НАТО

(ВИДЕО)НОВА во Ниш: Рускиот центар воена или хуманитарна база

Сместен на неколку стотина метри од аеродромот во Ниш, руско – српскиот хуманитарен центар, од каде официјално, Руси поаѓаат на помош во вонредни ситуации и…


Груевски: Сакаме што побрзо да ја видиме Македонија во ЕУ и НАТО

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, придружуван од Никола Тодоров и Антонијо Милошоски денеска се сретнаа со Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. Како…Алтхаузер: Во спорот меѓу Македонија и Грција, Германија е набљудувач

Германската амбасадорка во Македонија Кристине Алтхаузер, одговорајќи на новинарско прашање дали е можен прием на Македонија во НАТО под привремената референца, изјави дека тоа е…


Иванов од Словенија: Крајно време е Македонија да влезе во ЕУ и НАТО

На состанокот на лидерите на Брдо­ Бриони процесот, чија домаќин е Словенија, учествуваат претседателите на Германија, Србија, Црна Гора, Косово Хашим Тачи, Албанија и Босна и Херцеговина