Лига на шампиони

Ждрепка за ЛШ: Риека на Ристовски и Жута по група преку Олимпијакос

Првиот меч е во Пиреја на 16 август, реваншот е закажан за шест дена подоцна на стадионот „Рујевица“. Во истите термини и пресметки меѓу Хапоел Бер Шева и Марибор. Воведните 90 минути од двомечот ќе се одиграат во Израел. Епитетот дерби за Наполи – Ница, односно, Хофенхајм – Ливерпул


Вардарци по Копенхаген: Пораз што боли, примивме евтини голови

„Црвено-црните“ во неверување од расплетот на ситуацијата на „Паркен“ во Копенхаген против истоимениот домаќин во реванш мечот од третото квалификациско коло за ЛШ, но изразуваат и оптимизам дека можат до групната фаза во Лига Европа


За историја ќе мора да се почека: Копенхаген во ЛШ, Вардар во ЛЕ

Данскиот првак успеа да ја анулира негативата од еден гол по првата средба во Скопје и со убедливи 4:1 славеше на својот „Паркен“ стадион во реванш мечот од третото квалификациско коло за елитното натпреварување на УЕФА. Вардарци имаа резултат и играч повеќе на теренот по 71 минута во која исклучен беше Грегуш, но во последните 20. минути примија уште два гола за елиминација


Вардар на гости кај Копенхаген за плеј-оф во ЛШ: Кога ако не сега

„Црвено-црните“ вечерва (20 ч.) на „Паркен“ ќе ги одиграат возвратните 90 минути од двомечот со данскиот првак пришто ќе треба да докажат дека се созреани за предизвик и притисок во натпреварот. Имаат 1:0 од Скопје, резултат што најдобро се негува со избалансирана игра во двата правца наместо со ориентирање кон одбрана на сопствениот гол. Утеха за елиминираниот состав ќе биде трансфер во плеј-офот за УЕФА Европа Лигата. 


Лига на шампиони: Шкотски новинар ќе им суди на Копенхаген и Вардар

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) делегираше судиски колегиум од Островот на чело со Џон Битон од Мадервел чиј работен век е поврзан со новинарството пред да стане дел од секторот за односи со јавност во полицијата во Стратклајд (околина на Глазгов). Моментно работи во секторот за односи со јавност на Универзитетот во Стратклајд. Дуелот меѓу данскиот и македонскиот првак е утревечер (20 ч.) на стадионот „Паркен“


Трансфер пазар: Сити, Челзи, Монако и Рома најактивни ова лето

На „Висенте Калдерон“ во Мадрид и на „Вајт Харт Лејн“ во Лондон досега не пристигна ниту еден нов играч. Но, затоа е како врвулица на „Олимпико“ во Рим, на „Јуве арена“ во Торино, на „Луј Втори“ во Монте Карло и на „Етихад“ во МанчестерФудбал од Вардар до Триглав: Регионот на праг на плеј-оф во ЛШ и ЛЕ

Половина од десетте клуба колку што преостанаа во двете натпреварувања на УЕФА славеа во првите мечеви. Со предност на гости ќе патуваат Вардар, Црвена звезда, Динамо, Марибор, а Осиек се врати со голем триумф од Холандија. Риека и Хајдук ремизираа кај Салцбург, односно, Брондби, додека Шкендија, Партизан и Домжале загубија меѓутоа тетовци и покрај поразот од Тракаи, сепак, со имаат најголеми шанси за пласман во наредната рунда


Квалификации за ЛШ: Ристовски асистент за Риека, Марибор како Вардар

Македонскиот репрезентативец додаде за водство во 30 минута што хрватскиот претставник не успеа да го сочува во продолжение на средбата. Словенечкиот првак, пак, ќе патува на реванш на Исланд со предност од еден гол по победата на домашен терен над Хафнарфјордур со 1:0


Квалификации за ЛШ: Вардар носи 1:0 на „Паркен“ во Копенхаген

Потпис на втората победа во низа на „црвено-црните“ за елитното клупско натпреварување на стариот континент стави Џонатан Балотели во 65 минута. Реваншот е на 2 август во Данска