донации

Четири федерации добија 240.000 евра од Игрите на среќа

Агенцијата за млади и спорт (АМС) насочи 5,2 милиони денари за ракометарите, по 4 милиони за фудбалерите и за кошаркарите и 1,5 денари за каратистите како поддршка на нивните настапи на меѓународната сцена, но и за организација на меѓународни натпреварувања чиј домаќин е Македонија


СЈО ги истражува медиумските донации: Чиста сметка, долга љубов

Веќе неколку изборни циклуси медиумите се јавуваат како најголеми донатори на владејачката партија, која до изборите во 2014 беше неприкосновена. Нелојалната конкуренција во предизборното рекламирање се смени со Договорот од Пржино и оттогаш медиумите не смеат да бидат донатори на партиите.Донаторите на ВМРО-ДПМНЕ протестираат во Охрид додека СЈО ги испрашува

Стотина членови на ВМРО-ДПМНЕ излегоа на протест пред полициската станица во Охрид со цел да го искажат револтот што биле повикани на разговор од Специјалното јавно обвинителство


ВИДЕО: Наместо државата, граѓаните „за“ сиромашните

НОВА ја објави сторијата за сиромашното семејство Трајковски од скопски Петровец, а граѓаните масовно се организираа и донираа се што им е потребно. Во нивниот дом светна и струјата. Но, институциите и овојпат потфрлија


Хумани луѓе од цел свет во помош на самохраната мајка

Откако НОВА ја објави приказната за Росана Стојановиќ, дваесет и петгодишна самохрана мајка на две деца која е во седмиот месец од бременоста, помош почна да пристигнува од сите страни


Дали Мајка Тереза навистина била светица

Активистите Ирена Цветковиќ и Петрит Сарачини за и против: Која била навистина Мајка Тереза, за нејзините дела, за сите контраверзи околу финансиската нетранспарентност на донациите кои ги добивала, дали била финансирана од диктатори и дали пружала медицинска нега или го величела страдањето


Саити: Парите ќе се делат по проценка на штетите

Парите што до сега се собрани во Црвен Крст, (650 илјади евра на двете сметки) стојат на страна и никој не смее да ги чепне без одлука на извршен одбор и без критериуми за поделба, информираше генералниот секретар на Црвениот крст, Саит СаитиКаде се може да се донира помош за настраданите во поплавите

За поддршка и помош на настраданите од поплавите, граѓаните неформално се организираат да придонесат кон санирање на штетата и дистрибуција на основни продукти за живот како храна, вода и лекови