Од:

Светско клупско првенство: Атлетико Насионал преку пенали до бронза

Атлетико Насионал го освои третото место на Светското клупско фудбалско првенство во Јапонија. Колумбискиот состав во малото финале го совлада Клуб Америка по подобро изведување на пенали сo 4:3 (мечот во регуларниот дел заврши 2:2).

Јужноамериканскиот претставник стигна до 2:0 со автоголот на Самуди во 6 минута и на Гера во 26 минута по што се чинеше дека ќе борбата за бронзенот медал ќе мине без драма. Но, до одморот мексиканскиот состав намали преку Арохо во 38 минута, а во второто полувреме и израмни со удар од белата точка на Орибе Пералта во 66 минута.

Мечот за светската клупска титула почнува во 11,30 часот по средноевропско време. Во него ќе играат Реал Мадрид и јапонска Кашима антлерс.