интервју


СДСМ: Иванов и Груевски немаат право да предизвикуваат дестабилизација

Во соопштението на партијата се вели дека на државата и на граѓаните им е потребна итна стабилизација по кредибилните избори и формирањето на парламентарно мнозинство на демократски начин.


Груевски за ХРТ: Платформата е уцена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за Хрватската радиотелевизија вели дека со прифаќање на платформата на албанските партии во земјата на некој начин е извршен државен ударФOОМ: Груевски е опседнат со теории за заговoр

Во интервју за НОВА, директорката на Фондацијата Отворено општество, Фани Каранфилова Пановска одговара на критиките кои поранешниот премиер Никола Груевски ги упати последователно во две големи интервјуа на сметка на оваа институцијаЗаев: Не кантонизација, туку конфискација на украденото

Федерализацијата е само во главата на Груевски. Кантонизацијата која што ја споменува не знам од каде му паднала на памет. Веројатно мисли на конфискацијата што ќе ја има после овој грабеж што се случи, вели лидерот на СДСМ Зоран Заев во неделното интервју на Радио Слободна Европа


(ВИДЕО) Хан за НОВА: Новата влада ќе мора да соработува со СЈО

Хан: По изборите брзо треба да се формира нова влада која ќе ги примени Пржино и Итните реформски приоритети. Дел од тоа е длабока и комплетна истрага и решение на скандалот со прислушувањето.


Спасов излезе на одбрано интервју, многу прашања останаа без одговор

Невин сум, не нападнаа, вака дополнителниот  заменик министер Диме Спасов се бранеше по инцидентот од минатиот викенд во којшто полицијата тврди дека предизвикал полесни сообраќајни…