25-04-2014 

Предлог на ВМРО - ДПМНЕ за излез од кризата

од НОВА | објавено на: 25-02-2013 14:45:22

Владејачката партија со предлог до опозицијата да се врати во изборниот процес.
Предлозите ги соопшти Зоран Ставрески, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ:

1. Утврдување на нов рок за доставување на листите за кандидати за советници и листите за кандидат за градоначалник кој би траел до 03.03.2013 година (недела) во 24 часот. Во овој рок сите политички партии ќе можат да ги достават листите. Оваа постапка би се овозможила со интервенција во преодните и завршни одредби на Изборниот законик и би се однесувала само за овие локални избори. Ако СДСМ денес го прифати овој предлог, утре на итна седница Собранието на Република Македонија би ги усвоило измените на Изборниот законик и тие би стапиле на сила веднаш.

2. Во насока на надминување на политичката состојба, високо значење и позитивни резултати би имало и доколку СДСМ донесе одлука за враќање во нормална работа на нејзината пратеничка група во Собранието на Република Македонија, со што би продолжил политичкиот дијалог по сите важни прашања. Воедно, заеднички, во утрешниот ден би ги усвоиле измените на Изборниот законик со кои се утврдува нов рок за доставување на листите за кандидати за советници и кандидат за градоначалник од страна на политичките партии.

3. Во врска со настаните од 24.12.2012 година ВМРО-ДПМНЕ предлага формирање на Комисија која би имала надлежност да ги утврди сите причини, аспекти и настани кои доведоа до конкретната ситуација, по примерот на сите демократски држави каде секогаш се формираат комисии после случување на слични настани. Исто така , како што веќе се изјаснивме, за ВМРО-ДПМНЕ е прифатлива и опцијата, односно предлогот кој го понуди Претседателот Ѓорге Иванов.

Имајќи во предвид дека СДСМ бараше одложување на изборите со цел да има време да ги состави листите на кандидати за советници и градоначалници, со овој предлог на СДСМ му се овозможува цела една недела да го направи истото и да учествува на изборите без притоа да има потреба од одложување на изборите, што за ВМРО-ДПМНЕ е непотребно и неприфатливо. Ако е потребна една недела за подготовка на листите, СДСМ со овој предлог ја има, стои во предлогот од ВМРО - ДПМНЕ.

Претходно СДСМ упати предлог до ВМРО ДПМНЕ во петокот, во кој се бараше пролонгирање на изборите до 7 април, но ВМРО-ДПМНЕ експресно одби.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останати вести на денот

Останато од Македонија

(Студио)Не чекаат серија безмилосни одмазди кон неистомислениците по изборите

Каков ќе биде исходот од изборите - судбината на Заев и на критичарите на власта; Која е улогата на албанскиот бојкот и странците - студио на НОВА со Сашо Ордановски, разговара Биљана Секуловска

прочитај повеќе

Усеини пуштен на слобода откако Муса Џафери дојде во Охрид

Претседаделот на локалниот огранок на ДУИ во Охрид, Нефи Усеини по неколку часа поминати на распит во Охридската полиција и во Основниот суд во Охрид попладнево е пуштен на слобода. Од СВР Охрид ја потврдија оваа информација. Во Охрид попладнево пристигна и Муса Џафери потпретседателот на ДУИ, по што беше пуштен на слобода и нивниот член и познат охридски бизнисмен Нефи Усеини

прочитај повеќе

Приведен Нефи Усеини, претседател на огранокот на ДУИ во Охрид

Претседателот на локалниот огранок на ДУИ во Охрид Нефи Усеини рано утрово бил приведен во охридската полиција. Оваа вест за НОВА ја потврдија и од СВР Охрид. Од таму велат дека Усеини во текот на денот ќе биде однесен и во Основниот суд во Охрид

прочитај повеќе

Катастрофално ниско ниво на вакцинација на децата Роми

Наместо да се насочи вниманието кон вакцинирање на децата Роми, годинава буџетот за оваа намена е намален за 1, 6 милиони денари. Застрашувачки е фактот, што покриеноста со вакцини кај децата во ромските заедници е само 35 проценти, а дури 65 проценти не добиле никаква покана за вакцинација

прочитај повеќе

Странски медиуми: Афера Груевски- самрак на власта и медиумите

Виeнскиот весник „Ди пресе“ во напис со наслов „Македонскиот премиер Груевски обвинет за корупција“ ги пренесува тврдењата на опозицијата дека премиерот Груевски примил милиони евра незаконски кеш. Премиерот негира. Во оваа балканска држава во недела се одржуваат избори

прочитај повеќе

Западните дипломати: Се зголемуваат политичките притисоци врз новинарите

Сериозно сме загрижени за состојбите со слободата на изразувањето во Македонија. Авто цензурата е се поприсутна поради растечките политички притисоци врз новинарите изјавил западен дипломат за агенцијата Ројтерс

прочитај повеќе

Јанкуловска: Тумбовски е во бегство, осуден е на шест години затвор

Според информациите кои ги имам Загорац Тумбовски е во бегство, осуден е на шест години затвор, изјави министерката Гордана Јанкуловска, за која вчера Тумбовски во телефонски разговор за телевизија Телма изјави дека и дал на рака 500.000 евра, кога таа била генерален секретар на ВМРО - ДПМНЕ

прочитај повеќе

Соколов за аферата "Шпиун": Јас му ги дадов документите на Диневски

Наместо признание за неговите заслуги со кои придонел за партијата, вели Соколов, Диневски е обвинет дека е шпион и работи против интересите на државата.

