кошарка

Кошарка, „Трофеј Македонија“: Одбраната го доби мечот со Португалија

Македонија славеше со 52:47 во првиот меч на турнирот во Скопје, селекторот Давитков изрази задоволство од играта под и околу сопствениот обрач и замерки во фазата на напад и од реализацијата. „Црвено-жолтите“ вечерва (20,30 ч.) против Холандија во второто коло


Не се дава и на 40 години: Џинобили уште една сезона во Сан Антонио

Аргентинскиот кошаркар е дел од „старси“ од 2002 година. Од тогаш освои четири шампионски прстени во НБА лигата и се вбројува меѓу петте најдобри во историјата на франшизата од Тексас во четири статистички категории – одиграни натпревари, асистенции, „украдени“ топки и постигнати кошеви


Кошарка (У20), ЕП – Б дивизија: Тежок пораз на младинците од Грузија

Грузиските надежи подобри од македонските со 78:48 во третото коло во групата Ц во Орадеа, Романија. Утре е слободен ден на шампионатот, нареден ривал на „црвено-жолтите“ е домашната селекција во вторник попладне (17.30 ч.)


Антиќ доби нов соиграч од Ц. звезда: Фенербахче го потврди Гудуриќ

Турскиот клуб не соопшти детаљи за ангажман на младиот српски кошаркар и репрезентативец што, сепак, ги откри Небојша Човиќ, претседател на „црвено-белите“. Според него, белграѓани ќе добијат еден милион евра плус 20 отсто од наредниот трансфер


Кошаркарска ЛШ на ФИБА: Карпош С. против естонски Калев во 1. коло

„Соколите“ се домаќини во првата средба на 19 септември, реваншот е два дена подоцна во Талин. Победникот од двомечот, во второто коло ќе игра со унгарска Алба Фехервар. Последен противник до групната фаза во ЛШ е турски Пинар Каршијака


Кошарка: Небојша Човиќ нов претседател на АБА лига

Именувањето на првиот човек на белградска Црвена звезда на функцијата во регионалното кошаркарско натпреварување се случи на денешното Генерално собрание во Загреб. Новата сезона ќе почне на 30 септември, лигашкиот дел е планиран да заврши на 11 март во 2018 година. Стартот на разигрувањето е зацртан на 17 март, а финалната серија за новиот шампион би требала да заврши до 15 април. Донесена е одлука за формирање и на втора лига и турнири во категоријата У19Амбициозен КК Гостивар: Антиќ мнозински акционер, Србиноски нов тренер

Во концептот на гостиварци, покрај натпреваруварувачкиот аспект како развојна сегашност, важно место зазема и определбата за прераснување во регионален кошаркарски центар и продукција на млади играчи во перспектива


НБА лига: Кари уште пет години во Голден Стејт за 201 милиони долари

Освојувачот на шампионскиот прстен во НБА лигата и извонредниот бек шутер ја обновија соработката пришто управата на „вориорси“ ги понуди највносните услови досега што никако не можеше да бидат одбиени