Александар Вучиќ

Случај „дрон“: Морина поднесе жалба и барање за азил во Хрватска

Ова го потврди неговиот адвокат Дарко Бутиган бидејќи, како што вели, „неговиот клиент стравува дека би имал фер судење во Белград“. Српските власти распишаа меѓународна потерница за 35 годишниот Албанец од Кукс кој се сомничи дека го управувал дронот што предизвика на фудбалскиот натпревар меѓу репрезентациите на Србија и на Албанија, во октомври во 2014 година, во квалификациите за ЕП 2016Српско-руски шпионски игри за “македонско сценарио”- Kој сака криза?

Како пратеникот Иван Стоилковиќ, српскиот новинар и пратеник Мирослав Лазански и српскиот разузнавач Горан Живаљевиќ спроведувале медиумска пропагандна кампања за влијание врз кризатаИталијански шарм за балканско реобединување

Доказ дека овој прв обид на Могерини почна да дава и резултати се смирувачките тонови кои дојдоа од премиерот на Србија и македонскиот мандатар по изјавата на Заев за националистичко лидерство во Белград.


Вучиќ го оправдува српскиот разузнавач за настаните во Собранието

„Негова работа е да известува од земјата“, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ во врска со присуството на претставник на српската разузнавачка служба БИА во насилните напади…