ФИФА

ФИФА листа: Бразил лидер, Македонија во јуни ќе биде 136.

Националниот тим со пад за три места во однос на мајското рангирање. Шанса за подобрување на позицијата се претстојните дуели со Турција и Шпанија во Скопје. На врвот на листата без промени, Полска се израмни со „црвената фурија“ на десеттото место
Предлог за СП 2026: Европа со 16 тима, плус места и за Африка и Азија

Конечната одлука ќе биде донесена на Конгресот во Бахреин во мај оваа година. Африканците би имале 9 места, Азијците осум, по шест од зоните КОНКАКАФ и КОНМЕБОЛ и едно за Океанија. За последните две места би разигрувале шест тима на турнир во организација на домаќинот на мундијалот
Роналдо најдобар и според ФИФА, Барселона го бојкотира изборот (ВИДЕО)

Португалецот ги обедини двете најпрестижни награди за играч на планетата за 2016 година. По онаа на „Франс фудбал“ ја понесе и на Светската фудбалска асоцијација. Каталонците забранија присуство на свои претставници во Цирих


Хрватска дизајнерка го осмисли пехарот за играч на годината на ФИФА

Изгледот на трофејот е дело на Ана Барбиќ Катичиќ. тежок е 6,4 килограми, изработен е од компанијата „Адон Продакшн“ крај Цирих и за првпат ќе биде доделен на свечената церемонија во понеделник во ШвајцаријаВокри: УЕФА и ФИФА би можеле да го преиспитаат членството на Косово

Претседателот на косовскиот фудбалски сојуз, како причина за таквото тврдење, го наведе одложување на изградба на стадион во Приштина. Притоа нагласи дека тоа не е притисок врз властите во земјата туку чиста реалност