БесаНишто ново од денешната расправа во Собрание, новиот спикер ќе почека

Актуелниот претседавач со конститутивната седница, кој сега веќе е поранешен собраниски спикер, Трајко Вељаноски ја прекина седницата која ќе продолжи утре во 11 часот. Откако…


Шилегов: Новото мнозинство е согласно за демонтажа на режимот

Единствена и унитарна Македонија е граѓанскиот договор за промени, преточен во 67 пратенички мандати од сите партии освен ДПМНЕ, изјави денеска од собранискиот прес-центар, пратеникот…
Касами: Хан и европратениците бараат што побрзо Собрание и Влада

Според лидерот на БЕСА Хан порачал дека политичките лидери имаат огромна одговорност за враќање на земјата кон евроатлантскиот пат, да ги стават интересите на државата пред партиските и дека тие ја подржуваат Македонија за излез од кризата
Беса: Ќе се редефинира судството, слуга на владеачките партии

Според движењето Беса, одлуката на Кривичниот суд да прераспредели десетина судии кои работеа на кривична материја во одделението за прекршоци претставува скандалозна интервенција на владејачките…