Кире Лазаров

Ракомет: Лазаров и Ристовски без медал во Келн, бронзата за Веспрем

Унгарскиот тим ја совлада Барселона со 34:30 во натпревар за третото место на Фајналфор турнирот во Лигата на шампиони. Капитенот на репрезентацијата на Македонија со три гола во утешното финале на „Ланксес арена“

К. Лазаров: Одигравме машки, но нема време за плачење, нè чека Исланд

Револт од, како што вели, нерамномерното судење со Шпанија беше присутен и кај капитенот на Македонија кој против „фуријата“ се промовира и во „мистер цепелин“, начин на кој двапати ја тресеше противничката мрежа


СП во ракомет: Шпанија победи, Македонија не разочара

„Фуријата“ вечерва беше, резултатски, подобра со 29:25 и изби на челната позиција во групата Б, „црвено-жолтите“, играчки, беа достојни и рамноправни и покрај поразот. Ривера најефикасен со 11 гола, Лазаров даде 6 меѓу кои два беа цепелини


К. Лазаров со над 1.000 гола за Македонија на ЕП, СП и во квалификации

Капитенот ја проби четирицифрената граница од пенал во втората минута во мечот со Словенија. Во повеќе од дводецениските настапи за националниот тим има и преку 200 погодоци во пријателски средби


Кире Лазаров за Словенија: Тие се фаворити, ние нема што да загубиме

Македонскиот капитен се врати на првото место на лисата на стрелци на СП во Франција. По два меча има 22 гола или девет повеќе од Уве Геншајмер кој утре со Германија го има вториот настап на турнирот


СП во ракомет: Лазаров најдобар поединец во шесте меча во Франција

Ѕвездата на Барселона и македонски капитен стрелаше со 75 отсто успешност против Тунис. Упати 16 удари, 12 од нив завршија на вистинското место, подели и седум асистенции и беше прогласен за МВП на средбата