Од:

Македонец на „Кошево“: Валентин Илиевски нов претседател на ФК Сараево

Фото: fksarajevo.ba

Бизнисменот Валентин Илиевски е именуван за нов претседател на фудбалскиот клуб Сараево. Тој, речиси, едногласно го доби мандатот од делегатите на вонредното Собрание да биде на чело на тимот од „Асим Ферхатовиќ-Хасе“ или попознат како стадион „Кошево“. Според медиумите во БиХ, Илиевски иако не важеше за фаворит за функцијата, сепак, ја освои довербата кај присутните, но и кај навивачите на екипата во „бордо-бела“ комбинација.

„Чест е да се биде претседател на Собрание на еден познат фудбалски клуб што е регионално препознатлив и клуб што своето име го градеше низ традиција долга седумдесет години. Сакам со својата работа и ангажман, заедно со сите вљубеници во ФК Сараево, но и на фудбалот воопшто, да придонесам за поуспешни резултати на клубот на сите полиња. Благодарност до делегатите за искажаната доверба“, рече Илиевски по изборот кој на функцијата го наследува Едис Кустурица.

Фото: fksarajevo.ba

Валентин Илиевски е роден во Куманово во 1968 година. Со академско образование се стекнал на машинскиот факултет во Германија. Генерален директор е на „Месер БХ Гас“, живее и работи во Германија со привремена адреса во БиХ.

Во својата богата кариера стекнал многубројни менаџерски искуства со ангажмани во познати компании како „Спенглер“, „Волтер“, „Киблер“ и многу други, пишува весникот „Дневни аваз“. Од октомври во 2008 година е на чело на „Месер БХ Гас“ и „Месер Сараево Плин“.

Фото: fksarajevo.ba

Навивачите од Илиевски очекуваат да го врати Сараево на шампионските патеки. Прв човек на клубот е малезискиот бизнисмен и инвеститор, Винсент Тан, кој е сопственик и на англиски Кардиф сити, белгиски Кортријк и Лос Анџелес во САД.