Франција

Трамп со Макрон: Има шанса за Парискиот договор за климатски промени

Претседателот Доналд Трамп на заедничката прес конференција во Париз со неговиот домаќин, францускиот претседател Емануел Макрон, навести дека постои шанса „нешто“ да се постигне во…Желба на „Паркот на принцевите“: ПСЖ со 135 милиони евра по Мбапе

Напаѓачот има одлична сезона зад себе во дресот на Монако и со прикажаните партии го привлече вниманието на голем број фудбалски клубови на стариот континент, но само мал дел од нив може да си дозволат таков луксуз, а „светците“, без сомнение, се меѓу таквите. Интерес за него има и Реал Мадрид, Арсенал и неколку други гиганти во европскиот фудбал


Формирана е новата француска влада

Францускиот претседател Емануел Mакрон го обелодени составот на неговата нова Влада на премиерот Едуард Филип, во која се задржани политичата рамнотежа и паритетот со вклучување…


Партијата на Макрон води на парламентарните избори во Франција

Партијата Република во движење на францускиот претседател Емануел Макрон освои најмногу гласови во првиот круг на парламентарните избори, ги пренесува париски „Монд“ првичните резултати по…„Триколорите“, конечно, пробија малер: Жиру за прв хет-трик во 21 век

Тоа му појде од нога на напаѓачот на Арсенал во убедливата победа на Франција против Парагвај со 5:0 во пријателски натпревар одигран во Рен. Уго Лори, пак, го забележа 88 настап за репрезентацијата и го надмина досегашниот рекордер меѓу стативите, Фабијан БартезМакрон ја менува праксата на Саркози и Оланд: Со новинари на дистанца

Ова го најави Бенжамен Гриво, портпарол на партијата „Република во движење“ од која доаѓа новиот францускиот претседател и додаде дека во иднина нема да коментира актуелни дневни вести или да реагира во форма на кратки изјави