фудбал

Семејството Дела Вале објави: Фиорентина на продажба

Трговците со кожна галантерија и чевли одлучија да се повлечат поради незадоволство на навивачите. Клубот го презедоа во 2002 година како четвртолигаш, под банкрот и без можност за користење на името, но набрзо успеаја да го заменат привременото име Фиренца Виола со традиционалното


Предградието на Мадрид на нозе: Хетафе се врати во Примера

Поставената мисија за сезоната 2016/17 беше заокружена по триумфот (3:1) на домашен терен над Тенерифе во реванш баражот за пополнување на елитното шпанско фудбалско друштво чиј дел во сезоната 2017/18 ќе бидат и Леванте и Хирона. Во Сегунда се селат Спортинг Хихон, Осасуна и Гранада


Албански фудбал: Одземена титулата на Скендербег поради местење

Ова доаѓа по одлуката на Етичкиот комитет при Фудбалската федерација на Албанија што е образложена со „влијание на резултати што е во спротивност на спортската етика“. Клубот од Корча е казнет и со 14,800 евра и со минус 12 бода за сезоната 2016/17, а лани од УЕФА доби и едногодишна забрана за настап во европските фудбалски купови


Куп на конфедерации: Елиминација на Русија, нов рекорд на Роналдо

Мексико ја совлада „зборнаја“ со 2:1 во директниот дуел за второто место во групата А, Португалија, пак, убедлива против Нов Зеланд со 4:0. Меѓу стрелците и Роналдо кој погоди по 60 пат во меѓународна средба од натпреварувачки карактер во репрезентативниот дрес


Фудбал: Олиќ објави крај на играчката кариера и почеток на тренерска

За репрезентацијата на Хрватска дебитира во 2002 година, а се повлече во март во 2016 година. За тоа време одигра 104 средби и постигна 20 гола. Смени неколку клупски средини во кои прослави вкупно 13 трофеи


Милевски по ЕП 2017: Горд што имав прилика да работам со овие момчиња

Македонија го заврши учество во Полска со реми и два пораза. Освоен е еден бод, постигнати четири гола и примени 11. Половина од реализациите ja потпиша Енис Барди, другата половина ја поделија Никола Ѓорѓев и Кире Маркоски. Играчкиот впечаток е во рамки на очекувањата, на моменти и над нив, резултатски е неважен бидејќи на Европското првенство се замина без никаков притисок и императив и со единствена намера да се биде и фактор, а не само да се одигра колку што ќе дозволи противникот


Тренерска смена: Пелегрино е нов менаџер на Саутемптон

Аргентинецот потпиша договор со „светците“ за наредните три години и на „Сент Мери“ доаѓа како наследник на Клод Пуел кој е принуден да бара нова средина иако го предводеше тимот до финале во Лига купот


Младинско ЕП во фудбал: Македонија ја елиминира Португалија

Во последниот настап во групата Б, „црвено-жолтите“ загубија од Португалија со 2:4 и со два пораза и реми го завршија настапот во Полска. Шпанија ја совлада Србија со 1:0 за потврда на првото место на табелата


Желба на „Паркот на принцевите“: ПСЖ со 135 милиони евра по Мбапе

Напаѓачот има одлична сезона зад себе во дресот на Монако и со прикажаните партии го привлече вниманието на голем број фудбалски клубови на стариот континент, но само мал дел од нив може да си дозволат таков луксуз, а „светците“, без сомнение, се меѓу таквите. Интерес за него има и Реал Мадрид, Арсенал и неколку други гиганти во европскиот фудбал


Од Рим во градот на Битлси: Мохамед Салах потпиша за Ливерпул

Египетскиот репрезентативец ја напушти Рома, ги мина лекарските прегледи и потпиша петгодишен договор со тимот од „Енфилд роуд“ за сума од 45 милиони евра, колку што добиja римјаните како отштета, кои го прават најскапо засилување на „црвените“