Масимилијано Алегри

Лига на шампиони: Реал М. и Јувентус во поход на фудбалскиот Олимп

Финалето меѓу бранителот на трофејот од Шпанија и италијанскиот првак кого го нарекуваат „дежурен губитник“ поради четирите порази во мечевите за титулата е вечерва (20,45 ч.) на стадионот „Милениум“ во КардифМарота со уверлива порака: Алегри останува во Јувентус

Ваквиот став на генералниот директор на клубот доаѓа како реакција на неодамнешната вест дека тренерот на бјанконерите, наводно, ги договорил детаљите за преземање на Арсенал по завршување на сезоната. Притоа е изразено задоволство од работата со првата екипа, резултатите и титулите што ги освои во изминатите две сезони


Алегри не заборава псовки: Јувентус без Бонучи против Порто

Одлуката на тренерот на бјанконерите треба да е јасен сигнал за италијанскиот репрезентативец дека недоличното однесување од петокот против Палермо не се заборавени, па затоа искусниот стопер ќе биде гледач повеќе на „Драгао“