Олимпијакос

Евролига: Премиерна титула за Фенербахче, трета за Перо Антиќ

Tимот од Истанбул го порази Олимпијакос со 80:64 (по четвртини: 26:18, 13:16, 21:14, 20:16) во финалето на Фајналфор турнирот и стана прв турски претставник што успеал до тронот по ланскиот пораз од ЦСКА Москва по продолженија. Македонскиот интернационалец вгради четири коша во победата на „жолто-сините“
Евролига: Олимпијакос и Реал М. со стартни водства во четврт-финалето

Тимот од Пиреја го совлада Анадолу Ефес со 87:72, „кралскиот“ клуб подобар од Дарушафака со 83:75. Вечерва втори мечеви меѓу ЦСКА и Басконија во Москва и на Панатинаикос и Фенербахче во Атина