Манчестер ЈунајтедМурињо: Најтешка сезона во мојата тренерска кариера, ми треба одмор

Португалецот најави дека ќе се повлече од фудбалот на одреден период и ќе замине на одмор. Листата со желби за засилувања ја изготвил пред два месеца и ја предал во клубот. Наредната сезона Јунајтед ќе атакува на титула во Премиелигата и во Лигата на шампиони


Лига Европа: Манчестер јунајтед на тронот

„Црвените ѓаволи“ во финалето во Стокхолм го совладаа Ајакс со 2:0 и обезбеди место во Лигата на шампиони за наредната сезона. Стрелци за премиерлигашот вечерва на „Френдс арена“ беа Погба во 18 минута и Хенрик Мкитарјан во 48Финале во Лига Европа: Ајаксовите „клинци“ контра ѕвездите на Јунајтед

Мечот за титулата во вториот УЕФА ранг е вечерва од 20,45 часот на „Френдс арена“ во Стокхолм. Дуелот меѓу холандскиот и англискиот гигант во сенка на немилиот настан во понеделникот во Манчестер каде загинаа над 20 лица, а над 60 се повредени кога бомбаш-самоубиец се разнесе по концертот на Аријана Гранде


Од казино на терен: Руни загубил 700.000 евра пред мечот со Тотенхем

Толку, наводно, загубил капитенот на Манчестер Ј. пред гостувањето кај „спарси“ во Премиерлигата, но тешко дека хазардерскиот излет ќе се одрази негативно врз неговиот семеен буџет од причина што неделно заработува 310.000 евра на „Олд трафорд“. Не се одрази ниту врз играта со оглед дека го постигна единствениот гол за „црвените ѓаволи“ во поразот со 2:1 на „Вајт Харт Лејн“


Мурињо: Преку Лига Европа да се вратиме во Лига на шампиони

Евентуално освојување на трофејот на 24 мај во Стокхолм против Ајакс, според Португалецот, би било и совршен крај на тековната сезона за „црвените ѓаволи“ со оглед дека се шести на табелата во Премиерлигата на три кола до крајот на првенството


Роби Кин со критики кон тимот од „Олд трафорд“: Манчестер Ј. е срамен

„Отровните стрели“ на ирската фудбалска легенда доаѓаат во пресрет на реванш полуфиналниот дуел на „црвените ѓаволи“ против Селта во Лига Европа. Олимпик Лион, пак, е домаќин на Ајакс во вториот дуел на вечерашниот репертоар


Фудбал, Лига Европа: Рашфорд херој на Манчестер Ј. во Виго

„Црвените ѓаволи“ ја победија Селта со 1:0 во првиот полуфинален меч во Лига Европа за огромен исчекор кон финалето во Стокхолм. Единствениот погодок на „Балаидос“ беше дело на Маркус Рашфорд од слободен удар во 67 минута