27-04-2015 

Предлог на ВМРО - ДПМНЕ за излез од кризата

од НОВА | објавено на: 25-02-2013 14:45:22

Владејачката партија со предлог до опозицијата да се врати во изборниот процес.
Предлозите ги соопшти Зоран Ставрески, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ:

1. Утврдување на нов рок за доставување на листите за кандидати за советници и листите за кандидат за градоначалник кој би траел до 03.03.2013 година (недела) во 24 часот. Во овој рок сите политички партии ќе можат да ги достават листите. Оваа постапка би се овозможила со интервенција во преодните и завршни одредби на Изборниот законик и би се однесувала само за овие локални избори. Ако СДСМ денес го прифати овој предлог, утре на итна седница Собранието на Република Македонија би ги усвоило измените на Изборниот законик и тие би стапиле на сила веднаш.

2. Во насока на надминување на политичката состојба, високо значење и позитивни резултати би имало и доколку СДСМ донесе одлука за враќање во нормална работа на нејзината пратеничка група во Собранието на Република Македонија, со што би продолжил политичкиот дијалог по сите важни прашања. Воедно, заеднички, во утрешниот ден би ги усвоиле измените на Изборниот законик со кои се утврдува нов рок за доставување на листите за кандидати за советници и кандидат за градоначалник од страна на политичките партии.

3. Во врска со настаните од 24.12.2012 година ВМРО-ДПМНЕ предлага формирање на Комисија која би имала надлежност да ги утврди сите причини, аспекти и настани кои доведоа до конкретната ситуација, по примерот на сите демократски држави каде секогаш се формираат комисии после случување на слични настани. Исто така , како што веќе се изјаснивме, за ВМРО-ДПМНЕ е прифатлива и опцијата, односно предлогот кој го понуди Претседателот Ѓорге Иванов.

Имајќи во предвид дека СДСМ бараше одложување на изборите со цел да има време да ги состави листите на кандидати за советници и градоначалници, со овој предлог на СДСМ му се овозможува цела една недела да го направи истото и да учествува на изборите без притоа да има потреба од одложување на изборите, што за ВМРО-ДПМНЕ е непотребно и неприфатливо. Ако е потребна една недела за подготовка на листите, СДСМ со овој предлог ја има, стои во предлогот од ВМРО - ДПМНЕ.

Претходно СДСМ упати предлог до ВМРО ДПМНЕ во петокот, во кој се бараше пролонгирање на изборите до 7 април, но ВМРО-ДПМНЕ експресно одби.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останати вести на денот

Останато од Македонија

Битола: Новинар на ИНА спречен да следи настан во Центарот на културата

Регионалниот центар на Здружението на новинарите на Македонија во Битола, реагира што на 25.април обезбедувањето на Центарот на култура, на новинарот на новинската агенција ИНА, Фергим Демири, не му дозволилио да следи претстава во рамките на меѓунардониот „Фестивал на монодрама“

прочитај повеќе

Средбата на средношколците и Адеми без резултат, бојкотот продолжува

Средношколците кои денеска поставија камп пред Министерството за образование и експресно беа повикани на разговор со МОН, за средбата која пред малку заврши, велат дека не е постигнат никаков договор

прочитај повеќе

НОВА дознава: Средношколците се повикани на средба во МОН

Веднаш по поставувањето на средношколскиот камп наспроти министерството за образование утринава, тројца претставници на средношколците повикани се на средба во Министерството за образование која се одвива во моментов, дознава НОВА

прочитај повеќе

Средношколците го поставија кампот пред МОН:Ќе се најавуваме секој ден кај Адеми

Средношколците ги поставија шаторите за кампување во Паркот на новинарите, наспроти министерството за образование во Скопје. Почнувајќи од денеска, тие 24 часа дневно ќе престојуваат тука и ќе се најавуваат кај ресорниот министер Абдулаќим Адеми, барајќи да ги прими на разговор

прочитај повеќе

Писмо на професор од „Орце Николов“ до Адеми: Слушнете ги средношколците!

