Избори 2016ВМРО-ДПМНЕ потрошила 740.000, СДСМ 490.000 евра за медиумска кампања

Партиите за време на изборната кампања потрошиле 1,5 милион евра за рекламирање во телевизиите, радијата и весниците. Досега финансиски извештаи до Антикорупциската комисија поднеле 40…


СДСМ победи во Теарце, но мандатите на ВМРО-ДПМНЕ се нечепнати

Од вкупно излезени 402 гласачи (56,30 проценти) од 712, 245 својот глас го дале за коалицијата предводена од СДСМ, 149 за ВМРО-ДПМНЕ, еден глас за ДУИ, еден глас за ДПА и два гласа за ВМРО за Македонија


Средба Заев со новите пратеници: Планот за живот мора да се реализира

Раководството на СДСМ, претседателот Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски денеска се сретна со избраните пратеници на парламентарните…