медиуми

ВМРО-ДПМНЕ со прес пред Апелација: Медиумите прават притисок врз судот

Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ денеска пред Апелацискиот суд одржа прес- конференција на која  ги обвини медиумите дека со своето известување за јавните седници на Апелацискиот…


Јавна дебата: Политичарите да не ги креираат содржините во медиумите

Подобрување на работните услови за новинарите, ослободување на медиумите од владините реклами, поголема транспарентност и доведување на јавниот сервис да функционира во нормална состојба и…
ЗНМ и ССНМ на средба кај Заев: Слободата на медиумите е итен приоритет

ЗНМ и ССНМ сметаат дека Македонија не смее повеќе да биде земја во која има новинар во затвор а земјата мора да се искачи на високо место во светското рангирање за слободата на медиумите.ЗНМ: Состојбата во медиумите се влошува по сите основи

Единствена позитивна работа во извештајот е намалениот број на тужбите за клевета и навреда против новинарите. Во 2012 имало 320 тужби, додека во 2016 бројот се намалил на помалку од 50 тужби


Ристовска: Само три лица кои се под сомнение се поврзани со медиуми

Специјалната јавна обвинителка, Ленче Ристовска одговарајќи пред тројца новинари во „Топ Тема“ на телевизија Телма, ги отфрли обвиненијата од здружението на новинари МАН, дека Специјалното…


ЗНМ: Заклучокот на Советот за Извештајот на АВМУ е политички мотивиран

Здружението на новинари на Македонија денеска обвини дека Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најверојатно по нечиј диктат усвоил нов заклучок на…