Од:

Скијање: Слаломот во Аспен за Мирер, светскиот Куп за Хиршер

Со машкиот слалом во Аспен заврши сезоната во Светскиот куп во алпско скијање. Победата во американскиот зимски центар ја однесе Швеѓанецот Андре Мирер со вкупно време од 1:27,97 минути. Второто место го освои Феликс Нојројтер од Германија (1:28,11 минути) кој беше побрз за само една стотинка од Австриецот Михаел Мат (1:28.12 минути).

Севкупен победник во Светскиот куп во машка конкуренција е Марсел Хиршер кој ги понесе малите кристални глобуси во слалом и во велеслалом. Шампион во супервелеслалом е Кјетил Јансруд од Норвешка, титулата во спуст ја освои Италијанецот Петер Фил, а најдобар во алпска комбинација е Французинот Алексис Пинтуро.