16-04-2014 

До 30 јуни краен рок за електронска здравствена картичка

од НОВА | објавено на: 27-04-2013 14:57:04

Сите граѓани, физички и правни лица во Македонија најдоцна до 30 јуни треба да ги достават податоците кои се потребни за добивање електронска здравствена картичка. За сите големи и средни претпријатија кои имаат над 20 вработени од 29 април постапката за издавање на електронска здравствена картичка е значително олеснета, односно може да се поднесуваат групни барања и групни уплати.

Ова денеска на прес-конференција го истакнаа министерот за здравство Никола Тодоров и директорот на Фондот за здравствено осигурување на Македонија, Јован Грповски.

Министерот Тодоров рече дека по 30 јуни сите кои немаат поднесено апликација за добивање електронска здравствена картичка повеќе нема да добиваат сини картони односно доколку имаат потреба од нив ќе треба да дојдат на шалтерите на Фондот да ги подигнат лично. При подигнувањето на картоните, посочи тој, ќе имаат обврска да ја поднесат апликацијата за електронската здравствена картичка.

- Досега има над 600.000 исперсонализирани податоци и околу 250.000 картички кои се во продукција. Тоа значи дека 850.000 граѓани во Македонија веќе доставиле податоци или добиле електронска здравствена картичка. Остануваат уште еден милион граѓани да достават податоци. Околу 100.000 картички ќе бидат целосно исперсонализирани до крајот на овој или во почетокот на наредниот месец. Имаме собрано дополнителни 150.000 податоци кои се спремни за персонализирање, потенцира Тодоров.

Капацитетот на компанијата која ги печати или ги персонализира електронските здравствени картички, информира министерот, е од 120.000 до 150.000 картички месечно.

- Оние кои поднеле апликација за добивање електронска здравствена картичка до 30 јуни, а се уште ја немаат добиено бидејќи истата се уште не е исперсонализирана поради физичкиот обем на машината која толку може да постигне, тие повторно ќе добиваат сини картони. Тоа значи дека имаме рестриктивна мерка со цел да ги натераме сите осигуреници во Македонија - околу 1,8 милиони, да поднесат апликација за издавање електронска здравствена картичка, истакна Тодоров.

Тој додаде дека електронска здравствена картичка ни е пресудна за да можеме целосно да го користиме интегрираниот здравствен информатички систем особено во делот на закажувањето, електронското упатување и електронските рецепти, нешто што треба да ги намали турканиците во јавните здравствени установи и да овоможи собирање на точна здравствена статистика која потоа ќе се користи при креирање здравствени политики.

- Досега над 300.000 лица имаат подигнато електронска здравствена картичка. За целосно да биде во функција системот нашиот таргет е да бидеме над 1.000.000 издадени картички и тогаш ќе може да кажеме дека најголемиот дел од осигурениците во Македонија имаат картичка и можеме да се потпреме на оваа алатка во здравството, рече Тодоров.

Директорот на Фондот за здравствено осигурување на Македонија, Јован Грповски информирајќи за измените во Правилникот за електронската здравствена картичка, рече дека големите и средни претпријатија електронски треба да го пополнат групното барање за издавање електронска здравствена картичка кое може да се преземе од веб страната на Фондот.

- Претпријатијата од истата е-маил адреса од која го доставиле барањето ќе добијат известување од Фондот за валидноста на податоците и доколку се сите полиња се пополнети и се совпаѓаат со нашата постојна евиденција ќе се поднесе и отпечатен образец до подрачната служба на Фондот. Ако податоците не се совпаѓаат на повратниот е-маил ќе се добие точна информација кои податоци и во кој дел не се совпаѓаат и како да се најде начин тие да се надминат, посочи Грповски.

Тој додаде дека доколку од кои било причини овластеното лице од претпријатието не е во состојба да гарантира за валидноста на податоците тогаш постои опција да се поднесе групно барање, но на класичен начин со прилог на шалтер каде треба да се приложи фотокопија од лична карта и задолжително изјава за согласност за фотокопијата.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останати вести на денот

Останато од Македонија

ВМРО ДПМНЕ: Да се најдат сторителите за нападот врз Пендаровски

Ги повикуваме институците веднаш да ги најдат и казнат сторителите. Се работи за изолиран случај кој треба и мора да се казни, ова е текстот од соопштението кое ВМРО ДПМНЕ го испрати веднаш по соопштението на СДСМ за вербалниот напад врз Стево Пендаровски во населбата Лисиче.

прочитај повеќе

МВР: Инцидентот во Радишани се расчистува, инволвираните се идентификувани

Инволвираните во случајот се идентификувани, а пронајдено е и лицето кое го управувало возилото и во консултација со надлежниот Јавниот обвинител, против него ќе биде процесуирана пријава за сторено кривично дело „Предизвикување на општа опасност“

прочитај повеќе

Жена загина во тешка сообраќајка нa патот Битола - Ресен

Едно лице настрада во тешка сообраќајна несреќа што во вторникот се случи околу 13 часот и 10 минути на патот Битола – Ресен кај бензинската пумпа на „Лук Оил“, пренесува локалната битолска телевизија „ТЕРА“

прочитај повеќе

Заев: Груевски кажи јавно си земал ли 1,5 милиони евра кеш од познат бизнисмен

"Дали како претседател на ВМРО-ДПМНЕ си земал пари во кеш во износ од 1.500.000 евра или повеќе од 92.000.000 денари ? Дали ти како македонски патриот, овие пари, 1.500.000 евра или 92.000.000 денари, си ги земал од познат бизнисмен?"

