финале

Комплетирана сензацијата на Ролан Гарос: Остапенко шампионка во Париз

Првата Летонка со гренслем титула во финалето славеше над Симона Халеп со 4:6, 6:4, 6:3 и по нешто повеќе од два часа игра пред распродадените трибини на „Филип Шатрие“ ја наследи Гарбине Мугуруза на тронотРолан Гарос: Надал ќе брка десетта титула во десетто финале во Париз

Деветкратниот победник на Отвореното тениско првенство на Франција во полуфиналето го порази Доминик Тим со 6:3, 6:4, 6:0 и во недела ќе игра против Стен Вавринка за детронизирање на Новак Ѓоковиќ. Во женското финале утре ќе играат Романката Симона Халеп и Летонката Јелена Остапенко


Гол на Чупиќ за пукотници во Скопје: Вардар ја освои ракометната ЛШ

„Црвено-црните“ по голема борба во финалето во Келн го совладаа ПСЖ со 24:23 за најголемиот успех во клупската историја и воопшто на македонскиот машки ракомет. Победоносниот гол беше дел на Иван Чупиќ на три секунди до крајотШтербик: Одиме да се одмориме, утре нè чека ново финале

Шпанскиот репрезентативец, преведено со ракометен речник, ги „спушти ролетните“ за својот поранешен клуб и со своите интервенции беше двигател на „црвено-црните“ во полуфиналето на Фајналфор турнирот во Лигата на шампиони во Келн


Лига на шампиони: Реал М. и Јувентус во поход на фудбалскиот Олимп

Финалето меѓу бранителот на трофејот од Шпанија и италијанскиот првак кого го нарекуваат „дежурен губитник“ поради четирите порази во мечевите за титулата е вечерва (20,45 ч.) на стадионот „Милениум“ во КардифФудбал, ЛШ: Реал и Јувентус во прво финале под затворен кров

Одлуката ја донесе Фудбалската асоцијација на Велс (ФАВ) од сигурносни причини и во координација со безбедносните власти по самоубиствениот бомбашки напад во понеделникот во Манчестер пришто загинаа 22 лица


Лига Европа: Манчестер јунајтед на тронот

„Црвените ѓаволи“ во финалето во Стокхолм го совладаа Ајакс со 2:0 и обезбеди место во Лигата на шампиони за наредната сезона. Стрелци за премиерлигашот вечерва на „Френдс арена“ беа Погба во 18 минута и Хенрик Мкитарјан во 48