Професорот Душко Стојановски од скопската гимназија „Орце Николов“, во отворено писмо до министерот за образование, Абдулаким Адеми, му порачува да се разбуди и да го слушне повикот што му го упатуваат учениците, да ги чуе нивните бистри мисли, кои, му вели - ќе ве освежат, ќе ве оживеат

прочитај повеќе

Ромите протестираа пред МВР, и порачаа на Јанкулоска: Деновите ви се одброени

Партијата за целосна еманципација на Ромите вчера на протест пред МВР побара да престане дискриминацијата врз Ромите и враќањата од границите. Лидерот на ПЦЕР Самка Ибраимоски и порача на министерката Гордана Јанкулоска дека нејзините денови биле одброени

прочитај повеќе

„Рејтинг“: Лага е дека сме прогнoзирале излезност од 83 % на референдумот за ГТЦ

„Рејтинг“ никогаш не прогнозирала излезност од 83 проценти на референдумот за ГТЦ, реагираше денеска агенцијата на, како што велат оттаму, невистините изнесени од некои медиуми

прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ до Жерновски: Доста со вашите кампањи, изработете некој проект

Веднаш по завршувањето на референдумот за зачувување на автентичноста на ГТЦ, кој не доби цензус, владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ изрази благодарност до организаторите на референдумот што изборниот ден поминал во мирна атмосфера, но на градоначалникот на Жерновски му порачаа да престане со кампањите

прочитај повеќе

Неуспешен референдумот за ГТЦ, со 40.7 проценти излезност

НОВА дознава дека за помалку од 10 проценти пропадна референдумот за и против автентичниот архитектонски изглед на на ГТЦ

прочитај повеќе

Граѓани:Референдумот се практикува во секоја нормална земја, a за нас е исклучок

Дел од граѓаните кои се одважија на референдумот велат дека ваквата демократска алатка треба да се практикува во секоја нормална земја. Погледнете ги коментарите на жителите на Центар кои денес гласаа на првиот локален референдум во историјата на Република Македонија

прочитај повеќе

ДИК: До 18 часот гласале 36 отсто од граѓаните на Центар

Државната изборна комисија информираше дека излезноста на референдумот за ГТЦ до 18 часот е 36, 29 проценти. Ова се податоци од 72, од вкупно 78 избирачки места, велат од ДИК

прочитај повеќе

МОСТ за ГТЦ референдум: До 17 часот 34,55 отсто одзив

Според податоците на МОСТ за референдумот за ГТЦ, одзивот на гласачите до 15 часот е 29,61%, до 16 часот е 32,21%, а до 17 часот е 34,55%

прочитај повеќе

Жерновски и Георгиевски гласаа, засега бојкот од политичарите на власт

Поранешниот претседател на ВМРО ДПМНЕ и актуелен претседател на ВМРО Народна Љубчо Георгиевски го искористи своето право на глас за референдумот за ГТЦ во општина Центар

прочитај повеќе

Претседателот Иванов на осветување на конаците во Св. Јован Бигорски

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска присуствуваше на свечениот чин на осветувањето на конаците Горни и Источен Палат во манастирот Св. Јован Бигорски, а на церемонијата беше присутен и претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов

прочитај повеќе

Полициска акција на МВР во реонот на Гошинце, пронајден дел од украденото оружје

Во голема акција на МВР, полицијата во близина на северната граница со Косово кај Гошинце, Брест и Малина Маала пронашла дел од оружјето и муницијата кое беше украдено од караулата

прочитај повеќе

Деловен објект во парк и катна гаража до владата со одлука на премиерот

Општината Центар е заобиколена во одлучувањето бидејќи владата донесе одлука за утврдување на градби од посебен интерес на овие две локации. Тоа значи дека ДУП-от се менува на сила, без стручна расправа, јавна анкета и другите вообичеани процедури

прочитај повеќе

Над 26 % излезност на референдумот за ГТЦ според резултатите на МОСТ до 14 часот

Според податоците на МОСТ добиени од ПВТ програмата (паралелно пребројување на гласовите), одзивот на гласачите до 12 часот е 15,85%, до 13 часот е 21,74%, а до 14 часот е 26,15%

прочитај повеќе

Хелсиншки комитет за референдумот: Повреди на избирачко право

До набљудувачите на Комитетот од изборните места во Дом на градежните работници, ОУ „Коле Неделковски“, ОУ „11 Октомври“, ОУ „Ј.Х. Песталоци“ гласачи се пожалиле дека членовите на избирачките одбори не можеле да ги најдат на избирачкиот список и ги препраќале на други локации иако граѓаните се убедени дека се упатиле на точно изборно место

прочитај повеќе

ДИК: До 13 часот 20,76% излезност на референдумот за ГТЦ

Според статистиката на Државната изборна комисија (ДИК) до 13 часот на референдумот за ГТЦ излегле 9.043 граѓани на Центар или 20,76% од гласачкото тело

прочитај повеќе

Новинарски пленум: За МРТ не е важен референдумот

Рецензија на вестите на МРТ на Новинарскиот пленум: МРТ во вчерашните вести ни оддалеку не го запази принципот на балансирано известување. Вестите наликуваа на маркетинг на политиките на власта, со сосема кратко и недоволно известување за референдумот во Центар

прочитај повеќе