прочитај повеќе

Температурите паднаа под нулата- грејната сезона заврши

Денеска температурата на повисоките места во Македонија се спушти под нулата, а грејната сезона официјално заврши, не се знае дали следните денови ќе има греење

прочитај повеќе

Уапсени двајца полицајци вмешани во шверц на дрога- МВР заплени 300 кг марихуана

МВР заплени речиси 300 килограми марихуана и уапси три лица, од кои двајца полицајци, соопшти министерската за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска

прочитај повеќе

Општина Центар со засадени нови 222 дрвца

Се работи за високошколувани дрворедни садници со старост од 15-20 години со оформени стебла и крошни, по потекло од Тоскана, Италија

прочитај повеќе

ИАКО ГИ ИМА ВО СПИСОКОТ, НА ГРАЃАНИ ОД ВЕЛЕС НЕ ИМ Е ДОЗВОЛЕНО ДА ГЛАСААТ

Гласањето во Велес започна навреме и без инциденти. Сепак, како одминнува денот, се повеќе гласачи реагираат дека ги нема во списокот на избирачкото место, иако нивното име стои во избирачкиот список на ДИК

прочитај повеќе

Демолиран изборниот штаб на една опозициона партија во Драчево

Ноќеска во текот на предизборниот молк бил демолиран изборниот штаб на една опозициона партија во населбата Драчево

прочитај повеќе

МОСТ: Низа неправилности во гласањето се забележани до 11 часот

Низа неправилности во текот на гласањето забележале набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ до 11 часот. Неправилности се зебележани на изборни места во Квадарци, Берово , Гостивар , Кичево, а во населбата Драчево демолиран е изборен штаб на една политичка партија. Одзивот на гласачите до 9 часот е 4,92%, додека до 10 часот е 8,88%, соопштуваат од МОСТ.

прочитај повеќе

Машки труп пронајден во напуштена куќа на влезот во Велес

Машки труп е пронајден вчера на влезот во Велес, во урната куќа над железничкиот премин, на патот кон село Дурутовец. Полицијата од вчера го пребарува теренот и врши увид

прочитај повеќе

Запалени две возила во скопски Капиштец

Две возила биле запалени во населбата Капиштец во Скопје во четвртокот, соопшти МВР. Запалените возила „БМВ" и „Рено канго" биле паркирани на улицата „Елисие Поповски", а пожарот зафатил и една дрвена бандера и базна станица.

прочитај повеќе

Две години од масакрот кај Смиљковско езеро

На денешен ден пред точно 2 години , на православнииот празник Велики Четврток кај Смиљковското езеро се случи петкратно убиство, кога масакрирани четири момчиња на возраст од 18 до 21 година, еден 45 годишен човек од Црешово

прочитај повеќе

МОСТ со 580 набљудувачи ќе го следи изборниот процес

Во МОСТ велат дека нивните набљудувачи ќе бидат препознатливи по жолтите маици со лого “Мониторинг 2014”, а најавија и телефонска линија на бројот 080 080 080 каде граѓаните можат да пријават евентуални нерегуларности

прочитај повеќе

Гласањето на болните, луѓето во домовите за стари и затворите се одвива нормално

Во сите градови од државата денеска гласаат болните, изнемоштените, луѓето во домовите за стари лица, како и во затворите. Досега нема пријавено нерегуларности. Денеска гласа и дијаспората со 8332 лица со право на глас

прочитај повеќе

Девојки, светот на технологијата не е „машка“ работа

Rails Girls е глобална иницијатива која преку работилници кои се фокусирани околу изучување на Ruby on Rail, цели да ја отвори технологијата за поголемо женско учествто. Викендите како овој во Скопје на 11 и 12 април се одржуваат секаде во светот, со помош на локални спонзори и локалната заедница

прочитај повеќе

Сообраќајна несреќа кај Зајас, една патничка загинала

Во сообраќајката на лице место починала сопатничката Младица С.(80) од Скопје, со тешки телесни повреди се здобило лицето кое го управувало возилото додека со телесни повреди се здобила третата сопатничка В.К.(53) од Скопје

прочитај повеќе

МОСТ: Малолетници и злоупотреба на државни ресурси во претседателските кампањи

Учество на малолетници на митинзите на политичките партии, злоупотреба на државни ресурси и партиски знамиња на бандерите, се дел од нерегуларностите кои МОСТ ги забележала на терен за време на предизборната кампања на кандидатите за претседател

прочитај повеќе

Ибраимовски:Ромите заплашувани ако не гласаат за ВМРО ДПМНЕ

Ромите низ цела Македонија се заплашувани дека ако не гласаат за ВМРО-ДПМНЕ ќе им се укине социјалната помош и нема да земаат пари за трето дете, изјави за НОВА, Самка Ибраимовски, претседателот на ромската политичка партија ПЦЕР

прочитај повеќе

„Фронтот за слобода на изразување“ го осудува говорот на омраза на Неделковски

„Фронтот за слобода на изразување“ најостро го осудува говорот на омраза кој поттикнува ликвидација на учесници на ТВ Дебата. Говорот на омраза кој поттикнува на насилство нема ништо заедничко со правото на слобода на изразување

прочитај повеќе