Бугарија


На затворена седница ќе се разгледува договорот со Бугарија

Членовите на собраниската Комисија за надворешна политика денеска во 10 часот, на затворена седница за јавноста, ќе го разгледуваат нацрт-договорот за добрососедство со  Бугарија. На седницата,…


Захариева: Бугарија го признава македонскиот јазик

Екатерина Захариева, бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи, во интервју на националната телевизија „БТВ“, изјави дека Бугарија со признавањето на македонската држава, го признава…


ВМРО-ДПМНЕ: Заев отворено да каже што договорил во Софија

Зоран Заев станува сериозен ризик по македонските национални интереси и најомилената фигура меѓу сите националисти кои се натпреваруваат во анти-македонските ставови, наведува ВМРО-ДПМНЕ во денешното…Односите меѓу Македонија и Бугарија биле заладени од политички причини

Односите меѓу Бугарија и Македонија биле заладени, исклучиво од политички причини, рече  премиерот Зоран Заев по завршувањето на денешните средби со бугарските колеги. На прашање…