27-02-2015 

До 30 јуни краен рок за електронска здравствена картичка

од НОВА | објавено на: 27-04-2013 14:57:04

Сите граѓани, физички и правни лица во Македонија најдоцна до 30 јуни треба да ги достават податоците кои се потребни за добивање електронска здравствена картичка. За сите големи и средни претпријатија кои имаат над 20 вработени од 29 април постапката за издавање на електронска здравствена картичка е значително олеснета, односно може да се поднесуваат групни барања и групни уплати.

Ова денеска на прес-конференција го истакнаа министерот за здравство Никола Тодоров и директорот на Фондот за здравствено осигурување на Македонија, Јован Грповски.

Министерот Тодоров рече дека по 30 јуни сите кои немаат поднесено апликација за добивање електронска здравствена картичка повеќе нема да добиваат сини картони односно доколку имаат потреба од нив ќе треба да дојдат на шалтерите на Фондот да ги подигнат лично. При подигнувањето на картоните, посочи тој, ќе имаат обврска да ја поднесат апликацијата за електронската здравствена картичка.

- Досега има над 600.000 исперсонализирани податоци и околу 250.000 картички кои се во продукција. Тоа значи дека 850.000 граѓани во Македонија веќе доставиле податоци или добиле електронска здравствена картичка. Остануваат уште еден милион граѓани да достават податоци. Околу 100.000 картички ќе бидат целосно исперсонализирани до крајот на овој или во почетокот на наредниот месец. Имаме собрано дополнителни 150.000 податоци кои се спремни за персонализирање, потенцира Тодоров.

Капацитетот на компанијата која ги печати или ги персонализира електронските здравствени картички, информира министерот, е од 120.000 до 150.000 картички месечно.

- Оние кои поднеле апликација за добивање електронска здравствена картичка до 30 јуни, а се уште ја немаат добиено бидејќи истата се уште не е исперсонализирана поради физичкиот обем на машината која толку може да постигне, тие повторно ќе добиваат сини картони. Тоа значи дека имаме рестриктивна мерка со цел да ги натераме сите осигуреници во Македонија - околу 1,8 милиони, да поднесат апликација за издавање електронска здравствена картичка, истакна Тодоров.

Тој додаде дека електронска здравствена картичка ни е пресудна за да можеме целосно да го користиме интегрираниот здравствен информатички систем особено во делот на закажувањето, електронското упатување и електронските рецепти, нешто што треба да ги намали турканиците во јавните здравствени установи и да овоможи собирање на точна здравствена статистика која потоа ќе се користи при креирање здравствени политики.

- Досега над 300.000 лица имаат подигнато електронска здравствена картичка. За целосно да биде во функција системот нашиот таргет е да бидеме над 1.000.000 издадени картички и тогаш ќе може да кажеме дека најголемиот дел од осигурениците во Македонија имаат картичка и можеме да се потпреме на оваа алатка во здравството, рече Тодоров.

Директорот на Фондот за здравствено осигурување на Македонија, Јован Грповски информирајќи за измените во Правилникот за електронската здравствена картичка, рече дека големите и средни претпријатија електронски треба да го пополнат групното барање за издавање електронска здравствена картичка кое може да се преземе од веб страната на Фондот.

- Претпријатијата од истата е-маил адреса од која го доставиле барањето ќе добијат известување од Фондот за валидноста на податоците и доколку се сите полиња се пополнети и се совпаѓаат со нашата постојна евиденција ќе се поднесе и отпечатен образец до подрачната служба на Фондот. Ако податоците не се совпаѓаат на повратниот е-маил ќе се добие точна информација кои податоци и во кој дел не се совпаѓаат и како да се најде начин тие да се надминат, посочи Грповски.

Тој додаде дека доколку од кои било причини овластеното лице од претпријатието не е во состојба да гарантира за валидноста на податоците тогаш постои опција да се поднесе групно барање, но на класичен начин со прилог на шалтер каде треба да се приложи фотокопија од лична карта и задолжително изјава за согласност за фотокопијата.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останати вести на денот

Останато од Македонија

ИНТЕГРАЛНО ВИДЕО од прес конференцијата на лидерот на опозицијата Зоран Заев

ВИДЕО: Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, објави прислушкувани разговори во кои се договора рушење на објектот Космос, во сопственост на бизнисменот Фијат Цаневски и сват на сопственикот на А1 ТВ, Велија Рамковски.

прочитај повеќе

Репортери без граници и ЦИВИЛ го осудуваат масивното прислушување на новинарите

Репортери без граници и Цивил – Центар за слобода најостро го осудуваат нелегалното прислушување на новинари во Република Македонија и бараат итни мерки за враќање на правдата и владеењето на правото. Според лидерот на опозицијата, Зоран Заев, македонската Влада нелегално прислушкувала околу 100 новинари со цел да ја зацврсти контролата над медиумите

прочитај повеќе

Министертвото за здравство сочувствува со семејството на починатиот

„И покрај навремено пружената здравствена заштита и повеќето обиди за реанимација, констатирана е смрт на лицето. За немилиот настан е известено семејството на сега починатиот, како и надлежните институции на системот“се вели во соопштението на Министерството за здравство

прочитај повеќе

Реактор истражување: Реформите во високото образование одат во погрешен правец

Невладината организација „Реактор“ денеска ги објави наодите од истражувањето кои ги испитува состојбите во академската професија и ставовите на академскиот кадар во Македонија. Клучните наодите од истражувањето кое е спроведено на 487 испитаници укажува на загрижувачката состојба во која се наоѓа академската професија во Македонија, како и тоа дека владините реформски политики се движат во погрешен правец

