21-11-2014 

Нов конфликт на релација ВМРО-ДПМНЕ- Жерновски

од НОВА | објавено на: 26-06-2013 20:06:34

Базенот „Плаја Виста“ -нов повод за високи тонови помеѓу ВМРО- ДПМНЕ и градоначалникот на скопски Центар Андреј Жерновски.

Владејачката партија го повика Жерновски да ја спречи урбаната мафија, односно Базенот „Плаја Виставо, после што градоначалникот соопшти дека инспекторите веќе дале налог за стопирање на изградбата и за отстранување на објектот .

Советникот на ВМРО-ДПМНЕ Томислав Лазаров побара од Жерновски да да ја спречи
дивоградбата:

-За оваа дивоградба која никнува во срцето на градот Скопје е донесено решение за стопирање на градбата, но Андреј Жерновски како градоначалник не постапува по истото. Дали зад оваа дивоградба стојат лица блиски до Жерновски и до функционери на СДСМ и дали бизнис интересите се единствената и најголема причина поради кој оваа дивоградба никнува?

Жерновски соопшти декаод изведувачот „СЕКТОР 909“ е побрано да го отстрани спорниот објект и да престане со градежните активности:

-Управителот Борче Гиновски до општина Центар испрати известување дека по приемот на решението постапил веднаш и сам го отстранил објектот и престанал да врши реконструкција на објектите околу базенот, самиот базен и земјиштето и дека не е потребно од страна на Општината присислно извршување. Значи не е точно дека ги игнорирам одлуките на службите и на граѓаните.

Сепак, ВМРО ДПМНЕ незадоволен од овој одговор повторно го повика на одговорност Жерновски:

-Градоначалникот на скопската општина Центар Андреј Жерновски наместо да даде одговори на конкретните прашања и конкретната состојба, се обидува да се испере од одговорноста што на територијата на неговата општина никнува дивоградба во комплексот базени „Плаја Виста”. Доволно е, тој утре да дојде на базенот и да види дека секојдневно таму се одвиваат градежни активности и наместо да се прекине изградбата на дискотеката, таа забрзано се подготвува да профункционира, реагираше ВМРО-ДПМНЕ.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на НОВА.

Останати вести на денот

Останато од Македонија

СДСМ: Власта целосно да се откаже од екстерното тестирање за студентите

-На Никола Груевски не му се допаѓа да ги гледа студентите на улица. Не му се допаѓа големата река студенти која отворено и се спротивстави на власта борејќи се за своите права, изјави на денешната прес-конференција претседателот на Комисијата за образование и наука при СДСМ – Петар Атанасов

прочитај повеќе

ВМРО ДПМНЕ: Реџепи задира во македонскиот идентитет и шири говор на омраза

ВМРО-ДПМНЕ остро реагира и ја осудува изјавата на поглаварот на ИВЗ во Македонија, Сулејман Реџепи, со која директно ги навредил чувствата и правото на сопствен идентитет на Македонците со исламска вероисповест и ја навредил партијата

прочитај повеќе

Шекеринска: ВМРО ДПМНЕ бега од техничка влада поради стравот од граѓаните

„На изборите оваа година, како и минатата година се виде дека на денот на гласање не одлучуваат граѓаните, туку одлучува власта...На денот на изборите и пред изборите, видовме дека во Македонија не постојат веќе државни институции“, рече Шеќеринска во Кочани

прочитај повеќе

ВИДЕО: Изгаснат пожарот во зградата во Чаир

Изгаснат е пожарот кој претпладнево околу 11 часот изби во зграда во Чаир спроти стадионот на Слога, јавува репортерот на НОВА - Дехран Муратов. Од противпожарната бригада информираат дека пожарот е ставен под контрола и дека нема повредени

прочитај повеќе

Полицијата и УЈП синоќа гаѓани со камења во Студеничани

Револтираните граѓани во скопско Студеничани синоќа ги дочекале контролорите на УЈП, Државниот пазарен инспекторат и полицијата со камења. Поради непочитување на Законот за забрана на пушење на јавни места неколку локали и лица во Студеничани и Драчево се казнети

прочитај повеќе

Реџепи: Сатанските активности на ВМРО ДПМНЕ создадоа Македонци-муслимани

Македонци-муслимани се ин витро нација измислена од сатанските активности на ВМРО ДПМНЕ, вели во најновиот текст под наслов „Раѓањето на ин витро нацијата“ на поглаварот на Исламската верска заедница во Македонија, Сулејман Реџепи во весникот „Лајм“

прочитај повеќе

Уапсен е поранешниот градоначалник на Охрид Александар Петревски

Поранешниот градоначалник на Охрид, Александар Петрески неофицијално синоќа заедно со уште неколку негови соработници бил уапсен

