива е предноста која му беше давана на Ердоган во медиумите за време на предизборната кампања

прочитај повеќе

Црна Гора се солидаризира со ЕУ во однос на Русија-Македонија молчи

Усогласување со позициите на ЕУ е приоритет на надворешната политика на Црна Гора. Подогорица мерките ги превзема врз основа на почитувањето на принципи и вредности кои оваа земја ги споделува со ЕУ. Макодонското министерство за надворешни работи се уште нема соопштено официјално дали се приклучува кон санкциите кои ЕУ ги презвема против Русија.

прочитај повеќе

Само двајца од заразените јаделе свински врат, за останатите надлежните не знаат

И покрај што беше посочена фирма Екстра меин и нивниот производ- сецкан свински врат како извор на заразата, само двајцата од заболените јаделе од овој сувомеснат производ. За останатите надлежните не знаат кој ја предизвикал заразата со опасната бактерија листерија

прочитај повеќе

Болеста „син јазик“ потврдена во беровско Русиново

Од Агенцијата за храна и ветеринарство преку соопштение потврдија дека болеста син јазик е регистрирана кај осум овци во село Русиново. Агенцијата издаде Решение за преземање на мерки во случај на сомнеж и појава на болест син јазик на територијата на Република Македонија

прочитај повеќе

Екстра меин: Во нашите производи нема листерија

”Не е можно од нашата компанија да излезе термички необработен производ. Сите производи, вклучително и сецканиот свински врат, се термички третирани, на температура од 73 до 79 Целзиусови степени, што загарнатирано ја уништува бактеријата листерија, тврдат од компанијата Екстра меин и најавија дека ќе побараат да се извршат дополнителни анализи во странство

прочитај повеќе

Надлежните знаеле која фирма е извор на листерија, но молчеле

Надлежните одложуваа да ги соопштат резулатите иако мострата од сецканиот свински врат кој се продавал во Гевгелија, на Екстра меин од Куманово, била испитувана во Центарот за јавно здравје во Велес, на Институтот за Микробиологија и на Факултетот за ветерина. Примерокот одбележан со број 2 секаде го покажал истиот резултат

прочитај повеќе

И ова лето езерото Треска нема да ги освежува скопјани

Откако во ноември минатата година надлежностите за Рекреативниот центар Треска преминаа во сопственост на Општина Сарај, сите беа оптимисти дека ова лето езерото Треска ќе ги освежува скопјаните, но локалната самоуправа на Сарај се уште не нашла инвеститори

прочитај повеќе