прочитај повеќе

Ким Мехмети на Фејсбук: Јавно го замолувам Заев да објави сѐ што има за мене

- Прочитав во еден портал на ДУИ дека сум го замолил Претседателот на СДСМ да не ги објави моите прислушувани телефонски разговори. Ете, јавно и се обраќам на македонската опозиција: Го молам господинот Заев да ги објави сите мои прислушувани телефонски разговори, пишува Мехмети на Фејсбук

прочитај повеќе

Заев вели дека се следеле и мејлови и разговори на фиксни телефони

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, при денешното објавување на петтата бомба за која објави аудио разговор како премиерот нарачува рушење на објектот „Космос“ на бизнисменот Бијат Цаноски, Заев меѓу другото на новинарско прашање одговора дека освен телефонските разговори преку мобилен, биле следени и фиксните телефони како и имајл комуникацијата

прочитај повеќе

Фуере: Груевски од Македонија направи кошмар

Влада која спроведува операции на следење од вакви размери го има изгубено кредибилитетот, го има изгубено своето право да владее

прочитај повеќе

Во Министерството за здравство починал човек чекајќи Брза помош?

„Се чека увид, екипата е на лице место. Единствено што можам да ви кажам е дека имаше повик за интервенција. Министерството треба да излезе со детали за случајот“, изјави за НОВА Татјана Баевска Вучковиќ, директорка на Здравствениот дом

прочитај повеќе

Заев: Прислушувани биле и шест амбасадори од најважните држави

Првиот човек на СДСМ, Зоран Заев, на денешната прес-конференција обелодени дека во снимените телефонски материјали коишто ги поседува имало разговори и на шест странски амбасадори во земјата

прочитај повеќе

Заев: Ќе слушнете до каде одел Груевски со името и што сè прифаќал

-Дел од медумите не нè следат, па дури и МТВ која имаме законска обврска да пренесе наши ставови е една од причините поради кои одиме чекор по чекор. Втора работа е народот да го дознае за целото злосторство што му се случувало овие години. Кога ќе слушне до каде одел човекот, што се прифаќал ќе видите колку ни е загрозена и државата и рече Заев на денешната прес-конференција

прочитај повеќе

Заев вели дека изборните нерегуларности се врв

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев кој во моментов ја објавува петтата т.н. „бомба“, на новинарско прашање дали има нешто за изгорните нерегуларности и зошто не се објавени досега, одговара дека тие докази се врвот во владеењето на Груевски

прочитај повеќе

#бомба5 Заев: Груевски нарачува рушење на објектот „Космос“ на Фијат Цаноски

- Веднаш по изборите во 2011 и по затворањето на А1 телевизија, по директна нарачка на Груевски се руши објектот „Космос“ на Цаноски. Целта е одмазда. Груевски лично ја контролира акцијата за срушување на објектот до земја, рече Заев

прочитај повеќе

Вработените во Фондот за здравство со петиција бараат враќање на Парнаџиева

Вработените во Фондот за здравство собираат потписи за враќање на директорката Маја Парнаџиева Змејкова, дознава НОВА од извори во Фондот. Петицијата со потписите од вработените ќе биде испаратена во во Владата на РМ

прочитај повеќе

НОВА во ЖИВО од прес-конференцијата на Зоран Заев

Прес-конференцијата на лидерот на СДСМ Зоран Заев на која се очекува т.н петта „бомба“, односно објавување на прислушкувани телефонски разговори на власта

прочитај повеќе

Перформанс на АЈДЕ! пред МРТ: Да и порачаме дека треба да биде сервис на народот

Членовите на АЈДЕ! – Платформата за граѓанска политика, мотивирани од потребата јавно да ѝ порачаат на МРТ дека треба да биде сервис на граѓаните, а не владин мегафон, утре (сабота), на 28 февруари во 12 часот, организираат протестен перформанс пред зградата на МРТ

прочитај повеќе

Во 14 часот Заев ја објавува петтата „бомба“, НОВА во ЖИВО од „Бихаќка“

Денеска во 14.00 часот, во седиштето на СДСМ, лидерот на партијата, Зоран Заев ќе одржи прес конференција на која се очекува т.н петта „бомба“, односно објавување на прислушкувани телефонски разговори на власта. НОВА ќе ја пренесува во ЖИВО

прочитај повеќе

Потписници на платформа „Албанци без хипотеки“ до Заев: Објавете сѐ без исклучок

- Ние сме уверени дека нема стабилност без слобода, без правда, без демократија, без рамноправност и без транспарентност на државата кон Албанците и кон сите други народи во Македонија. Сметаме дека не постои цена која може да го образложи криминалот на било која власт кон своите граѓани, пишува во писмото до Заев

прочитај повеќе

Прислушувани и странски дипломати во Македонија?

Лидерот на главната опозициска партија ми рече дека се прислушувани неколку амбасадори кои се акредитирани тука, и неколкумина од тие коишто ја напуштија земјата. Така што, ова нè загрижува, бидејќи Виенската конвенција вели дека дипломатите не смее да бидат прислушувани, вели италијанскиот амбасадор Ернесто Масимо Белели

прочитај повеќе

Средношколците во Куманово денеска ги продолжуваат протестите

Како што соопштуваат средношколците, барањата и понатаму се исти, односно укинување на законот со кој математика е трет задолжителен предмет за полагање државна матура

прочитај повеќе

Ману Чао: Студентски пленум, ви честитам

„Од Богота, Колумбија, до Македонија! Продолжете со добриот дух и никогаш не се откажувајте од својата борба! Максимално почитување!“, пишува музичарот на ФБ

прочитај повеќе