Македонија

Одбојка, Европска лига: Македонија на рутина и против Азербејџан

Националите го совладаа и Азербејџан со 3:0 (по сетови: 25:20, 25:19, 25:21) во натпревар од второто коло на вториот турнир во групата А што викендот се игра во Тирана. Настапите во групната фаза ќе бидат комплетирани со утрешниот дуел (18 ч.) против Албанија


Милевски по ЕП 2017: Горд што имав прилика да работам со овие момчиња

Македонија го заврши учество во Полска со реми и два пораза. Освоен е еден бод, постигнати четири гола и примени 11. Половина од реализациите ja потпиша Енис Барди, другата половина ја поделија Никола Ѓорѓев и Кире Маркоски. Играчкиот впечаток е во рамки на очекувањата, на моменти и над нив, резултатски е неважен бидејќи на Европското првенство се замина без никаков притисок и императив и со единствена намера да се биде и фактор, а не само да се одигра колку што ќе дозволи противникот


Младинско ЕП во фудбал: Македонија ја елиминира Португалија

Во последниот настап во групата Б, „црвено-жолтите“ загубија од Португалија со 2:4 и со два пораза и реми го завршија настапот во Полска. Шпанија ја совлада Србија со 1:0 за потврда на првото место на табелата


Ракомет: Против Германија, Црна Гора и Словенија на ЕП 2018

Натпреварите во групата Ц ќе се играат во Загреб, трите најдобропласирани репрезентации ќе продолжат во главната фаза во Вараждин заедно со најдобрите три тим од групата Д. Завршниот турнир ќе се одигра од 12 до 28 јануари во Хрватска


Одбојкарска Лига Европа: Македонија на Фајналфор во Данска

„Црвено-црните“, пред малку во Тирана, ја поразија Шведска со максимални 3:0 (по сетови: 25:16, 25:22, 32:30) и уште во воведното коло на вториот турнир во групата А се потврдија како учесници на завршниот турнир во натпреварувањето
Ѓорѓиев: Трите победи во Скопје не смеат да нè опуштат во Тирана

Капитенот порачува дека е потребна смиреност, задржување на истиот пристап, наметнување и негување на сопствениот стил на игра и ментална надградба за Фајналфорот во Гентофте, Данска. На вториот турнир во групата А, селекторот Балтиќ ќе може да смета и на Ѓоко ЈосифовФудбал (У21): Македонија прокоцка победа во 90 минута на ЕП во Полска

Балканската пресметка во групата Б во Бидгошч заврши 2:2. Србија поведе со 1:0 со голот на Гачиновиќ во 24 минута, пресврт направија Барди од пенал во 64 и Ѓорѓев во 83, а конечниот исход што не одговара за двете репрезентации го постави Урош Ѓурѓевиќ