прочитај повеќе

МПЦ-ОА: Интензивирање на мобилната дипломатија за решавање на спорот со СПЦ

Ќе се работи повеќе на интензивирање на мобилната дипломатија до Вселенскиот собор, кој треба да се одржи во 2016. година, потврдуваат за НОВА извори од Синодот на МПЦ-ОА за решавање на спорот со СПЦ

прочитај повеќе

ВМРО ДПМНЕ: Телефонскиот разговор на Телма со наводен Тумбовски - неетички

„...Зачудува како ТВ Телма наводно стапила во контакт со него, но тоа е работа на самата телевизија и говори за професионалноста или непрофесионалноста и етиката или немањето етика на самата телевизија“, реагираат од ВМРО ДПМНЕ

прочитај повеќе

НСДП: Почна падот на Никола Груевски

- Против него има сериозни обвинувања за примање поткуп, противзаконско посредување и даночно затајување. Да е оваа држава правна...тој досега ќе беше во притвор за злосторничко здружување...ги исполнува сите услови за тоа. Тој тоа добро го знае зашто под тој изговор досега пикна многумина свои противници и неистомисленици

прочитај повеќе

Загорaц Тумбовски за Телма: И дадов на Јанкуловска на рака 500 илјади евра

Тумбовски вели дека не дал 50 или 80 илјади евра на рака, туку 500 илјади евра и тоа на Јанкуловска по налог на Груевски . Од 2004 до 2006 се дадени парите. Во 2007 година ја имал последната средба со Груевски, а потоа тој е осуден, тврди за Телма

прочитај повеќе

Пендаровски одржа предавање во Приштина на покана на Универзитетот „ААБ“

Денеска, кандидатот за претседател на Република Македонија, Стево Пендаровски на покана на Универзитетот „ААБ“ од Приштина, одржа предавање на тема „Надворешната политика на Република Македонија и односите со соседните земји“

прочитај повеќе

На 27.април, граѓаните ќе го казнат Заев, реагира ВМРО ДПМНЕ

Според ВМРО ДПМНЕ наместо Заев и СДСМ да понудат проекти и реална програма за изборите, тие се зафатиле со лаги и конструкции, што било показател за нивната болна желба за власт

прочитај повеќе

Институтот Штул и Универзитетот на ЈИЕ го одбележаа „Штуловиот ден“

Во овој настан учествуваа професори, студенти, раководните органи на универзитетот како и странски дипломати акредитирани во Македонија. Како и холандската амбасадорка Мариет Шурман и шефот на Мисијата на ОБСЕ во Македонија Ралф Брет

прочитај повеќе

СДСМ: Груевски да одговори како за еден ден се стекнува имот од 800.000 евра

Социјалдемократскио сојуз го повикува лидерот на ВМРО ДМНЕ Никола Груевски да се врати, од како што велат, поранешна Југославија во реалноста, и да одговори пред народот, како за само три месеци пред распишување на претседателски избори се стекнува имот од 1.600.000 евра

прочитај повеќе

ДПА достави материјал во Антикорупциска за наводна корупција во ДУИ

Итно бараме од Антикорупциската комисија да ја врши својата работа во согласност законот и да иницира процедури врз сите функционери на ДУИ за кои ние денеска презентираме факти – рече Беким Фазлиу од ДПА

прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: За целиот имот набројан од Заев, има валидни документи

Според нив, СДСМ немале потреба да се мачат и да бараат по архивите на државните институции колку штабови има ВМРО-ДПМНЕ низ Македонија, бидејќи тоа се јавно достапни документи во Катастар и се докуменит кои се достапни и на Државниот завод за ревизија и на сите надлежни институции

прочитај повеќе

Заев: Груевски и партијата се стекнале со имот од 1,6 милиони евра за 3 месеци

ВМРО - ДПМНЕ на чело со Груевски, дошле до имот на име на партијата од 1,6 милиони евра, обајваи Заев- се работи за станови, деловни простории, земјишни парцели низ цела Македонија и тоа само во текот на месеците ноевмри, декември и јануари

прочитај повеќе

Димовски за случај Тумбовски: Како е возможно Заев да учествува во фалсификат?

Случај кеш на Загорец Тумбовски: Како е возможно човек што претендира да биде премиер да презентира или да учествува во правење на фалсификати и тоа на фалсификат на кој стои име на лице веќе осудено од Врховен суд токму за фалсификување на документи?

прочитај повеќе