21-12-2014 

Нов конфликт на релација ВМРО-ДПМНЕ- Жерновски

од НОВА | објавено на: 26-06-2013 20:06:34

Базенот „Плаја Виста“ -нов повод за високи тонови помеѓу ВМРО- ДПМНЕ и градоначалникот на скопски Центар Андреј Жерновски.

Владејачката партија го повика Жерновски да ја спречи урбаната мафија, односно Базенот „Плаја Виставо, после што градоначалникот соопшти дека инспекторите веќе дале налог за стопирање на изградбата и за отстранување на објектот .

Советникот на ВМРО-ДПМНЕ Томислав Лазаров побара од Жерновски да да ја спречи
дивоградбата:

-За оваа дивоградба која никнува во срцето на градот Скопје е донесено решение за стопирање на градбата, но Андреј Жерновски како градоначалник не постапува по истото. Дали зад оваа дивоградба стојат лица блиски до Жерновски и до функционери на СДСМ и дали бизнис интересите се единствената и најголема причина поради кој оваа дивоградба никнува?

Жерновски соопшти декаод изведувачот „СЕКТОР 909“ е побрано да го отстрани спорниот објект и да престане со градежните активности:

-Управителот Борче Гиновски до општина Центар испрати известување дека по приемот на решението постапил веднаш и сам го отстранил објектот и престанал да врши реконструкција на објектите околу базенот, самиот базен и земјиштето и дека не е потребно од страна на Општината присислно извршување. Значи не е точно дека ги игнорирам одлуките на службите и на граѓаните.

Сепак, ВМРО ДПМНЕ незадоволен од овој одговор повторно го повика на одговорност Жерновски:

-Градоначалникот на скопската општина Центар Андреј Жерновски наместо да даде одговори на конкретните прашања и конкретната состојба, се обидува да се испере од одговорноста што на територијата на неговата општина никнува дивоградба во комплексот базени „Плаја Виста”. Доволно е, тој утре да дојде на базенот и да види дека секојдневно таму се одвиваат градежни активности и наместо да се прекине изградбата на дискотеката, таа забрзано се подготвува да профункционира, реагираше ВМРО-ДПМНЕ.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останати вести на денот

Останато од Македонија

Временото решение не го реши проблемот со матичен гинеколог во Шуто Оризари

Гинекологот кој еднаш неделно доаѓа во амбулантата во Шуто Оризари не го реши проблемот во оваа скопска населба со над 40 000 жители. Жените Ромки се уште немаат пристап до матичен гинеколог кој ќе ја следи нивната бременост и ќе им дава упати

прочитај повеќе

Царовска: Власта да ги тргне рацете од хонорарците, веднаш!

За 15 дена сите оние кои досега земале некаков хонорар од 9.600 денари на месечно ниво и едвај крпеле крај со крај, ќе земаaт само 6.200 денари. Данокoт ќе се зголеми на 34% од досегашните 10%, изјави на прес конференција Мила Царовска, претседателка на Комисијата за труд и социјална политика на СДСМ

прочитај повеќе

СДСМ:Претставници на САД реагирале за неприклучување кон американскиот договор

Ставревски да потврди или да демантира дека на 31 октомври претставник на Амбасадата на САД на средба во МНР го изразил „незадоволството од фактот дека Република Македонија е последна земја која нема одговорено на побараната поддршка од страна на САД за спроведувањето на Законот за даночна усогласеност на нерезидентни сметки, велат од СДСМ

прочитај повеќе

Уште еден Македонец загина во џихад во Сирија

Е.А. кој имал 23 години и живеел во скопското село Инџиково, на воените полиња во Сирија заминал пред три месеци

прочитај повеќе

Видео апел од Канада: Рацете подалеку од ГТЦ

Во поддршката за сочувување на ГТЦ, авторско дело на легендарниот архитект Живко Поповски, се вклучи и реномираниот Проф. Др. Кирил Трпков, кој од Канада преку видео споделено на социјалната мрежа Фејсбук го аргументираше својот став, апелирајќи: Рацете подалеку од ГТЦ!

