Барселона

Шпанската лига со вето: Одбиени 222 милиона евра за Нејмар

Реакцијата од Ла Лига е без легална основа за спречување на трансферот бидејќи е исполнет услов од договорот, но, сепак, се решија да стават вето и најавија жалба до УЕФА за прекршување на финансискиот фер-плеј од францускиот клуб


Радио „Монте Карло“ објави: Нејмар му рече „Да“ на ПСЖ

Нејмар во Париз се чека за потпис на договор до 2022 година вреден 150 милиони евра или 30 милиони по сезона. Со тоа, Бразилецот ќе стане најскап играч во историјата на фудбалот и „дебело“ ќе го надмине Пол Погба кој минатото лето се пресели од Јувентус во Манчестер јунајтед за 105 милиони евраПадна договор: Меси во Барса до 2021 година за неделни 570.000 евра

Каталонците ја објавија и висината на откупната клаузула за аргентинскиот фудбалски волшебник. Па, ако некој изрази желба да им го украде пред истек на договорот, ќе мора да изрази и подготвеност да плати 300 милиони евра


Кошаркарите на Барселона со нов тренер: Сито Алонсо наместо Барцокас

Тој потпиша договор на две години со можност за продолжување на престојот во клубот за 12 месеца. Каталонците под водство на Гркот имаа очајна сезона – беа елиминирани од Валенсија во четврт-финалето од плеј-офот во домашното првенство, а во Евролигата завршија на 11. место


Ракомет: Лазаров и Ристовски без медал во Келн, бронзата за Веспрем

Унгарскиот тим ја совлада Барселона со 34:30 во натпревар за третото место на Фајналфор турнирот во Лигата на шампиони. Капитенот на репрезентацијата на Македонија со три гола во утешното финале на „Ланксес арена“


Штербик: Одиме да се одмориме, утре нè чека ново финале

Шпанскиот репрезентативец, преведено со ракометен речник, ги „спушти ролетните“ за својот поранешен клуб и со своите интервенции беше двигател на „црвено-црните“ во полуфиналето на Фајналфор турнирот во Лигата на шампиони во КелнРакомет: Барса со Лазаров и Ристовски пристигна во Келн (Видео)

Експедицијата на шпанскиот и европски гигант заедно со Кире Лазаров и Борко Ристовски, како дел од неа, вечерва се чекираше од пред хотелот „Радисон“ во кој ќе бидат сместени и останатите три екипи – Вардар, Веспрем и ПСЖ


Фудбал: Куп трофеи за утеха на Барселона, Борусија Д., ПСЖ и Арсенал

Каталонците по 29 пат го освоија „Копа Дел Реј“ по победата над Алавес со 3:1, „милионерите“ го совладаа Ајнтрахт со 2:1 во финалето на германскиот куп, ПСЖ со автогол во 91 минута го порази Анжер и го подигна 11 куп трофеј во Франција, рекорден 13 трофеј во ФА Купот за „топчиите“ кои на „Вембли“ беа подобри од Челзи со 2:1