Франција
Француски снајперист случајно испука куршум за време на говор на Оланд

Снајперист на француската полиција случајно испукал еден куршум и ранил две лица додека францускиот претседател Франсоа Оланд, свечено отворал железничка пруга во западна Франција, објавија…


Саркози се соочува со судење за злоупотреба на пари во изборна кампања

Судија во Франција издаде наредба да му се суди на поранешниот претседател Никола Саркози за нелегално финансирање на изборна кампања. Саркози се соочува со обвинение…


Дејвис куп: Австралија и Франција во четврт-финале

Австралијците и Французите имаат недостижни 3:0 против Чешка, односно, Јапонија. САД поведе со 2:0 против Швајцарија која во Бирмингам, Алабама отпатува без Федерер и Вавринка, Канада и В. Британија на 1:1 по првите мечеви во сингл