прочитај повеќе

Сојуз на глуви:Група членови се насилни,деструктивни и вршат раздор меѓу глувите

Сојузот на глуви и наглуви на РМ реагира и ја демантира вчерашната изјава на членови од Здружението на глуви на град Скопје, кои тврдат дека претседателот на Сојузот Васко Марков со притисоци, закани и расправии се обидува да ги добие и овие избори кои ќе се одржат на 21 ноември, во петок во Охрид, со што ќе си обезбеди уште еден мандат како претседател на Сојузот

прочитај повеќе

Конвенцијата за правата на децата, 25 години потоа

Поголема иновативност за да не се случи децата да го пропуштат напредокот во сферата на правата на децата кој е постигнат во текот на последните две и пол децении, побараа претставниците на УНИЦЕФ и партнерите

прочитај повеќе

Груевски: Идејата е оној кој земал диплома без знаење да седне и научи

- Размислувањата што ги сподели Владата со јавноста во правец на подобрување на знаењето и квалитетот во високото образование се мотивирани за да се помогне на студентите, младите да добијат диплома со знаење кое што ќе им помогне во животот понатаму, изјави Премиерот

прочитај повеќе

Жерновски: Уставен не успеа да избега од канџите на политиката

Градоначалникот на Центар вели не е изненаден, но е крајно разочаран од вчерашната одлука на Уставен без образложение во последен момент да ја повлече од дневен ред расправата за иницијативата за оценување на уставноста и законитоста за контроверзниот ДУП на Водно

прочитај повеќе

Активистите му доловија на Зврлевски како изгледа хулигански напад

Со илустративно кршење на стакла, чаши и прозори преку аудио звуци, денеска пред Јавното обвинителство активистите за човекови права ја доловија атмосферата што се случи пред неколку недели во кафулето „Дамар“, кога дваесетина хулигани го демолираа кафулето за време на роденденската прослава на ЛГБТИ заедницата

прочитај повеќе

СДСМ демантира, ВМРО ДПМНЕ игнорира: Имало ли тајни средби Заев-Груевски?

Имало ли тајни средби помеѓу лидерите на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ? Од СДСМ демантираат, од ВМРО-ДПМНЕ го игнорираат прашањето, кое е во фокусот на темата „Бомбата на Заев“, анализира „Дојче Веле“

прочитај повеќе

ЕЛИАМЕП: Предлогот на Нимиц за „Горна …“ е добар, логичен и ја задоволува Грција

Генералниот директор на грчката тинк-тенк организација за надворешна политика ЕЛИАМЕП, Танос Докос го оценува наводниот предлог-пакет за името – „Горна Македонија“, како добра основа на грчката страна за напредок и за развивање на преговорите кон компромисно решение

прочитај повеќе

Спасовски: Ќе покажеме дека Македонија има шанси

Силната партизација на државата над сите регулаторни тела не создадоа можност и покрај тоа што со измени во Изборниот законик можеше да се реагира. Се што доаѓа од опозицијата е одбиено, рече на трибината во Кичево генералниот секретар на СДСМ Оливер Спасовски

прочитај повеќе

НМХТ: Груевски и Јанкулоска јавно да ги осудат нападите врз ЛГБТИ заедницата

Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ), под мотото „Правда за сите. Различни. Еднакви. Слободни“, денеска во 12 часот ќе организира 15-минутен мирен протест пред просториите на Јавното обвинителство во Скопје

прочитај повеќе

Велија Рамковски одби спогодба со Владата

Европскиот суд за човекови права во Стразбур ја прифатил апликацијата на Велија Рамковски и неговата ќерка Емел Рамковски, кои се жалеа на должината на притворот, на необразложените решенија и нарушената пресумпција на невисност, по што Владата му понудила спогодба, но тој ја одбил, дознава БИРН

прочитај повеќе

Со притисоци и закани се бира нов претседател на Сојузот на глуви

Од Здружението на глуви и наглуви на град Скопје тврдат дека претседателот на Сојузот на глуви Васко Марков со притисоци, закани и расправии се обидува да ги добие и овие избори кои ќе се одржат на 21 ноември, во петок во Охрид, со што ќе си обезбеди уште еден мандат како претседател на Сојузот

прочитај повеќе

Кирацовски: Власта да не полни буџетски дупки преку хонорарците

СДСМ најостро се спротивставува на донесениот закон со којшто фирмите и граѓаните од 2015-та година се изложени на нови трошоци поради новите издатоци при договорите за дело и авторските договори

прочитај повеќе

Писмо на „Студентски пленум“ до министерот Адеми: Сега имате адреса!

„Вашата изјава дека сте достапен за разговор со студентите е проблематична, сметаме дека доколку навистина сакавте да ни излезете во пресрет, ќе не повикавте во министерството на разговор на вчерашниот марш“, порачуваат меѓу другото студентите

прочитај повеќе