Јувентус


Лига на шампиони: Реал М. и Јувентус во поход на фудбалскиот Олимп

Финалето меѓу бранителот на трофејот од Шпанија и италијанскиот првак кого го нарекуваат „дежурен губитник“ поради четирите порази во мечевите за титулата е вечерва (20,45 ч.) на стадионот „Милениум“ во Кардиф


Фудбал, ЛШ: Реал и Јувентус во прво финале под затворен кров

Одлуката ја донесе Фудбалската асоцијација на Велс (ФАВ) од сигурносни причини и во координација со безбедносните власти по самоубиствениот бомбашки напад во понеделникот во Манчестер пришто загинаа 22 лица


Јувентус го продолжи договорот со Манџукиќ, го откупи на Квадрадо

Двајцата остануваат во Торино до летото во 2020 година. „Старата дама“ ја продолжи соработката со Хрватот за 12 месеци (актуелната завршуваше во 2019 година), а за услугите на Колумбиецот му плати 20 милиони евра на Челзи


Серија А: Јуве со шесто Скудето во низа, Џенова на Пандев опстана

„Старата дама“ како домаќин го совлада Кротоне со 3:0 за втора титула во сезона по освоената во Купот на Италија, „Бјанконерите“ ќе имаат можност и за трета против Реал Мадрид во финалето на ЛШ на 3 јуни во Кардиф. Тимот на капитенот на репрезентацијата на Македонија останува во елитата по победата над Торино со 2:1


Гризман со прогноза за ЛШ: Финалето за Јуве, „Златна топка“ за Буфон

Францускиот репрезентативец за кого е заинтересирана пола Европа дава предност на италијанскиот првак во мечот за титулата на 3 јуни во Кардиф. Неговиот Атлетико во полуфиналето беше елиминиран од Реал Мадрид


Ита кон тројна круна: Јувентус со трофеј и во Купот на Италија (Видео)

„Бјанконерите“ во финалето на „Олимпико“ го совладаа Лацио со 2:0 со головите на Алвеш во 12 минута и на Бонучи во 24. Покрај титулата во Серија А, тимот на Алегри е пред шанса и за тројна круна


Фудбал, ЛШ: Јувентус вади потврда, Монако по сензација

„Старата дама“ влегува во вечерашниот реванш со предност од 2:0 од првата средба на „Луј Втори“. „Кнезовите“ се свесни дека ќе биде тешко, но силно веруваат дека можат до финалето во Кардиф на 3 јуни.


Фудбал, ЛШ: Игуаин го постави Јувентус на курс кон Кардиф (Видео)

Аргентинецот ги постигна двата гола за „старата дама“ во триумфот со 2:0 против Монако на „Луј Втори“, Бразилецот Дани Алвеш двоен асистент. Реванш полуфиналниот дуел е за шест дена во Торино