31-01-2015 

Заљубен @SULIMANOVIC

од НОВА | објавено на: 05-02-2013 12:18:14

Си бил заљубен некад, брат? Сигурно си бил. И ти си јака фаца ко мене. Парче праиш по градов. Све сме ПРОБАЛЕ.

Али зборам за заљубуење до коске, ти текнуе? Коа не знаеш дали ти е убаво или НЕ.

Ти бар ме знаеш. Ја од увек сум растурал, праел пари и уживал у популарност. Али од коа ја упознав се сменив. Се праам јак, али џабе глумам БРАТ.

Не лажам ја никад. Не сум педер у душа. Пошто мрзам педери. Од душа. Знаеш и ТИ.


Све давам за нејзе. Чоек ја напраив. Ја издигнав. Ѝ најдов јака работа. Тие таму кај шо работи се плашат од мене па она сеа праи шо сака. Па ќе праи, брат. ГАЗДАРИЦА Е.

Све сум Ѝ дал само да и ги мрсам косите. Али коа ќе ја спомне некој друг здивуам БРАТ.


Одма убијам све! Праам листа и убијам! Има да и се извинат СИТЕ!


А тоа шо зборат дека сум ја терал да носи ролка, тоа нема везе. Тоа е од злоба. Шљивки праат само сељаци!


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останато од Идеи

Отворено писмо од наставник Биљана Димковска: На што да ги учиме сега децата?

Димковска:Со секоја насила усвоена законска измена ни покажавте колку вреди образованието денес во Македонија, колку е почитуван наставникот и колку треба да биде „награден“ што е столб на општеството. На што да ги учиме сега децата? На она што не научивте нас?

прочитај повеќе

ЗВО: Мотивациски техники или финансиска голгота до титулата редовен професор?

-Редовниот професор во трајно звање е веќе осиромашен за цели 35 800 ЕВРА кои ги вложил само за исполнување на основните услови за задржување на работното место. Да ја поставиме до оваа бројка просечната професорска месечна плата во Македонија која изнесува 32 000 ДЕНАРИ

прочитај повеќе

Отворено писмо до просветните работници кои не штрајкуваат

- Колеги, каде сте? Се повлековте во вашите оклопчиња, во меурчиња од сапуница кои секој момент можат да пукнат. Зарем мислите дека со вашето молчење се заштитивте од казните, од деградацијата? Зарем вие не треба да бидете пример за вашите ученици?, се вели во писмото

прочитај повеќе

Западно од Тонга, северно од Руанда

Таман кога ти стана доволно мачно од висината на патните трошоци на македонските пратеници, добивме уште една „прекрасна“ вест од траги-комичната, бесконечна драма наречена „Поранешна Југословенска Република Македонија“. Трагична, оти повторувачи, незнајковци и препишувачи ни ја водат државата. Комично, оти ако не се смеевме на сопствената мака ќе требаше да имаме 100% стапка на самоубиствa

прочитај повеќе

Мој је живот Швицарска!

Сатиричен приказ на животот на Силвана Бонева, пратеничката без станбен проблем ама со многу патни трошоци!

прочитај повеќе

Тетово во аларманта состојба

- Тетово ја надминува дозволената граница од 35 дена во годината кога П10 честичките се над 50 микрограми/м3. Во градот ваквата состојба е 300 денови во годината, пишува Арбен Таравари - лекар невролог

прочитај повеќе

Здружение НаТочак: Владата да се заложи за развој на градскиот велосипедизам

Здружение НаТочак: Во насока на актуелните заложби на Владата за здрав начин на живот, кампањи за безбедност во сообраќајот, воведување мерки за намалување на загадувањето на воздухот, зарем нема да се сложите дека инвестицијата во развој на урбаниот велосипедизам, ќе донесе долгорочно решавање на сите горенаведени области? Искрено апелираме во услови кога сè повеќе граѓани со велосипеди може да се забележат по улиците, користејќи ги како секојдневни превозни средства, и покрај лошите и небезбедни постоечки услови за сообраќање, Владата да се заложи за раст и развој на градскиот велосипедизам.

прочитај повеќе

Како Законот за високо образование дефинира што е тоа „национално“?

