Мастерс

Ѓоковиќ по поразот од Зверев: Играв лошо, ми пречеше и ветрот

Поинаквите временски услови, според него, придонеле топчето да биде побрзо и повеќе да отскокнува. Но, српскиот тенисер призна дека бил лош, а младиот Герменцот заслужено го понел трофејот од РимВТА Мастерс во Рим: Трета титула за Свитолина во 2017 година

Украинката во финалето во италијанскиот главен град ја совлада Симона Халеп со 4:6, 7:5, 6:1 како најава за добрата форма на земјена подлога пред Ролан Гарос. Во машкото финале попладнево ќе играат Ѓоковиќ и Александар Зверев


Тенис: Ѓоковиќ со две победи во еден ден до финале во Рим

Србинот загуби само еден гем во полуфиналето со Доминик Тим (6:1, 6:0) за петти меч за титула во Вечниот град. Неколку часа претходно го доврши и Хуан Мартин дел Потро во прекинатото четврт-финале како најава дека неговата форма оди во нагорна линија пред вториот гренслем во сезоната – Ролан Гарос што почнува на 28 мај


Тенис: Свитолина и Халеп за титулата во Рим

Украинката ќе игра четврто ВТА финале во 2017 година во кое ќе атакува и на четврта титула, откако Мугуруза го предаде полуфиналето по само 22 минути игра. Романката, пак, ја елиминира Кики Бертенс со 7:5, 6:1


Тениски Мастерс во Рим: Доминик Тим преку Надал до полуфинале

Австриецот до вториот триумф (6:4, 6:3) во шестото соочување со Шпанецот стигна за час и 51 минута и во полуфиналето го чека подобриот од мечот меѓу Ѓоковиќ и Дел Потро. Првата двојка што ќе игра за меч за титула во Вечниот град ја формираа Американецот Џон Изнер и Германецот Александар Зверев


Тенис: Надал е прв тенисер со 10 титули на еден Мастерс

Шпанецот во финалето во Монте Карло загуби само четири гема во дуелот со сонародникот Алберт Рамос Винолас 6:1, 6:3 за јубилејна победа на турнирот во Кнежевството, прва во 2017 година и вкупно 70 во кариерата. Десетка ќе „лови“ и во Барселона наредната недела, а потоа и на Ролан Гарос


Тенис: Надал последен полуфиналист во Монте Карло

Шпанецот во два сета по 6:4 го елиминира Диего Себастијан Шварцман како нова потврда за добрите настапи на еден од неговите омилени турнири во сезоната на земја. Финале на Мастерсот ќе брка низ дуел со Давид Гофан