Доналд Трамп

Тежок пораз за Трамп: Повлечен законот за здравствено осигурување

Американскиот претседател, Доналд Трамп, доживеа тежок политички пораз бидејќи мораше од републиканците да бара да го повлечат нацрт законот за реформи во здравствениот систем поради…
Милијардерот Вилбур Рос избран за министер за трговија во САД

Американскиот Сенат го утврди милијардерот инвеститор Вилбур Рос за министер за трговија, пренесоа светските агенции. Кандидатурата на Рос Горниот дом на американскиот Конгрес ја одобри…


Годишната вечера на дописниците од Белата куќа годинава без Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека нема да присуствува на традиционалната годишна вечера со здружението на дописници на Белата куќа на која освен новинарите присуствуваат…


Трамп најави најголема модернизација на војската

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека ќе побара значајно зголемување на буџетот за „една од најголемите модернизации во историјата“. Тој во говорот на Конференцијата на…