Квалификации за ЕП 2018

Ракомет: Македонија ремизира во „добиен“ меч за ЕП 2018

Националниот тим, предмалку, во Суми, Украина, одигра 27:27 со домашната селекција. Дејан Манасков не реализира удар за победа во последна секунда. Место на континенталниот собир во Хрватска ќе мора да се брка во недела низ последните 60 минути во квалификациите против Чешка на домашен терен


Ракомет, квалификации за ЕП 2018: Македонија со шести пораз на Исланд

„Црвено-жолтите“ загубија во Рејкјавик од домашната селекција со 30:29. На две кола до крајот сите четири селекции во групата 4 имаат скор од две победи и два пораза. Националниот тим на 14 јуни ќе гостува на Украина во претпоследното коло
Чесите ги дочекаа своите пет минути: Македонија разбиена во Плзен

Домашната селекција триумфира со 35:28 во квалификациите за ЕП 2018. Најефикасен во лошиот настап на националниот тим и овојпат беше Кире Лазаров со 9 гола, Манасков реализира 8. Чехот Хрстка прв стрелец во мечот со 10 гола
Ракометарите се собраа во Скопје: Червар сака да види глад за победи

На првиот тренинг присуствуваа 15 од вкупно 21 играч на списокот. Националниот тим ќе се комплетира утре со доаѓањето на Лазаров, Ристовски, Марковски, Арнаудовскки, Јоновски и Манасков. Дуелот со Украина, воведен во квалификациите за ЕП 2018, е во среда во Скопје