Ајакс

Рекорден трансфер на „спарси“: Санчез за 46 милиони евра во Тотенхем

Санчез пристигна во Амстердам во 2016 година од екипата на Атлетико Насионал за сума од пет милиони евра. За холандскиот прволигаш лани одигра 46 меча со ефект од шест гола и две асистенции


Лига Европа: Манчестер јунајтед на тронот

„Црвените ѓаволи“ во финалето во Стокхолм го совладаа Ајакс со 2:0 и обезбеди место во Лигата на шампиони за наредната сезона. Стрелци за премиерлигашот вечерва на „Френдс арена“ беа Погба во 18 минута и Хенрик Мкитарјан во 48Финале во Лига Европа: Ајаксовите „клинци“ контра ѕвездите на Јунајтед

Мечот за титулата во вториот УЕФА ранг е вечерва од 20,45 часот на „Френдс арена“ во Стокхолм. Дуелот меѓу холандскиот и англискиот гигант во сенка на немилиот настан во понеделникот во Манчестер каде загинаа над 20 лица, а над 60 се повредени кога бомбаш-самоубиец се разнесе по концертот на Аријана Гранде


„Јохан Кројф“ во транс: Ајакс го прегази Лион во Лига Европа (Видео)

Двоен стрелец за холандската екипа беше репрезентативецот на Буркина Фасо, Бертран Траоре кој меѓу „копјаниците“ од Амстердам настапува како позајмен играч од Челзи, во листата на стрелци се додадоа уште Долберг и Јунес. Почесниот за Олимпик го постигна Валбуена. Селта против Манчестер Ј., утревечер од 20.45 ч., во второто полуфинале


„Амстердам арена“ е минато: Ајакс во иднина на „Јохан Кројф арена“

Клубот го менува името на стадионот во чест на легендарниот холандски фудбалер кој за време на играчката кариера трипати освојуваше „Златна топка“, а како тренер ја предводеше Барселона со титула во Купот на европски шампиони