прочитај повеќе

"Загриженост за назадување на демократијата"

Заеднички беше споделена загриженост за назадувањето на демократските процеси во државата, соопштува СДСМ за средбата на двоецот Заев- Шеќеринска со директорот во Стејт департментот за јужна и централна Европа, Томас Јаздгерди

прочитај повеќе

Висока школа за новинарство: Закана за академската слобода е немање дебата

Недостатокот на дебата за круцијални прашања од јавен интерес како што е високото образование и формалниот временски период кој им се остава на високообразовните установи да се произнесат по предложените реформи е очигледна закана за нивната академска слобода

прочитај повеќе

Дури и даночни оази го потпишале договорот со САД кој не го парафира Македонија

Според податоците на„Форбс“ околу 77.000 финансиски институции во повеќе од 80 нации го потпишале договорот, а меѓу нив дури и земјите како Британските девствени острови, Кипар, Лихтенштајн и Швајцарија кои се познати како даночни-оази

прочитај повеќе

СДСМ: Лустрацијата на власта и служи за сатанизација на неистомислениците

- Одговорноста за политичкиот линч на неистомислениците со власта, преку процесот на лустрација, паѓа исклучиво на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски, смета СДСМ

прочитај повеќе

СДСМ го прашува Груевски чии банкарски сметки крие

Само македонската Влада во Европа не потпишала договор со САД со кој се оневозможува Американци да го кријат имотот на странски офшор-сметки, обвинува опозицијата

прочитај повеќе

Спасов: Me лустрираа затоа што им дадов поддршка на студентите

Се тврди дека на некој општински полицаец сум му дал информација за постоење на анархолиберали меѓу новинарите на тогашниот весник „Студентски збор“. Поголема глупост не можел да измисли ниту тој, ниту комисијата, вели Спасов

прочитај повеќе

Лустриран Ѓорѓи Спасов

При проверката на документите Лустрациската комисија увидела дека името на Спасов фигурира во три лични досиеја од кои лустраторите заклучиле дека ексамбасадорот бил соработник на поранешната Служба за државна безбедност

прочитај повеќе

Путин: Македонија и Грција може да бидат главна траса за „Јужен тек“

Претседателот на Русија Владимир Путин посочи дека Македонија и Грција може да бидат алтернативи за Бугарија за „Јужен тек“

прочитај повеќе

Хелсиншкиот комитет за човекови права обележа 20 години постоење

Кога зборуваме за човековите права, дел од граѓаните велат дека прво помислуваат на Хелсиншкиот комитет и обратно. Вчера, оваа невладина организација обележа дваесетгодишнина од своето постоење

прочитај повеќе

Иванов ја доделува „Повелба на Република Македонија“ на Еврејската заедница

- Признанието „Повелба на Република Македонија“ на Еврејската заедница и се доделува за долгогодишната работа и дејствување во Република Македонија, со што даде значаен придонес во градењето на македонскиот модел на соживот и демократското општество, соопштува Кабинетот на Иванов

прочитај повеќе

Инспекторите го казнија Жерновски со уште 4.000 евра

Инспекцијата затекнала одредени лица во ходниците на Општина Центар неколку дена пред да бидат вработени преку агенција за привремени вработувања

прочитај повеќе

ВМРО НП: Бизнисмените во странство да докажат патриотизам со инвестиции во Р.М

ВМРО-Народна ги повикува македонските бизнисмени нивниот искрен патриотизам да го докажат со инвестирање во разни економски проекти во Македонија, а не да се занимаваат со создавање на паралелни цркви и присвојување на храмови изградени со пари од верниците

прочитај повеќе

(Обновено)Војници спијат и се греат во шатор оти кичевската касарна нема струја

Голем шатор, а во него „распослани“ ќумбиња на дрва. Тука се грееме, спиеме, готвиме, вака раскажува војник за НОВА кој што работи во касарната во Кичево. Касарната веќе една недела е без струја

прочитај повеќе

Иванов: Пред 7 месеци ги поканив политичките лидери на разговор, не се одзваа

-Како претседател пред 7 месеци ги поканив политичките лидери, вклучувајќи ги и господинот Заев и господинот Ахмети да разговараме за интересите на државата. Тие се уште не се одзваа на поканата, која е отворена, посочи претседателот Ѓорге Иванов на денешното обраќање во Собранието.

прочитај повеќе

Реакции на политичките партии за годишното обраќање на Иванов во Собрание

Настапот на претседателот Ѓорѓе Иванов пред пратениците во Собранието помина со монопартиско присуство, бидејќи тој е нелегитимен претседател, изјави Артан Груби од ДУИ. Според СДСМ пак, Иванов денеска покажал дека Македонија нема претседател на чело на државата

прочитај повеќе