Македонија


Кошарка: Македонија зачекори кон квалификациите за СП 2019

Националниот тим го совлада Косово со 87:74 што значеше и потиснување на вечерашниот ривал на последното место на табелата, поради подобар меѓусебен скор, на натпревар до крајот во претквалификациската група Ц. Во среда (17,30 ч.) „црвено-жолтите“ ќе гостуваат во ЕстонијаКоментар: Од четврти на ЕП во 2011 година при дното во 2017.

Против Косово добро полувреме, против Естонија добра четвртина (првата како што потенцира самиот Давитков) за два пораза (68:72 и 76:80) и крајно лош впечаток. Шансите за минување во главната фаза на патот кон СП не се загубени, но само поради натпреварувачкиот формат. Евентуален пласман во главната квалификациска фаза нема да го поправи впечатокот од лош во добар бидејќи ситуација не е нималку ветувачка на играчки план


Нов тест за кошаркарите за СП 2019: Триумф над Естонија како императив

Двата бода вечерва се единствена опција за составот на Јорданчо Давитков за поправање на впечатокот по стартниот пораз во циклусот од Косово. Мечот во „ВИП арена“ при спортскиот центар „Борис Трајковски“ почнува во 20,30 часот


Николовски ќе бара од Хрватска да го укине новиот правилник за увоз

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска информираше дека ќе испрати допис до неговиот хрватски колега поради неодамнешниот нов правилник според кој отежнат…


Кошарка: Македонскиот пат до СП во Кина почнува од Приштина

Ривал на „црвено-жолтите“ вечерва (20,15 ч.) во воведните 40 минути за враќање на загубениот имиџ и рејтингот од минатото е Косово. Мечот е во рамки на претквалификациите за мундијалот во 2019 година. Во групата е уште и селекцијата на Естонија која ќе гостува во сабота во Скопје
ЕХФ ригорозна: Грција исфрлена од ЕП до 17 години во Македонија

Диквалификацијата за кадетската селекција на јужниот сосед е изречена по одлуката на нејзиното раководство за повлекување на тимот по 32 секунди во натпреварот со „црвено-жолтите“. Причина беше натписот „Macedonia“ испечатен на грбот на маичките на стручниот штаб. Мечот е регистриран со службен резултат 0:10 за „црвено-жолтите“, а грчката федерација е санкционирана со 25.000 евра