д-р Илина Јакимовска: Со оглед на материјалните околности во кои ние ја изведуваме наставата и се обидуваме да вршиме истражувања – дотраени бараки кои буквално пропаѓаат заради лизгање на земјиштето, во кои често снемува вода и интернет, со скапоцен архив кој секој момент може да биде жртва на некаква природна непогода, со вработени кои самите отпушуваат ВЦ-иња и месат пити кога треба да се почастат дипломираните студенти – можеби вистинското егзотично племе вредно за истражување во земјава всушност ќе бидеме самите ние

прочитај повеќе

За фантазмите на Македонецот

Елена Михајлова: Вистинскиот демократски напредок во Македонија нема да се случи кога ќе се ослободиме од идентитетските потреби и потребите за национални митови, или кога исфрлени од факултетите и институциите ќе просветуваме од „нашите кафичи“

прочитај повеќе

МОН, срам да ви е!

Остра критика на професорката Јасна Котеска на новиот Закон за високо образование

прочитај повеќе

СКАНДАЛ: Националната срамота наречена Центар за азиланти

Ориент Њуз објави ексклузивни снимки од „логорите во македонскиот главен град Скопје“ (се мисли на Центарот за азиланти), за кој се вели дека е „дом на стотици раселени Сиријци кои таму се задржуваат долги периоди и се подложени на понижувања од највисок степен секој ден“

прочитај повеќе

Злоупотреба на жртвите од бомбардирањето на РТС

Отворено писмо на Жанка Стојановиќ во име на семејствата на жртвите од бомбардирањето на РТС во април 1999та година

прочитај повеќе

Ги поделија студентите,професорите, работниците,уметниците а сега и наставниците

Знаат ли сегашниве сопартијци дека последната буква (Е) од вториот дел од името на нашата партија ВМРО ДПМНЕ, означува заложба за ЕДИНСТВО или тоа не ги интересира!?- прашува Јове Кекеновски на неговиот ФБ профил

прочитај повеќе

Се тече, но ништо не се менува

Украинскиот амбасадор во Македонија, Јуриј Гончарук, во колумна за НОВА анализира дел од историската врска околу украинско-руските односи

прочитај повеќе

Грбот на најкревките крепи најмногу

Лицата што остваруваат приходи по основ на договор за повремено вршење услуги се скоро најсиромашни, со просечен годишен приход од 78.038 денари. Правото за остварување пензија за овие лица изгледа како гулаб на гранка

прочитај повеќе

Владин контрапротест - НИЕ СМЕ КЕШАРОВСКИ!

Иако очекувавме денеска власта не организираше контрапротест како што досега имаше навика тоа да го прави. Новинарите и граѓаните се собраа, извикуваа „Ние сме Кежаровски! - меѓутоа никој не им се спротистави. Затоа решивме да ја употребиме фантазијата и да замислиме како ќе беше доколку членовите на Владата и други видни функционери решеа да излезат на денешните протестите икое ќе беше нивното кредо.

прочитај повеќе

Реакции за апсењето и скандалозната пресуда за Кежаровски

...„Ова е брутален чин на демонстрација на сила откако новинарската заедница во Македонија едногласно ја отфрли казната затвор од две години за Кежаровски како неприфатлива и побара негово ослободување“...

прочитај повеќе

Антонио Грамши: „Мразам индиферентни"

Мразам индиферентни. Верувам, како и Фридих Хебел, дека „да се живее значи да се биде пристрасен". Не можат да постојат само луѓе, туѓинци во еден град. Оној кој навистина живее мора да биде граѓанин, мора да биде пристрасен. Индиферентноста е безволност, паразитирање, кукавичлук, тоа не е живот.

прочитај повеќе

„A change is Gonna Come“ – again, but...

Легендата Сем Кук беше во право кога во 1964 за прв пат ја интерпретираше песната по која остана запаметен во историјата и тоа не само онаа музичката, туку на онаа севкупната за борбата за еднаквост и правда. И затоа не губете надеж дека промените како неминовност ќе се случат, но внимавајте - во првиот вагон се тискаат и многу „слепи“ патници.

прочитај повеќе

Владика Климент: Фундаменталистите да си ги препрочитаат светите книги

Смртно вообразениот и сериозно дистанцираниот, самоубеден и студен лик, е наличјето на секој фундаментален екстремист, независно на која религија и припаѓа и чиј поклоник е. Нему хуморот и сатирата му се смртни непријатели и затоа нивните автори и креатори постојано му се на нишан

прочитај повеќе