Доминик Тим

Ролан Гарос: Тим го збриша Томиќ, Димитров се загреваше со Робер

Австриецот го порази Бернард Томиќ со убедливи 6:4, 6:0, 6:2, Бугаринот подобар од Стефан Робер со 6:2, 6:3, 6:4 што е негова прва победа во гренслемот во Париз по пауза од четири години. Тесни победи на Кузнесова и В. Вилијамс


Тениски Мастерс во Рим: Доминик Тим преку Надал до полуфинале

Австриецот до вториот триумф (6:4, 6:3) во шестото соочување со Шпанецот стигна за час и 51 минута и во полуфиналето го чека подобриот од мечот меѓу Ѓоковиќ и Дел Потро. Првата двојка што ќе игра за меч за титула во Вечниот град ја формираа Американецот Џон Изнер и Германецот Александар ЗверевАТП тенис: Доминик Тим со титулата во Рио, Џек Сок во Делреј Бич

Австриецот во финалето на бразилскиот опен го совлада Пабло Карено Буста со 7:5, 6:4 за осма турнирска победа во кариерата, шеста на земјена подлога. Милош Раониќ го предаде мечот за титулата на Флорида