Атлетико Мадрид


Фудбал, ЛШ: Јувентус против Реал М. за трофејот во Кардиф

Атлетико вечерва славеше на „Висенте Калдерон“ со 2:1, но „кралскиот“ клуб ќе истрча на „Милениум“ во Кардиф на 3 јуни на мегдан со италијанскиот првак благодарение на убедливиот триумф со 3:0 на првата средбаФудбал, ЛШ: Мадридските клубови во полуфинале, Касаи го поттурна Реал

Баерн славеше во основниот дел од реваншот со 2:1 за продолженија во кои „кралскиот“ клуб постигна три гола и со 4:2 ја доби двочасовната фудбалска претстава на „Бернабеу“. Унгарскиот судија престрого го исклучи Видал во 84 минута и заедно со асистентите не видоа офсајд на Роналдо во 105 минута за израмнување на 2:2. Атлетико го елиминира Лестер


Фудбал: Торес излезе од болница, но ја пропушта Валенсија

Напаѓачот на Атлетико М. имаше стравичен пад во мечот со Депортиво ла Коруња во четвртокот. По воздушен дуел со домашниот фудбалер Алекс Бергантинос, Торес удри со глава на тревникот и првичниот впечаток беше лош, но опоравувањето беше побрзо од очекуваното


Стравична глетка на „Риазор“: Фернандо Торес падна во несвест (Видео)

По првичната интервенција на медицинскиот персонал и стабилизирање на состојбата, напаѓачот на мадриѓани беше изнесен на носилки и веднаш превезен во болница на натамошни прегледи. Раководството на Атлетико објави дека фудбалерот дошол при свест и почнал да говори, но дека ноќта ќе ја мине во болнички надзор


Трансфер од 100 милиони евра: Гризман на лето во Манчестер јунајтед

Францускиот фудбалер Антоан Гризман (25), како што известуваат дел од светските медиуми, се договорил за трансфер од шпански Атлетико Мадрид во Манчестер јунајтед. Трансферот, доколку…


Шпански куп: Барселона со една нога во финале

Каталонците го поразија Атлетико во Мадрид и по седум дена на нивниот „Камп Ноу“ им преостанува само да се потврдат за мечот за титулата. Во второто полуфинале играат Селта и Алавес