Англија


Квалификации за СП 2018: Германија и Англија како казнени експедиции

Германската репрезентација е со максимален ефект по првата половина од квалификациите по убедливиот триумф над Азербејџан во Баку со 4:1, англиската, пак, со 2:0 на „Вембли“ ја порази Литванија. Црногорците загубија во Подгорица од Полска, Шкотска ги совлада Словенците на Среќко Катанец
Проштален меч: Подолски против Англија се збогува со Германија

Напаѓачот на Галатасарај утревечер ќе има чест да биде и предводник на „панцерите“ во Дортмунд. За германската репрезентацијата дебитира во 2004 година и од тогаш постигна 48 гола во 130 натпревари
Суспензија за користење лакт: Ибрахимовиќ на „ладење“ на три меча

Фудбалската асоцијација на Англија го казни напаѓачот на Манчестер јунајтед со „ладење“ против Челзи во четврт-финалето во ФА купот и против Мидлсборо и ВБА во Премиерлигата. Швеѓанецот се враќа за Ростов во Лига ЕвропаШокантна вест од Англија: Раниери доби отказ во Лестер

Разделбата на англискиот првак со менаџерот со кој ја освои историската титула во Премиерлигата доаѓа на ден по активниот пораз од Севилја во осминафиналето во ЛШ. Медиумите ја оценија одлуката како „брутална“