Лига ЕвропаМурињо: Најтешка сезона во мојата тренерска кариера, ми треба одмор

Португалецот најави дека ќе се повлече од фудбалот на одреден период и ќе замине на одмор. Листата со желби за засилувања ја изготвил пред два месеца и ја предал во клубот. Наредната сезона Јунајтед ќе атакува на титула во Премиелигата и во Лигата на шампиони


Лига Европа: Манчестер јунајтед на тронот

„Црвените ѓаволи“ во финалето во Стокхолм го совладаа Ајакс со 2:0 и обезбеди место во Лигата на шампиони за наредната сезона. Стрелци за премиерлигашот вечерва на „Френдс арена“ беа Погба во 18 минута и Хенрик Мкитарјан во 48Финале во Лига Европа: Ајаксовите „клинци“ контра ѕвездите на Јунајтед

Мечот за титулата во вториот УЕФА ранг е вечерва од 20,45 часот на „Френдс арена“ во Стокхолм. Дуелот меѓу холандскиот и англискиот гигант во сенка на немилиот настан во понеделникот во Манчестер каде загинаа над 20 лица, а над 60 се повредени кога бомбаш-самоубиец се разнесе по концертот на Аријана Гранде


Мурињо: Преку Лига Европа да се вратиме во Лига на шампиони

Евентуално освојување на трофејот на 24 мај во Стокхолм против Ајакс, според Португалецот, би било и совршен крај на тековната сезона за „црвените ѓаволи“ со оглед дека се шести на табелата во Премиерлигата на три кола до крајот на првенството


УЕФА: Финалето во ЛШ за Германецот Брих, во ЛЕ за Словенецот Скомина

За титулата во елитното натпреварување во Кардиф на 3 јуни играат Реал Мадрид и Јувентус, девет дена претходно во Стокхолм ќе се пресметаат Манчестер Ј. и Ајакс во вториот европски фудбалски ранг. Победниците од двата меча ќе се судрат на 8 август во Скопје за трофејот во континенталниот Суперкуп


Фудбал, Лига Европа: Рашфорд херој на Манчестер Ј. во Виго

„Црвените ѓаволи“ ја победија Селта со 1:0 во првиот полуфинален меч во Лига Европа за огромен исчекор кон финалето во Стокхолм. Единствениот погодок на „Балаидос“ беше дело на Маркус Рашфорд од слободен удар во 67 минута


„Јохан Кројф“ во транс: Ајакс го прегази Лион во Лига Европа (Видео)

Двоен стрелец за холандската екипа беше репрезентативецот на Буркина Фасо, Бертран Траоре кој меѓу „копјаниците“ од Амстердам настапува како позајмен играч од Челзи, во листата на стрелци се додадоа уште Долберг и Јунес. Почесниот за Олимпик го постигна Валбуена. Селта против Манчестер Ј., утревечер од 20.45 ч., во второто полуфинале