Фајналфор

Нема трета среќа за Македонија: Европската одбојкарска лига за Украина

Шампионскиот пехар до наредното издание на натпреварувањето ќе престојува во Киев по триумфот на Украинците над „црвено-жолтите“ со 3:1 (по сетови: 25:15, 25:22, 24:26, 25:13) во финалето на Фајналфор турнирот во Гентофте, Данска. Третото место Шведска по триумфот над домашната селекција со 3:1 (по сетови: 25:23, 16:25, 25:19, 25:21)


Одбојкарска Лига Европа: Македонија на Фајналфор во Данска

„Црвено-црните“, пред малку во Тирана, ја поразија Шведска со максимални 3:0 (по сетови: 25:16, 25:22, 32:30) и уште во воведното коло на вториот турнир во групата А се потврдија како учесници на завршниот турнир во натпреварувањето


Ѓорѓиев: Трите победи во Скопје не смеат да нè опуштат во Тирана

Капитенот порачува дека е потребна смиреност, задржување на истиот пристап, наметнување и негување на сопствениот стил на игра и ментална надградба за Фајналфорот во Гентофте, Данска. На вториот турнир во групата А, селекторот Балтиќ ќе може да смета и на Ѓоко ЈосифовСтрелите на Циндриќ и Чупиќ за покорување на ракометна Европа (Видео)

Хрватските репрезентативци ги зададоа решавачките удар за Барселона во полуфиналето и за ПСЖ во финалето на Фајналфор турнирот во Лигата на шампиони и за враќање на Вардар во Скопје со трофеј од Келн


Гол на Чупиќ за пукотници во Скопје: Вардар ја освои ракометната ЛШ

„Црвено-црните“ по голема борба во финалето во Келн го совладаа ПСЖ со 24:23 за најголемиот успех во клупската историја и воопшто на македонскиот машки ракомет. Победоносниот гол беше дел на Иван Чупиќ на три секунди до крајот


Ракомет: Лазаров и Ристовски без медал во Келн, бронзата за Веспрем

Унгарскиот тим ја совлада Барселона со 34:30 во натпревар за третото место на Фајналфор турнирот во Лигата на шампиони. Капитенот на репрезентацијата на Македонија со три гола во утешното финале на „Ланксес арена“Ракомет: Барса со Лазаров и Ристовски пристигна во Келн (Видео)

Експедицијата на шпанскиот и европски гигант заедно со Кире Лазаров и Борко Ристовски, како дел од неа, вечерва се чекираше од пред хотелот „Радисон“ во кој ќе бидат сместени и останатите три екипи – Вардар, Веспрем и ПСЖ


Евролига: Премиерна титула за Фенербахче, трета за Перо Антиќ

Tимот од Истанбул го порази Олимпијакос со 80:64 (по четвртини: 26:18, 13:16, 21:14, 20:16) во финалето на Фајналфор турнирот и стана прв турски претставник што успеал до тронот по ланскиот пораз од ЦСКА Москва по продолженија. Македонскиот интернационалец вгради четири коша во победата на „жолто-сините“